Двата нови рояла на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ ще чуем за първи път идната сряда на един от редовните концерти на студентите в залата на академията. Инструментът, който досега звучеше там, бе дарен на 144 СУ „Народни будители“, което е с профил изкуства. Стейнуеите са сред осемте нови инструмента, които академията закупи с подкрепата на Министерството на финансите и Министерството на образованието. Блютнерът вече е в камерната зала на училището в столичния квартал „Младост“.
„Такава двойка инструменти няма другаде в страната.“ – коментира по Jazz FM ректорът на НМА проф. д-р Сава Димитров. „Това ще доведе до по-високо качество на обучението, което е на световно ниво. Сцената е отворена за студентите. Изявите им тук са гаранция, че техният път като професионални музиканти вече е начертан.“ – каза той. За първи път стейнуеите ще чуем на 4 декември от 18 ч. в изпълнението на Концерта за два рояла от Моцарт от Академичен симфоничен оркестър със солисти София Чернишкова и Петър Дюлгеров. В програмата е и Италианска симфония на Менделсон. Диригент е Никола Николов.
Част от студентите в Националната музикална академия са възпитаници именно на 144 СУ „Народни будители“. От миналогодишния випуск шестима продължават обучението си там, двама са в НБУ, е един – в НАТФИЗ. Двама вокалисти са се обучавали в белкантовата школа на Галина Ташева, други следват звукорежисура и звуков дизайн. Затова е толкова важно, докато са в училище, да разполагат с роял. „Няма как едно обикновено училище да има такова прекрасно бижу.“ – благодари старши преподавателят по музикално-теоретични дисциплини в 144 СУ „Народни будители“ Людмила Варадинова, горда от постиженията на учениците.
Те ще знаят все повече за музиката и ще намират пътя си в нея в последващи инициатива с Музикалната академия. Вече са проведени разговори с проф. Борислава Танева студенти да гостуват в училището, да запознаят учениците с теоретичен материал, а след това на рояла да изпълнят миниатюри от различни епохи. 144 СУ „Народни будители“ работи активно за развитието на учениците чрез изкуство. Там е изградена STEAM зала с арт център, то е редовен член на Европейската асоциация на музикалните училища и е в основата на създаването на асоциацията на училищата по изкуствата. Людмила Варадинова очертава проекцията на работата с учениците: „Трябва да работим не само за възпитанието на децата, но и на самото общество. От дълги години действаме в тази посока.“
Разговора с нея илюстрираме с изпълнения на новопридобития роял „Блютнер“ на шестокласничката Магдалена Ангелова, отличена с Гран при в Италия заедно със своя педагог Маринела Ангелова. „Когато имаме желание и талант и се положи усилие, могат да се постигнат изключителни резултати.“ – подчертава Людмила Варадинова. И благодари за дарението и подкрепата на ректора на Националната музикална академия проф. д-р Сава Димитров: „Такива личности са важни за постигането на достойното място на музикалното обучение, образование и професия.“
Двата нови стейнуея в академията застават до рояла на Панчо Владигеров, който висшето училище получи от дарител по време на честването на 125 години от рождението на големия ни композитор по-рано тази година. „Има още такива хора с чисти сърца, склонни да даряват, да дават безпрекословно, оценявайки таланта, и готови да го подпомагат, когато е необходимо. Тогава материалното е не цел за притежаване, а цел за предоставяне.“ – изрази благодарността си ректорът на академията проф. д-р Сава Димитров. Този благодетелски жест е продължение на линията на грижа за младите дарования. Инструментът преди това също е бил дарен – на младия тогава композитор и изпълнител от фамилията от Фердинанд.
Внуците на Панчо Владигеров на концерта за неговата 125-а годишнина в НМА „Проф. Панчо Владигеров“
От 2025 г. носещият името на Панчо Владигеров конкурс намира нов дом в Националната музикална академия, на която е патрон. Доскоро събитието се провеждаше в града на детството му Шумен. В продължение четири години последователно конкурсите ще бъдат за пиано, за цигулка, за пеене и камерна музика и за композиция. Всеки ще бъде международен. През 2025 г. конкурсът ще се проведе от 1 до 10 март, документи се приемат до 1 декември. Той е под патронажа на Председателя на Народното събрание и получава финансова подкрепа на Министерството на образованието и на Министерството на културата.
„Конкурсът е национален символ, който най-силно обединява, защото Панчо Владигеров е европейски композитор. Познаването на основните фигури от миналото е важно не само за осъзнаване на мястото на българската класическа музика на световната сцена, но и за естественото съзряване на младите таланти.“ – посочва ректорът проф. д-р Сава Димитров.
Бигбендът на Националната музикална академия с първа изява в чужбина - Jazz FM
В края на разговора ми с него се обръщаме към постиженията на джаз дарованията, обучаващи се в Националната музикална академия. Бигбендът на НМА току-що се завърна от първото си гостуване в чужбина – в Република Северна Македония. „Превърнахме сцената в място, на което представители на двете държави си партнирахме достойно и с изключително високо качество.“ – казва за случилото се в Скопие проф. д-р Сава Димитров. Там българските музиканти сътвориха фурор със своите северномакедонските си колеги. Това бе първият голям проект от двугодишното вече партньорство между академията в София и университета в Скопие.
Съвсем скоро предстои третият новогодишен концерт на Бигбенда на НМА. През 2022 г. младежите свириха в кино „Люмиер“ със струнен оркестър от свои колеги, а на следващата година изнесоха концерт в Зала 3 на НДК с Хилда Казасян и дори солист им бе Ангел Заберски. Сега те ще поднесат коледни класики с Еделина Кънева и Орлин Павлов на 21 декември от 19 ч. в Зала 3 на НДК, от чийто Новогодишен музикален фестивал концертът отново е част.