История на устояване и развитие – първа Постоянна експозиция „Джазът в България“ бе открита в Банско по инициатива на Асоциация Фестивалите в България
Снимка: Светослав Николов

История на устояване и развитие – първа Постоянна експозиция „Джазът в България“ бе открита в Банско по инициатива на Асоциация Фестивалите в България

Експозицията е разположена на втория етаж на НЧ „Никола Вапцаров – 1894“ и е отворена при вход свободен

Постоянна експозиция „Джазът в България“ в Банско разказва с материални свидетелства за поредица от величествени моменти в историята на джазовото изкуство в България, още от завета на първопроходниците преди 1945 г. Тук са предоставените от Вили Стоянов акордеон и торбичка за тютюн на неговия дядо Йосиф Цанков – Патриарха на българската песен, Мелодика, Бащата на тангото... Неговите песни и пиеси са веселели десетилетия наред хората, включително на грамофони като този, който приех в наследство от моите баба и дядо и предоставих за експозицията. Музиката на Йосиф Цанков звуча на Банско джаз фестивал и през 2021 г., и през 2023 г.

Снимка: Светослав Николов

Изложбата преминава през усилията да се поддържа духът на джаза в епохата на социализма и стремежите от ранните години на демокрацията до днешния бурен кипеж на множество фестивали, сред които организирания в града домакин Банско джаз фестивал.

Снимка: Светослав Николов

Инициативата за експозицията е на Илияна Иванова-Щерева, която създава така нужния център на жанра чрез ръководената от нея Асоциация Фестивалите в България. Тя е и организатор съвместно с Община Банско на Банско джаз фестивал. Отворени на страницата с програмата книжки от десетките издания на музикалния празник припомнят как именно тук се създава част от джаз историята на България.

Снимка: Светослав Николов

Специално място в изложбата заема разказът за Милчо Левиев с негови вещи и работни материали, дарени от вдовицата му Вики Алмазиду. Самата тя е предоставила сценични тоалети и постери с маестрото.

Снимка: Светослав Николов

Благоговеем пред Милчо.

Снимка: Светослав Николов

В този кът се прожектират джаз изпълнения, включително на Милчо Левиев, а ние ги гледаме от неговия диван.

Снимка: Светослав Николов

Наследството на Милчо Левиев винаги присъства в програмата на Банско джаз фестивал в последните години, откакто тя се подготвя от Асоциация Фестивалите в България.

Снимка: Светослав Николов

През 2021 г., малко преди да се навършат две години от смъртта на големия ни творец, неговата музика звуча в програмата „Милчо завинаги“, поднесена от вдовицата му Вики Алмазиду, Антони Дончев на пианото и музикален ръководител на проекта, Димитър Семов – барабани, а на тромпет и контрабас чухме ученици на Милчо и Вики – Тодор Бакърджиев и Васил Хаджигрудев. Във втория концерт за вечерта бе представен един от любимите проекти на легендата – гръцкият Human Touch с Дейвид Линч, Йотис Кьорцоглу и Ставрос Ланциас.

От „Банско джаз фестивал“ II: спомени за Милчо Левиев от Human Touch, среща с три млади ученички на Вики Алмазиду и с колегите от радио N-JOY - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

През 2022 г. специално бе отбелязан майсторският клас на Милчо Левиев и Вики Алмазиду в Нов български университет с програмата „История на джаза – 30 години НБУ“, а сред участниците бе големият приятел на Милчо Били Кобъм, който обучава и млади таланти в Банско джаз академия.

„Банско джаз академия“ за втора година кани млади таланти на майсторски класове и за изяви на „Банско джаз фестивал“ - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

През 2024 г. ще можем за първи път да чуем на концерт у нас проектът на Милчо Левиев Eastern Eye, като на мястото на великия музикант ще е Антони Дончев. Другите участници са: Пантелис Стойкос – тромпет, кавал, Йотис Кьорцоглу – бас, Марк Халбхийр – перкусии, кайон. Събитието е на 6 август, а на 8 август Вики Алмазиду ще изнесе концерт в почит към Сара Вон в чест на 100 години от рождението ѝ.

Снимка: Светослав Николов

Над витрините с музика, книги и отличия на Милчо Левиев афиши на джаз събития обрисуват концертния живот у нас през годините: Пловдив, София, Хасково, Банско, отново Хасково, Варна и пак Банско. Те са предоставени от големия джаз радетел – композитор, китарист, организатор на събития Димитър Русев, който през 2021 г. участва на Банско джаз фестивал с ежедневни концерти.

От „Банско джаз фестивал“ V: всеки ден слушаме соло китарата на Димитър Русев, „Юпитер 7“ е първият проект на „Акага академия“ - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

Сред фестивалите, които той организира, са Хасково Jazz и Младежки джаз фестивал в Димитровград.

Между връстници: Младежки джаз фестивал – Димитровград се провежда за 15-и път - Jazz FM

Младежки джаз фестивал – Димитровград в богатата палитра на музикалния живот с традиция, датираща от възникването на града - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

Но към джаза той приобщава децата от най-раннат възраст. Заради апостолските му усилия Jazz FM го предложихме за най-високата награда на Министерството на културата – „Златен век“.

Емилия Маркова и Димитър Русев бяха удостоени от Министерството на културата с наградата „Златен век“ по предложение на Jazz FM - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

Димитър Русев ежегодно е и в екипа по обезпечаване с инструменти и озвучаване на Банско джаз фестивал. Така в Постоянната експозиция „Джазът в България“ попадна кожата на барабана от концерта на Били Кобъм през 2022 г.

Снимка: Светослав Николов

През миналата година той се включи и в концерта на дуото Борис Петков и Борис Селенски в Джаз в точки в града. А на фестивала си в Димитровград покани групата от Младежката сцена на Банско джаз фестиал Catch 22.

Банско джаз фестивал ни срещна с устремени към музиката артисти на сцена „Млади таланти“ и на Джаз точки в града, обучавайки ги в „Банско джаз академия“ - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

Още един голям радетел на джаза почитаме в експозицията „Джазът в България“ – пловдивския пианист и китарист Огнян Видев, когото Jazz FM предложихме за Почетен гражданин на Пловдив и той стана носител на това звание.

Огнян Видев получи знака за Почетен гражданин на Пловдив в Деня на Съединението и празник на града - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

По-рано, също по предложение на Jazz FM, той бе отличен с наградата „Златен век“ на Министерството на културата.

Емануил Манолов – Бадема, Огнян Видев и Райчо Иванов получиха наградата „Златен век“ на Министерство на културата по предложение на Джаз ФМ - Jazz FM

Тук са три произведения, създадени от съпругата му Цветана Видева, в които присъстват образите на твореца и на музиката.

Снимка: Светослав Николов

Много лични вещи дари певицата Стефка Оникян – дълги години преподавател в Националната музикална академия. Вдовица на музикалния ерудит и популяризатор на музиката Йордан Рупчев, Стефка Оникян преиздава неговата енциклопедична „АБВ на поп музиката“, самата тя автор на учебни помагала. 

Снимка: Светослав Николов

Във витрина за нейната история разказват и рекламни картички – лични и на дует „Оникс“. А тук в поглед вече към съвремието на джаза са счупените от Виктор Викторов палки на саундчека за промоцията на дебютния албум на водената от Вили Стоянов група The Essential FUNK Trombone.

Заразителният танц на The Essential Funk Trombone: концертната премиера на дебютния им албум T.E.F.T. ни направи още по-усмихнати и влюбени в живота - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

В експозицията е представена роклята на Стефка Оникян от „Златният Орфей“ през 1975 г. с грамотата от него и още един неин сценичен тоалет.

Снимка: Светослав Николов

Вокалистката също е редовно на Банско джаз фестивал – и като изпълнител на основната сцена, и като преподавател на Банско джаз академия.

От „Банско джаз фестивал“ III: Стефка Оникян празнува рожден ден на сцената с музиката на Йосиф Цанков, Любомир Господинов за преподавателя проф. Сава Димитров, Ангел Заберски представя предстоящ албум и води джемсешъните - Jazz FM

Енергични, ентусиазирани, израстващи: бъдещите големи имена са на сцена „Млади таланти“ на „Банско джаз фестивал“ - Jazz FM

В по-ново време Стефка Оникян стана носител на наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Classic FM.

Снимка: Светослав Николов

Романтиката на любовта Васил Петров предава не само като вокалист, но и като художник.

Снимка: Светослав Николов

През тази година той открива заедно с Камелия Тодорова Банско джаз фестивал. Двамата имат кръгли годишнини и ще предадат своя завет в музиката на младите таланти от Бигбенда на Националната музикална академия с ръководител и диригент Михаил Йосифов.

Снимка: Светослав Николов

В още един визуален елемент на експозицията в годината на нейното откриване временно бе показана изложбата джаз постери с произведения, създадени от студенти в Националната художествена академия по съвместен проект с Jazz FM.

Jazz FM и Националната художествена академия представят създадени в съвместен проект постери на студенти на тема „Джаз“ - Jazz FM

Снимка: Светослав Николов

А на 4 август, като развитие на идеята за съхраняване на паметта за джаза в България, ще бъде открита Алея на джаза в пешеходната зона на Банско. Така се реализира отдавнашната идея на основателя на фестивала – сега покойния д-р Емил Илиев. Той анонсира своето намерение с изработване на бюст на Вили Казасян, който също ще стане част от скулптурния парк. Проектът „Музиката в камъка“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Финалните усилия по осъществяването на отдавнашната идея отново направи председателят на Асоциация Фестивалите в България Илияна Щерева.

Над 130 артисти изнасят повече от 60 концерта в осемте дни на Банско джаз фестивал тази година - bTV Radio

Снимка: Светослав Николов

Постоянната експозиция „Джазът в България“ е отворена при вход свободен в НЧ „Никола Вапцаров – 1894“. Тя постоянно се развива и всеки, оставайки собственик на предоставените вещи, може да ги предложи за представяне пред най-широка публика. Сред експонатите през миналата година се проведоха водени от мен срещи с музикални легенди – Лени Вълкова, Лиана Антонова, Стефан Славов и Недко Трошанов, гледахме филма за Леа Иванова „Пеещите обувки“ и се срещнахме с неговия продуцент, сценарист и режисьор Радослав Спасов. Живко Петров представи своя книга в среща, водена от Таня Иванова, също от Jazz FM. Тази година тук ще има музикални беседи за историята на българския джаз с начало в 18 ч., които ще бъдат водени от Лили Големинова и Цветан Цветанов от БНР.

Ключови думи: