Постоянна експозиция „Джазът в България“ в Банско разказва с материални свидетелства за поредица от величествени моменти в историята на джазовото изкуство в България, още от завета на първопроходниците преди 1945 г. Тук са предоставените от Вили Стоянов акордеон и торбичка за тютюн на неговия дядо Йосиф Цанков – Патриарха на българската песен, Мелодика, Бащата на тангото... Неговите песни и пиеси са веселели десетилетия наред хората, включително на грамофони като този, който приех в наследство от моите баба и дядо и предоставих за експозицията. Музиката на Йосиф Цанков звуча на Банско джаз фестивал и през 2021 г., и през 2023 г.
Изложбата преминава през усилията да се поддържа духът на джаза в епохата на социализма и стремежите от ранните години на демокрацията до днешния бурен кипеж на множество фестивали, сред които организирания в града домакин Банско джаз фестивал.
Инициативата за експозицията е на Илияна Иванова-Щерева, която създава така нужния център на жанра чрез ръководената от нея Асоциация Фестивалите в България. Тя е и организатор съвместно с Община Банско на Банско джаз фестивал. Отворени на страницата с програмата книжки от десетките издания на музикалния празник припомнят как именно тук се създава част от джаз историята на България.
Специално място в изложбата заема разказът за Милчо Левиев с негови вещи и работни материали, дарени от вдовицата му Вики Алмазиду. Самата тя е предоставила сценични тоалети и постери с маестрото.
Благоговеем пред Милчо.
В този кът се прожектират джаз изпълнения, включително на Милчо Левиев, а ние ги гледаме от неговия диван.
Наследството на Милчо Левиев винаги присъства в програмата на Банско джаз фестивал в последните години, откакто тя се подготвя от Асоциация Фестивалите в България.
През 2021 г., малко преди да се навършат две години от смъртта на големия ни творец, неговата музика звуча в програмата „Милчо завинаги“, поднесена от вдовицата му Вики Алмазиду, Антони Дончев на пианото и музикален ръководител на проекта, Димитър Семов – барабани, а на тромпет и контрабас чухме ученици на Милчо и Вики – Тодор Бакърджиев и Васил Хаджигрудев. Във втория концерт за вечерта бе представен един от любимите проекти на легендата – гръцкият Human Touch с Дейвид Линч, Йотис Кьорцоглу и Ставрос Ланциас.
През 2022 г. специално бе отбелязан майсторският клас на Милчо Левиев и Вики Алмазиду в Нов български университет с програмата „История на джаза – 30 години НБУ“, а сред участниците бе големият приятел на Милчо Били Кобъм, който обучава и млади таланти в Банско джаз академия.
През 2024 г. ще можем за първи път да чуем на концерт у нас проектът на Милчо Левиев Eastern Eye, като на мястото на великия музикант ще е Антони Дончев. Другите участници са: Пантелис Стойкос – тромпет, кавал, Йотис Кьорцоглу – бас, Марк Халбхийр – перкусии, кайон. Събитието е на 6 август, а на 8 август Вики Алмазиду ще изнесе концерт в почит към Сара Вон в чест на 100 години от рождението ѝ.
Над витрините с музика, книги и отличия на Милчо Левиев афиши на джаз събития обрисуват концертния живот у нас през годините: Пловдив, София, Хасково, Банско, отново Хасково, Варна и пак Банско. Те са предоставени от големия джаз радетел – композитор, китарист, организатор на събития Димитър Русев, който през 2021 г. участва на Банско джаз фестивал с ежедневни концерти.
Сред фестивалите, които той организира, са Хасково Jazz и Младежки джаз фестивал в Димитровград.
Между връстници: Младежки джаз фестивал – Димитровград се провежда за 15-и път - Jazz FM
Но към джаза той приобщава децата от най-раннат възраст. Заради апостолските му усилия Jazz FM го предложихме за най-високата награда на Министерството на културата – „Златен век“.
Димитър Русев ежегодно е и в екипа по обезпечаване с инструменти и озвучаване на Банско джаз фестивал. Така в Постоянната експозиция „Джазът в България“ попадна кожата на барабана от концерта на Били Кобъм през 2022 г.
През миналата година той се включи и в концерта на дуото Борис Петков и Борис Селенски в Джаз в точки в града. А на фестивала си в Димитровград покани групата от Младежката сцена на Банско джаз фестиал Catch 22.
Още един голям радетел на джаза почитаме в експозицията „Джазът в България“ – пловдивския пианист и китарист Огнян Видев, когото Jazz FM предложихме за Почетен гражданин на Пловдив и той стана носител на това звание.
По-рано, също по предложение на Jazz FM, той бе отличен с наградата „Златен век“ на Министерството на културата.
Тук са три произведения, създадени от съпругата му Цветана Видева, в които присъстват образите на твореца и на музиката.
Много лични вещи дари певицата Стефка Оникян – дълги години преподавател в Националната музикална академия. Вдовица на музикалния ерудит и популяризатор на музиката Йордан Рупчев, Стефка Оникян преиздава неговата енциклопедична „АБВ на поп музиката“, самата тя автор на учебни помагала.
Във витрина за нейната история разказват и рекламни картички – лични и на дует „Оникс“. А тук в поглед вече към съвремието на джаза са счупените от Виктор Викторов палки на саундчека за промоцията на дебютния албум на водената от Вили Стоянов група The Essential FUNK Trombone.
В експозицията е представена роклята на Стефка Оникян от „Златният Орфей“ през 1975 г. с грамотата от него и още един неин сценичен тоалет.
Вокалистката също е редовно на Банско джаз фестивал – и като изпълнител на основната сцена, и като преподавател на Банско джаз академия.
В по-ново време Стефка Оникян стана носител на наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Classic FM.
Романтиката на любовта Васил Петров предава не само като вокалист, но и като художник.
През тази година той открива заедно с Камелия Тодорова Банско джаз фестивал. Двамата имат кръгли годишнини и ще предадат своя завет в музиката на младите таланти от Бигбенда на Националната музикална академия с ръководител и диригент Михаил Йосифов.
В още един визуален елемент на експозицията в годината на нейното откриване временно бе показана изложбата джаз постери с произведения, създадени от студенти в Националната художествена академия по съвместен проект с Jazz FM.
А на 4 август, като развитие на идеята за съхраняване на паметта за джаза в България, ще бъде открита Алея на джаза в пешеходната зона на Банско. Така се реализира отдавнашната идея на основателя на фестивала – сега покойния д-р Емил Илиев. Той анонсира своето намерение с изработване на бюст на Вили Казасян, който също ще стане част от скулптурния парк. Проектът „Музиката в камъка“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Финалните усилия по осъществяването на отдавнашната идея отново направи председателят на Асоциация Фестивалите в България Илияна Щерева.
Постоянната експозиция „Джазът в България“ е отворена при вход свободен в НЧ „Никола Вапцаров – 1894“. Тя постоянно се развива и всеки, оставайки собственик на предоставените вещи, може да ги предложи за представяне пред най-широка публика. Сред експонатите през миналата година се проведоха водени от мен срещи с музикални легенди – Лени Вълкова, Лиана Антонова, Стефан Славов и Недко Трошанов, гледахме филма за Леа Иванова „Пеещите обувки“ и се срещнахме с неговия продуцент, сценарист и режисьор Радослав Спасов. Живко Петров представи своя книга в среща, водена от Таня Иванова, също от Jazz FM. Тази година тук ще има музикални беседи за историята на българския джаз с начало в 18 ч., които ще бъдат водени от Лили Големинова и Цветан Цветанов от БНР.