„Хубавата музика, изпята и изсвирена от талантливи артисти, създава най-прекрасните емоции. Чрез нея най-лесно се възприемат Божествените истини. Създадени в любов, самите ние носим любовта в сърцето си и сме предназначени да я даваме на хората. Музиката е най-въздействащото изкуство, тя ни пази от всички лоши чувства, пречиства ни и ни оздравява.“ – сподели Васил Петров на среща с учениците от СУ „Сава Доброплодни“ – Шумен в съвместната инициатива на училището и Jazz FM „Джаз на четвъртия етаж“.
Вокалистът бе в града за концерт с Русалина Мочукова и Симфониета Шумен под диригентството на Владимир Бошнаков по повод Деня на любовта.
За пореден път са заедно авторитети в джаза и младите таланти от училището с профил изкуства. И както винаги досега, в арт пространството звуча музика.
В предишните срещи деца свириха и пяха пред Вили Стоянов и Живко Петров, със своите песни и пиеси вдъхновиха учениците Мими Николова, Ангел Демирев, Николай Карагеоргиев, Живко Петров и Надя Тончева, а за изкуството на песента разказаха Мирослава Кацарова и Павел Терзийски. Васил Петров бе посрещнат с джаз стандарт в изпълнението на 11-класничката Йоана Янева.
Тя бе участничка и във фестивала, организиран от Общински младежки дом – Шумен и Jazz FM „Деца на джаза“ миналия септември. Йоана Янева е ученичка на Жарина Танева. С голямо вокално майсторство и с дълбока емоция тя поднесе Angel Eyes. Възхитителното ѝ изпълнение бе възнаградено със силни аплодисменти от съучениците, преподавателите и гостите.
Нейното блестящо представяне отвори нова врата в творческия ѝ път. Водещият на срещата – програмният директор на Jazz FM Светослав Николов, предложи на Васил Петров да я включи в следващия си концерт в Шумен. Вокалистът сподели, че е обмислял точно това – кога и къде да я покани като специален участник. Той определи гласа и фразата ѝ като съвършени и попита от кого са влиянията в интерпретацията на песента. „От записа на Ела Фицджералд, но има и мои елементи.“ – отговори Йоана Янева. Васил Петров оцени собствения принос към изпълнението.
Така свързахме два празника – Деня на любовта на 14 февруари, когато се проведе тази среща, и Деня на джаза – 30 април, когато ще отпразнуваме – отново заедно – и рождения ден на вокалиста. Тогава той отново ще има концерт със Симфониета Шумен, този път под диригентството на директора Славил Димитров, на което събитие Йоана Янева получи покана бъде специален участник.
Както чухме в това изпълнение, джазът е техника и чувство. Васил Петров припомни, че джазът е и начин на живот, за което ще говорим по-късно. Джазът е неговият живот, защото музиката е неговата мисия. И трябва да следваме призванието си.
„Човек, който живее с това, с което се занимава и го носи присърце, ще постига резултати, ще има приятен живот и ще се чувства най-добре. Музикантите имаме най-хубавата професия. Имаме удоволствието да се радваме непосредствено на това, което правим, да изживяваме резултата, да консумираме благата и ефекта от нашето изпълнение на момента – още докато сме на сцената.“ – каза Васил Петров. В музикалното изкуство всичко е много директно и част от изпълнението е реакцията и енергията на публиката. „И затова музиката е най-въздействащото изкуство.“ – добави той.
Джазът е в основата на съвременния поп, бил комерсиалната музика до 1956 г. преди Ерата на рокендрола, появил се също от блуса. Васил Петров открои това, че джазът сега приобщава всички съвременни течения. Такъв пример е и рапът – чрез Куинси Джоунс уличната музика влиза в звукозаписните студиа, а сега се завръща в джаза. Джазът развива и променя към добро. Той съдържа в себе си най-прякото послание за живота, в който сме водени от любовта. Когато около нас има болка и страдание, чрез любовта той лекува. Затова джазът е най-много развилата човешкото общество музика. Често наричаме Васил Петров Гласа на любовта. Той пее любовта, живее любовта.
„Ние нямаме друг избор – така сме създадени Свише – чрез любов, самите ние носим любовта в сърцето си и сме предназначени да я даваме на хората. Особено ако човек се обвърже с музикална професия, е длъжен да го прави. На мен ми дава сила репертоарът – изпълнявам 80 процента стандарти, утвърдени през годините, пети от много хора, всеки оставил своя отпечатък. Тези песни са изключително хубави, оригинални като текст и музика и в симбиозата между двете. Това изключително много обогатява личността, защото среща с най-хубавите поезия и мелодии на света, добре акомпанирани, с хубава хармония. Останалите 20 процента са моя авторска музика и други песни.“
На концерта му по случай 30 години в музиката през януари Васил Петров бе приветстван на крака от изпълнената до краен предел Зала 1 на НДК
Включително всяка година за Коледа и Великден Васил Петров ни подарява по една празнична песен. И по този начин той допринася чрез музиката и формира отношение към света и живота – с добротата, към която непрекъснато призовава, с любовта, с която изпълва всичко, което прави. На въпрос на водещия как се опазва от лошите страсти в света – злобата, омразата – винаги изпълнен с доброта, той отговори: „Самата музика ги побеждава. Пеенето е и физически много здравословен. Освен емоционалното пречистване и духовното въздействие върху самия изпълнител, чисто физическият процес на звукоизвличане е много добър за здравето. Ако се чувствам уморен преди концерт, след втората – третата песен съм много бодър, което означава, че музиката въздейства, много пъти ми се е случвало.“ – увери той.
В песента има много авторски роли – в музиката, в текста, в интерпретацията. И в симбиозата между тях певецът трябва да води публиката към съвършенството, описа ролята на вокалиста Васил Петров. Когато излезе на сцената, той пленява слушателите. Как прави така, че те да почувстват емоцията с него? „Оставям се музиката да ме завладее. Старая се да преживея това, което пея. Когато човек добие рутина и опит, професионализмът си казва думата. Освобождаваш се от това да мислиш как ще изпееш песента, как ще вземеш високия тон. Тогава започваш да преживява текста на песента. Всеки изпълнител е малко или много актьор.“
На какво ни учи музиката – питам го на финала на нашия разговор. „Хубавата музика, изпята и изсвирена от талантливи музиканти, създава най-прекрасните емоции. Божествените истини най-лесно се възприемат чрез музика.“
В „Джаз на четвъртия етаж“ през ноември ще гостува Хилда Казасян
Следват въпроси на учители и ученици. Един от тях е: ако има възможност да срещне самия себе си в началото на своята кариера, какъв съвет би си дал. „Ако човек не измине своя път със свободната си воля, няма как да се превърне в тази личност, която е в момента. И дали трябва, ако имам корекции, да внуша на по-предишното си аз да ги избегне?… Хубаво е човек да се сблъска с изпитанията в живота. Поради тази причина Господ ни дава изпитания по възможностите ни. Човек трябва да се радва, когато има изпитания, защото това е само в негова полза.“ – каза Васил Петров.
Джазът ни учи изпитанията да превръщаме в преодолявания, а те да са стъпките на нашето израстване. Той ни казва: когато сгрешиш, изправи се след това по-умен, по-мъдър, по-силен.
Следва още едно изпълнение на ученик от СУ „Сава Доброплодни“.
Александър Дончев изпява плътно и въздействащо Can't Help Falling in Love на Елвис Пресли и също получава насърчението на Васил Петров, на преподавателите и на съучениците си.
Самият Васил Петров поднася изящно Fly Me to the Moon.
Той събира в песента всичко, споделено с думи досега.
Изпълнението излъчва топлина, издига духа в полет. Вокалистът съпреживява чувството в песента – за любовта, която ни извисява до звездите.
За спомен получаваме произведения на учениците – Васил Петров – картина с Мадарския конник, а аз – календар, в който ще отбелязвам датите на следващите гостувания.
Незабравим ще остане и моментът, когато след това ученичка застана пред Васил Петров, погледна го в очите и му благодари: „С това, което казахте днес, ме вдъхновихте за всичко, което ще направя от тук нататък.“
Васил Петров написа пожелание и се подписа в Бялата книга на училището.
Той даде интервю за местните медии, които с интерес проследиха срещата...
... И застана пред камерата на училищното предаване „Код: Сава“, което се излъчва по ТВ Шумен.
Васил Петров пожела да запише песен в звукозаписното студио на училището. Той разгледа кабинетите по изкуства.
А за Международния ден на джаза на 30 април, когато отново ще бъдем заедно, подготвяме поредна творческа инициатива, с която ще създадем още красота и ще разширим допълнително територията на Доброто.
Шуменските медии за срещата:
БТА :: Васил Петров се срещна с ученици и учители в Средно училище "Сава Доброплодни" в Шумен
Среща с джаз изпълнителя Васил Петров - Телевизия Шумен
Васил Петров, децата и джаза - Култура – Радио Шумен на БНР
Джаз на четвъртия етаж - SHMOKO.BG
Някои от срещите в до момента: