„Заниманията с изкуства водят до високи академични резултати, показват постиженията на СУ „Сава Доброплодни“. Колкото повече творчество, толкова повече знания в различните области на науките и толкова по-добро представяне на най-големите състезания. Със своите успехи служите за пример.“ – отбелязвам голямата роля на творческото развитие като програмен директор на Jazz FM пред камерата на ученическото предаване на СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен. То се излъчва по ТВ Шумен и в самото училище, а също така се и публикува онлайн. Интервюто правим при поредното творческо занимание в този оазис на креативността. В ретроспекцията са още думите на участниците в множество съвместни инициативи на училището и Jazz FM, но не само.
В поредицата срещи с творци „Джаз на четвъртия етаж“ се включиха Васил Петров, Ангел Демирев (който впоследствие води и майсторски клас и изнесе съвместен концерт с изучаващите китара в училището), Павел Терзийски и Николай Карагеоргиев (гостували в Шумен за първото издание на фестивала „Деца на джаза“, организиран от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с Jazz FM).
Нина Николина проведе творческа среща с Народния хор с ръководител Веселка Антонова и пя с него на Великденския концерт на Община Шумен.
Проф. Десислава Христова-Тошева, преподавател в Националната художествена академия, води работилницата „Рисуваме джаз като път към спонтанност, оригиналност и свобода в изразяването“, в която се включиха и студенти и преподаватели от ШУ „Епископ Константин Преславски“.
Възпитаникът на училището Николай Гундеров осъществи тук театрално занимание при гостуването в града на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ с режисираната от него постановка на „Криворазбраната цивилизация“ от Добри Войников.
Сред артистите, чиито думи звучат във видеото, е и джаз вокалистът Орлин Павлов, поканен за концерт на училището, развиващо богата музикална програма.
Васил Петров: „Впечатлен съм от вашето училище, не съм виждал такова в България. Пожелавам още по-големи успехи, защото успехите ги имате. Възползвайте се от това, което е на ваше разположение!“
Ангел Демирев: „Бих искал да има повече училища в България като вашето. Винаги ви давам за пример, където отида. На вашето училище желая да се развива все повече и повече, в което съм силно убеден. Изградили сте много сериозен механизъм на работа. Сигурен съм в успехите, защото виждам колко прекрасни деца сте, колко сте добре възпитани и съвестни. Мога да поздравя учителите и директора!“
Павел Терзийски: „Много зареждащо място, всички са усмихнати, ведри. Приятно изненадан и насърчен съм.“
Николай Карагеоргиев: „Ако всички училища в България изглеждат по този начин и учениците в тях са такива, въпрос на много малко време е България да стане съвсем различно място. Училището е невероятно!“
Нина Николина: „Радвам се, че има такова отношение от страна на учителите и целия екип. Така децата получават най-доброто. Те са късметлии.“
Проф. Десислава Христова-Тошева: „Пожелавам на училището да бъде все така свободно, този творчески дух да не го напуска, а на учениците – да продължат да развиват своите таланти.“
Николай Гундеров: „Виждам каква творческа обстановка сте създали тук, как учениците имате свободата да общувате и да творите. Това е много ценно! Радвайте се на фантазията, творете, задавайте въпроси. Само така се разширяват границите на този свят.“
Орлин Павлов: „Шокиран съм, защото не съм очаквал да е отделено такова огромно пространство за изкуства. Сигурен съм, че това го няма почти никъде в България – да дадете възможност от толкова ранна възраст децата да се свързват с изкуството. Много имат талант, но нямат такава възможност да се разгърнат. Впускайте се в творчество!“