Музиката в проекта „Отвъд нотите“ на Роберто Фонсека с неговото трио и хор „Нови български гласове“ с диригент проф. д-р Георги Петков ни изпълва с живителна енергия, която ни издига, танцуващи, до звездите. Тя ни отваря вратите към по-големи светове от тези, която сме познавали досега. След поредната репетиция, направила всички музиканти толкова щастливи, Роберто Фонсека разказа за първите мигове на тази красива среща в интервю за Jazz FM: „За мен е наистина много, много важно, в моето пътешествие в музиката да срещам хора, с които се чувствам свързан. И това се случи с мен в България. Вчера разказах как първия път, когато срещнах Георги, всичко бе толкова естествено, спонтанно и приятелско, като че се познаваме от дълго, дълго време. Първото, което ми направи впечатление, бе усмивката на лицето му. Той ме прегърна, без дори да ме познава. Така се отпуснах… Изчезна напрежението, което чувствах досега.“
Предисторията на проекта ни отвежда към 2008 г., когато Роберто Фонсека гостува на четвъртия „Джаз +“ фестивал в зала „България“. След това остава няколко дни тук, потапя се в атмосферата и се запознава с българската музика. И в следващия си албум включва пиеса в 7/8 – Bulgarian, възхитен от чутото тук, вдъхновен от фолклора ни. Преди концерт в София през 2016 г. доверява на Георги Петков колко много обича „Девойко, мари хубава“, той й прави аранжимент, а вечерта пианистът изсвирва пиесата като импровизация, разказа Маргарита Борисова през 2020 г. при представянето на проекта „Отвъд нотите“. Тогава проф. д-р Георги Петков отбеляза, че в подготвителния процес вокалистите от хора израстват. Как се случва магията? Създателят и ръководител на „Нови български гласове“ отговаря: „Магията е плод на космполитното мислене на двама автори и на хористките, които имат значителен опит в тази сфера, включително с международни проекти, както бе с Арканхел. Те имат настройката, че бъдещето е в жанровата музикална хибридност – на това съм ги учил в университета, пък са и пели във Фолк джаз формацията. Те имат и необходимата чувственост да изпълняват българския фолклор, ползвайки собствената си професионална и превъзходна вокалната техника по начин, по-различен от автентичното традиционно пеене. Така много лесно се вплитат в метроритмиката и в аранжиментите.“
Българска следа в новия албум на Роберто Фонсека Akokan - Jazz FM
За Роберто Фонсека хорът е нещо свято: „Те пеят фантастично, красиво, въздействащо, магично. Бях си помислил, че на Георги Петков може да не му харесва идеята за съчетаване на кубинските ритми с пеенето на хора. Но той се отнесе съвсем спокойно към нея. В този момент почувствах, че ще бъде невероятно. Показа ми песни, в които се влюбих. Разказах му за „Девойко, мари хубава“ и той я аранжира. Всичко е толкова красиво и емоционално. То е лесно, но е всъщност толкова сложно. Момичетата пеят наистина красиво, но се отнасят с дълбоко уважават към идеите, които излагаме. Сега, когато по-добре се познаваме, се чувстваме толкова свързани, като братовчеди, като семейство. Шегуваме се. Това е важно. В този проект трябва да се отнасяме уважително към маестро Георги Петков, но същевременно сме като деца – и това е много хубаво. Усещането е, не че има най-важен, а че всеки е важен. Това дава възможност да създаваме музика, вибрации, емоции.“ Музиката предизвиква силни чувства. „Всеки път, когато свирим „Девойко“, трябва да се стегна – всеки път, не знам защо, очите ми се насълзяват. А не искам момичетата, а и всички останали, да ме виждат така – ето, пак разплакан. Но то е толкова красиво!“ –вълнува се и докато разказва Роберто Фонсека.
Роберто Фонсека пред Jazz FM през 2016 г.: Роберто Фонсека: „За мен музиката е още едно продължение на обикновения, ежедневния живот.“ - Jazz FM
Ключовото значение на близостта в тази връзка отбелязва и проф. д-р Георги Петков: „Отдавна се занимавам с такива международни проекти, но никога не съм допускал, че ще се срещна с човек от другия край на океана, с когото толкова еднакво да мислим, толкова добре да се случат нещата и толкова леко да върви всичко.“ По аранжиментите те работят по време на пандемия, като кореспондират онлайн, създават и чисто нова песен. Когато Роберто Фонсека му изпраща аранжимента си на „Девойко, мари хубава“, в България вече е нощ. След първото изслушване Георги Петков си пуска песента още много пъти и не може да заспи. „Това бе първият миг на огромно творческо щастие, не можех да повярвам, че това се случва и става толкова красиво. С такива гениални музиканти лесно стават нещата. Важна е емоцията, а нашият фолклор и кубинската музика притежават сериозен огнен заряд. Когато се съчетаят добре, се получава може би гръмотевица.“
Роберто Фонсека пред Jazz FM през 2018 г.: Музиката на Роберто Фонсека просто прави хората щастливи! - Jazz FM
Всички участници желаят проектът да се развива. В натоварения си график на записване на албуми и концерти по целия свят Роберто Фонсека държи мисълта за „Отвъд нотите“ на преден план, защото го възприема като много важен: „Сега говорим за нови песни, направих хармонични промени във „Вечеряй, Радо“, които много се харесаха. Светът се нуждае от тези цветове. Сигурен съм, че където свирим, хората ще се смаят от тази красота. Опитвам се да изуча българския подход към аранжирането, защото e много пленителен, но същевременно искам да отидем на фестивали в Куба – за световна музика, за класическа музика, за каквато и да е музика. Ще бъде невероятно, просто го чувствам. В тази музика има голяма сила. Нямам думи да я опиша.“
Влизайки на репетицията, от коридора чувам приятелски смях, след това Роберто Фонсека засвирва с триото си, хор „Нови български гласове“ запява и заедно създадават усещането за танца към звездите, нагоре по вълшебна стълба на приятелството, доверието, сплотеността. Работата им е непрекъснато търсене в музиката, правене на открития и отново потапяне в музиката, за да намериш още нещо ново и да го пренесеш в земния свят. Заглавието на проекта го описва най-добре, подчертава хористката Мария Александрова: „Това е емоцията, която пресъздаваме, отношението ни един към друг, усмивките, които си разменяме, усещането, че правим нещо красиво заедно, защото имаме потребност. Най-хубавото е, че се случва естествено. Проектът най-вече ни дава възможността не да усетим музиката като нещо, което сме учили как трябва да се изпълни, а да я преживеем по начин, по който да развълнуваме публиката. Не сме често заедно, но много бързо размиваме границите и това е сърцевината на проекта. Така успяваме да отидем „Отвъд нотите“.“
В основата на успеха на проекта проф. д-р Георги Петков поставя доверието: „Още в началото Роберто ми даде да разбера, че ще работим с огромно творческо доверие. Той дава свобода на отсрещната страна. По същия начин и аз, като му давам моите партитури, знам, че той ще се справи. До това доверие трудно се стига, а като го има, се работи много приятно, по друг начин се излиза на сцената. Всичко е точно и коректно, това създава удоволствие и затова момичетата са усмихнати, танцуват и се забавляваме. Репетициите са празник!“ „Отвъд нотите стоят любовта и доверието – любовта към музиката и уважението един към друг. Това е основата на проекта и неговата същност.“ – обобщава казаното Маргарита Борисова от „Джаз + концерти“.
В „Отвъд нотите“ кубинската и българската музика не са като две отделни части на едно цяло, а са в единение. Хванати ръка за ръка, те са се устремили като щастлива двойка, вдъхновени, в пътя на любовта. Роберто Фонсека коментира: „Важното тук е, че ни свързват много общи неща – обичаме красивите мелодии, истински духовни сме, наслаждаваме се на музиката. И същевременно искаме да я споделяме с хората. Както и Вие отбелязахте, нашата цел не е да вкараме в кубинските ритми български фрази и мелодии. Не. Целта ни е да създадем цялостен уникален проект. Това не е правено никога, имаме късмета да го правим ние. А хората реагират много положително. Когато свирихме на фестивала „Джаз в Марсиак“ публиката се влюби в музиката. Бях малко напрегнат, защото нямахме много репетиции, но сега, след толкова много работа по материала – се отпуснахме и мислим за нови песни.“
За първи път тази музика бе изпълнена на живо на Джаз фестивала в Марсиак, а сега предстои да я чуем премиерно в три града в България. Първият концерт е в Лятно кино „Орфей“ в Пловдив на 30 юни, вторият – на 2 юли в Летния театър във Варна, а третият – на 4 юли в зала „България“ в София. Това е поредно международно сътрудничество на основата на българския фолклор, организирано от „Джаз + концерти“. Първият проект – Estruna, бе с Арканхел и, издаден в концертен албум, бе удостоен с „Латино Грами“. „Отвъд нотите“ с Роберто Фонсека е крачка не само напред, но и нагоре в свързването на две култури в музиката. Маргарита Борисова коментира: „Това движение напред е напълно естествено и идва, защото тази музика има нужда да бъде чута и видяна. Тя може да влезе в сърцето на всеки и трябва да стигне до целия свят.“
„Латино Грами“ за Al Este del Cante на Арканхел и хор Нови български гласове „Еструна“ - Jazz FM
Роберто Фонсека гледа към албум и световни турнета: „Горещо убеждавам организаторите Маргарита и Явор да влезем в студио и да запишем албум. Предлагам им да вкараме перкусии – ако искаме да постигнем автентичното кубинско звучене, то се нуждаем от конги, бонгоси. Познавам подходящите хора. Казвам им колко ще е хубаво да пеем кубински песни с български хармонии. Това ще е толкова интересно! Представете си едно известно болеро като Dos Gardenias, изпято с български хармонии. Ще е върховно! Не сме тук, за да свирим приятни кубински ритми, а да работим. Хубавото е, че изглежда лесно, но не е. Отнасяме се с уважение към всички и всичко, няма нужда да доказваме нищо, да се изтъкваме. Ние се наслаждаваме заедно на музиката и правим така, че хората също да ѝ се наслаждават заедно. И сме щастливи, че в София залата е почти разпродадена. Опитваме се да излезем извън България и да изпълним програмата навсякъде, където е възможно. Светът се нуждае от нас, а ние се нуждаем от света, за да му дадем тази музика.“
С нея виждаме света в неговата хармонична цялост и живота в перспективата на пълноценния принос. И празнуваме всеки миг, защото той е прекрасен. Маргарита Борисова потвърждава: „Музиката наистина прави чудеса с човешката душа. В този объркан свят това е единственото, което може да помогне на хората да се почувстват хора, да се върнат към духовността и да вървят напред.“
Проектът „Отвъд нотите“ се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Възстановяване и развитие на частни културни организации“.
На снимката: миг от репетиция за концертите