Второто издание на пътуващия фестивал на Jazz FM „Jazz в цялата страна“ представи пред публиката в Бургас и радиослушателите ни четири събития, посветени на наследството и настоящето на местната джаз сцена.
Той започна с откриването на изложба студентски джаз постери, създадени в съвместен проект на Jazz FM с Националната художествена академия.
Веднага след като ги наредихме на площадката на Морското казино в следобедните часове те привлякоха интереса на минувачите, сред които и много деца, всички те – почувствали изразителността на джаз музиката.
Хората се спираха, разглеждаха творбите, а ние им разказвахме за джаза – за свободата на духа, която ни дава, за красивите светове, които създава.
Всичко това постерите нагледно показват със своята спонтанност и оригиналност. В разнообразието от изразни средства, метафори и акценти откриваме просторите на джаза.
Непосредствено преди концерта „Jazz в цялата страна“ ги преместихме в пространството около Открита сцена „Охлюва“, от която часове наред предстоеше да се лее приказна музика.
На откриването на изложбата ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков определи работата на студентите като „музикален джемсешън“ – с поставена обща тема и необят от възможности за изразяване.
„Бе интересно да се види как всеки един студент усеща темата „джаз“. Постерите са разнообразни, всеки е приложил личен подход и е намерил своя визуален изказ.“ – подчерта проф. Георги Янков.
Изложбата тръгна на път и след представянето в Бургас гостува на „Банско джаз фестивал“.
Община Бургас бе наш партньор в реализацията на фестивала. „Благодарение на „Jazz в цялата страна“ джазът в Бургас е умножен.“ – коментира от сцената заместник-кметът по културата Диана Саватева.
Това е второто фестивално джаз събитие в културния живот на града, в който през цялото време звучи много музика от различни жанрове. Затова г-жа Саватева определи Бургас като град на музикалната толерантност. Преди да я поканим на сцената, я представихме и с нейната поезия от току-що издадената ѝ книга „Капка, изпреварила дъжд“, с която специално ви срещнахме в ефир и на сайта ни.
„Капка, изпреварила дъжд“ на Диана Саватева: всеки знак в света е повик за живот - Jazz FM
Началото на музикалните изпълнения от Открита сцена „Охлюва“ постави излъчване на живо по Jazz FM на предаването ни за клубен джаз Jazztronica с водещ Младен Димитров – DJ Mr. Moon.
Включи се още един член на екипа на радиото – басистът Владислав Мирчев – музикален продуцент на Jazz FM. Двамата импровизираха върху композирана от DJ Mr. Moon оригинална музика.
След това отново в пряк ефир започна концертът „Jazz в цялата страна“ за представяне на актуални проекти на джаз артисти от града.
Първи на сцената с единния си и топъл звук ни заплени „Биг бенд Бургас“, продължител на вековна музикална традиция.
„Хоризонтите са да доставяме удоволствие на нашата публика и всяка година надграждаме. Свирим това, което публиката харесва, и се опитваме да бъдем пълноценни и атрактивни.“ – открои основното за състава диригентът Анастас Камиларов.
Той подчерта, че оркестърът се стреми да бъде интересен не само за възрастните, но и за най-малките. Думите му преди това бяха онагледени от „втори диригент“ в лицето на малчуган, който излезе най-отпред, за да бъде най-близо до музиката.
Чухме произведения на Уeс Монтгомъри и Джо Хендерсън, джаз стандарти като Just Friends и I’ve Got You Under My Skin. Инструменталните изпълнения на бенда се редуваха с изяви на млади вокалисти като солисти, някои от които са ученици от класовете по поп и джаз пеене в Националното училище по музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас: Аглая Тодорова (вокален педагог – Соня Пулева) и Мария Вандева (вокален педагог – Мишел Дийн). Възхитихме се и на таланта на най-младата участничка – 12-годишната Яна Праматарова, на която също преподава Мишел Дийн.
След това сцената на „Jazz в цялата страна“ бе за учениците на вокалния педагог Мишел Дийн.
„За мен джазът е любов, моят живот.“ – формулира тя чувството, което предава на своите възпитаници.
Младите таланти споделиха разбирането си за джаза, като го определиха като прилив на свобода, възможност за изразяване, учител по импровизация в живота.
В техни изпълнения чухме джаз стандарти и вокализирани версии на инструментални пиеси, както и съвременни произведения в тази стилистика.
Те прозвучаха с плам и заряд, поднесени с любов към джаза, с преданост към песента.
Последната група от местни участници бе водената от родените и учили в Бургас сестра и брат Стелла и Михаил Михайлови – вокал и китара, които сега следват в Консерваторията в Грьонинген.
Там те сформират групата FromAroundCollective с други състуденти от България – Марина Михайлова – саксофон, Неделчо Нинов – тромбон, и Теодор Тошков – барабани.
Току-що завършили първи курс, те изживяха щастието, вълнението и благодарността си от възможността да свирят пред публиката у дома.
От думите на Стелла и Михаил Михайлови научихме как младите, привлечени от музиката, избират да посветят живота си на нея.
Като „авантюра“ определиха те това пътешествие, но то е в действителност мисия. В изпълненията им чухме техния характерен подход към джаз стандартите, отличаващ се с гладкост на фразата в плавен музикален поток.
Специален гост бе друг роден в Бургас талант – басистът Краси Зафиров, който вече има активна кариера в София.
В интервюта между изпълненията перкусионистът Асен Хайдутов разказа за своята школа Music Rooms, в която работи с малчугани от най-ранна възраст. „Прегръщам желанието на всяко едно дете да свири, а ако няма такова – се опитвам да запаля искрата.“ – обясни той, малко по-рано включил се с огромен ентусиазъм като специален участник в сета на „Биг бенд Бургас“.
Арт директорът на „Джаз в Бургас“ Маргарита Димова-Манова сподели как с основаването си преди 10 години фестивалът е създал съвременната джаз сцена в града с богати традиции. Събитието се организира в партньорство между Община Бургас и частния бизнес, а Jazz FM редовно информираме слушателите си за програмата.
Вечерта завърши с отдаването на почит към родени в Бургас велики творчески личности – актьора Апостол Карамитев и създателя на „Златният Орфей“ Генко Генов.
Свързани с техния принос песни легендарната вокалистка Мими Николова поднесе в акомпанимента на родения и учил в Бургаското музикално училище аранжор и пианист Самуел Ефтимов.
Притихнахме със „Замълчи, замълчи“, за да чуем стъпките на двамата герои на Апостол Карамитев и Гинка Станчева от филма „Любимец 13“, хванали се за ръце и полетели в любовта. Това е първата песен, записана самостоятелно от Мими Николова преди 65 години. Тази година в Бургас преминава под знака на честването на 100 години от рождението на големия ни актьор. През 1965 г. в изпълнение на Мими Николова „Калиакра“ от композитора Ангел Заберски и текстописките Слава Семирова и Емилия Захариева печели първото издание на първия песенен конкурс у нас – „Песни за българското Черноморие“, две години по-късно прераснал в „Златният Орфей“. Той е основан от Генко Генов, а точно на 28 юли отбелязахме 95 години от рождението му. Композиторът Ангел Заберски е роден недалеч от тук – в Малко Търново.
Селекция от изпълнения от концерта „Jazz в цялата страна“ ще излъчим отново в специално издание на предаването на Jazz FM за музика на живо „Джаз емоции“.
Междувременно слушателите се насладиха на чаша вино, подарена от винарна „Страцин“, които почерпиха публиката и на следващите събития.
Това бяха два музикални разговора за джаз историята на Бургас. Те се проведоха в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще бъдат излъчени впоследствие по Jazz FM. Срещите се проведоха в уютната зала с акустично пиано, а около нас отново бяха студентските джаз постери.
Роденият в Бургас Кирил Дончев – автор на музиката за 80 игрални и 40 документални филма, както и за 270 театрални постановки, разказа за богат творчески път, белязан от любовта му към музиката.
Негов е саундтракът към класики от 60-те години насам като „Преброяване на дивите зайци“, „Вилна зона“, „Мъжки времена“, „Лачените обувки на незнайния воин“ и „Закъсняло пълнолуние“, а от по-ново време – „Бунтът на L.“, „Каръци“, „Страх“.
Кирил Дончев работи с изключителна прецизност и задълбоченост. „За мен е важно да намеря онзи звук или комбинация от звуци, онзи инструмент или група инструменти, типа оркестър, които да сложа в залата или на екрана.“ – разказа той за синтеза на изкуствата при създаването на музика за киното и театъра.
Неговите синове продължават пътя на маестрото.
„Грижи се за звука!“ – този съвет към тях като деца Антони и Георги Дончеви определят като най-важен за своето формиране.
„Един звук може да бъде цяла вселена, ако му отдадеш дължимото.“ – посочи Антони Дончев.
Разговорът бе изпъстрен с музикални изпълнения от тримата на театрална и филмова музика, композирана от Кирил Дончев.
Той с любов посвети по една своя песен на децата си.
Да са музиканти е закодирано в тях, но да развият таланта си и да го превърнат в професия дължим на майка им Стойка.
Тя обясни: „Много обичах музиката, покрай съпруга си още повече я заобичах и исках и децата да са като него.“
За приноса на маестрото към развитието на Бургас, на киното и на театъра говори изследователката и писателка Румяна Емануилиду.
Кирил Дончев дойде на събитието въпреки тежката операция, която претърпя само няколко дни по-рано.
С патерица под ръка той демонстрира бодър дух, неведнъж ни накара да се засмеем с искрящото си чувство за хумор и ни впечатли с предаността си към изкуството. Срещнахме се на живо с талант, който благородно ни докосва вече десетилетия наред.
Вторият ден завърши с фестивален джемсешън в Арт клуб „Мишел“ в Созопол, когато на сцената в импровизации се събраха участниците от афиша и други джаз музиканти.
В последното си събитие „Jazz в цялата страна“ – 2023 г. представи още аспекти от музикалната история на Бургас чрез песните на вокалистката Мими Николова.
Нейният дълголетен творчески път я събира с много личности, родени и живели в града и региона – споменатите вече Апостол Карамитев, Генко Генов и Ангел Заберски, а също и поета Борис Априлов. Негов е текстът на песента „Двата бряга“ от заснетия недалеч от тук първи български филмов мюзикъл „Бягство в Ропотамо“.
Отново прозвучаха „Замълчи, замълчи“ и „Калиакра“ в акомпанимента на пиано на бургаския талант Самуел Ефтимов.
Разказите придружихме с документални материали, предоставени от Държавен архив – Бургас. Фестивалът е една от множеството инициативи, в които Jazz FM и Държавна агенция „Архиви“ си партнираме за развитието на културната среда.
Потопихме се в нежността с „Когато луната изплува“ на композитора Йосиф Цанков. Веднага обикната, с тази песен се влюбваме и затова тя е провъзгласена за Химн на любовта. Дни след като за първи път прозвучава по радиото, авторът я слуша безспир по време на разходка по крайбрежната алея на Созопол. Една след друга младежки компании огласят с нея целия плаж в съпровода на романтични китари.
В тези емблематични песни продължаваме да откриваме мъдрост за живота и отговорите на най-важните въпроси, с тях и сега живеем любовта.
На срещата Мими Николова върна спомена за родената в Бургас певица и текстописка Росица Николова, като разказа за нея и изпълни две песни по неин текст и музика на Милчо Левиев. На финала тя отправи поздрав към Бургас, бургазлии и морето със „Синьо“.
„Много съм щастлива и се радвам, че млади хора идват на концертите ми, поздравяват ме, казват, че не са чували някои от тези песни и че всичките са им направили огромно впечатление. За мен това е най-голямата награда.“ – сподели вокалистката.
Само минути по-късно 12-годишен ученик в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“, държейки ръката ѝ, ѝ изпя „Когато луната изплува“. А сред публиката бе тромбонистът и преподавател проф. Атанас Карафезлиев, с чийто баща като директор на Концертна дирекция Мими Николова е работил в Слънчев бряг.
След „Jazz в цялата страна“ в Бургас и Созопол Мими Николова гостува със Самуел Ефтимов във „Време е за ТЕБ“ в Синеморец, където също запознахме публиката с българското джаз наследство и представихме студентските джаз постери. Изявите на грандамата на българския джаз бяха проследени от екип студенти, снимащи филм за нея. Това е дипломен проект на Владимир Мастиков под научното ръководство на проф. Людмил Христов в НБУ.
Водещи на всички събития от фестивала бяха неговият създател и автор на програмата Светослав Николов – програмен директор на Jazz FM, и Таня Иванова – и двамата – водещи на предавания по единственото джаз радио в България. Музиката и разказите от тези срещи очаквайте в подробности в ефира ни, а още много снимки и видеа ще публикуваме в дигиталните ни платформи.