Феникс Върбанов рисува Вселена, в която човек има мисия: „Изпълнявайки я, оставяме следа, с която времето ни поставя в историята на изкуството и на човечеството“

Феникс Върбанов рисува Вселена, в която човек има мисия: „Изпълнявайки я, оставяме следа, с която времето ни поставя в историята на изкуството и на човечеството“

Живеещият във франция художник с български и китайски корени създава нова визия за раздирания ни от войни свят, в който изкуството е отговор за по-спокойно, свободно и мирославно общество

С пламъка, който гори в недрата, се зараждат формите на живота – твърди, конкретни и устойчиви. Те се появяват в динамиката на непрекъснато развитие, срещат се, прилепват една към друга и изграждат пластовете. Първоначалното напрежение от възникването и последвалия контакт се отпуска в спокойствието на изграденото. В контрастите на тези движения осмисляме момента на сътворяване. Мракът дава материал, а светлината създава формите.

Среща с духовното в изложбата на Феникс Върбанов „Генезис“ - Jazz FM

Така видяхме света в творбите на Феникс Върбанов, които той представи преди година в зала „Средец“ на Министерството на културата. Някои от тях сега са показани в изложбата „Мигове – вечност. От Париж до Пловдив“ в галерия „Виа артис“ в Пловдив като част от фестивала Frankofolies. Можем да я разгледаме до 9 юли. „Винаги ми е било приятно да гостувам в този град, където има чудесна арт сцена и много любители на изкуството.“ – казва художникът в интервю по Jazz FM. В изложбата неговите произведения водят диалог с акварелите на Силвия Балдева.

Феникс Върбанов е дете на огромната любов между основателя на школата по художествен текстил в България Марин Върбанов и китайската принцеса Сун – също художник и дизайнер. Пламъка на тази здрава връзка той носи в себе си, дава му образ в своите произведения и го превръща в своя движеща сила: „Това е емоция, която трябва да се поддържа чрез изкуството. Имах късмета да се родя във фамилия на художници. От много рано исках да рисувам и да допринеса към арт сцената. Това е вълнение, съзерцание, вдъхновение, което извира отвътре, но което черпи от Космоса, от нещо по-голямо от нас; това е постоянното движение на идеите.“

Цялата вселена и движещите сили в нея виждаме само в един детайл от произведенията както на Марин Върбанов, така и на сина му Феникс. „Наистина светлината съществува със сянката. Винаги в творбите съм търсил светлосянката и нюансите към светлината. А пламъкът трябва винаги да гори. Търся да изобразя и обобщя Вселена, в която човек има мисия. Той трябва да я свърши в този даден период от живота и така да остави следа. С тази следа времето ни поставя в историята на изкуството, на човечеството.“ – изразява своето верую за изкуството и живота Феникс Върбанов.

Художникът живее във Франция от 1976 г., завършил е българската и френската художествени академии. „Моето вдъхновение идва от този космополитен град, в който живея и творя, и от българските ми корени. Често се връщам в България, за да съм близо до тях и да се заредя с позитивна енергия. Тъй като съм между няколко стола – българския, китайския и френския, това ми дава възможност да направя синтез на тези култури, за да мога да построя мост между традициите и да се направи нов стил, нова визия за раздирания ни от войни свят, в който изкуството е отговор за по-спокойно, свободно и мирославно общество. Емоцията, с която рисувам, се допира до драматургията, която нося в себе си като художник и като личност. Хората на Балканите сме щедри, но и малко меланхолични, тъй като историята ни не е била лесна и е имало много драми във формирането на страните ни. Всичко това искам да синтезирам с китайската култура и с френския ми опит и да направя коктейл от емоции.“

В него той ни представя своето разбиране за света, а изкуството за Феникс Върбанов е търсене и откриване – до самия край. „Много художници са си дали живота за изкуството. То не може да се пренебрегне и да се прави леко. Това е постоянно търсене, търсене, търсене. Аз не търся, аз намирам. Сега са времена, когато трябва да се търсят нови изразни средства, нови светове, нови емоции. Интернет разбърка всичко. Много силна мярка за изкуството остана занаятчийството – това е пипнатото от ръката чрез интелекта. Чрез малко материя артистът може да изрази силни, големи идеи.“

Голямото въздействие на своите произведения той постига с пестеливост – обичайно рисува с туш върху хартия. След десетина изложби през последните две – три години, се затваря в ателието, за да търси нови пътеки в изкуството си, както ги нарича – нови авантюри.

С изкуството по пътя към щастието: визуално и музикално пътешествие с Феникс Върбанов - Jazz FM

Скоро Феникс Върбанов заедно със сестра си Боряна ще отпътува за Хонг Конг, където предстои откриване на ретроспективна изложба на майка му в музея „М+“. В нея принцеса Сун е представена като пионер в изкуството и модата в Китай. Ще видим живопис и гоблени, създадени от нея модели за „Пиер Карден“, писма и снимки. „Изложбата показва всичко, с което тя е допринесла за китайската култура, традиция, изкуство, мода. Ще бъде много богата и хубава, подкрепена с книга.“ За да се направи паралел, са показани и произведения на неговия баща. А в момента в Шанхай в голяма изложба в една от най-хубавите галерии са събрани интересни произведения на неговите родители като арт двойка. „Изложбата е много авангардна, с хубав поглед към 70-те години от тяхното творчество.“ – представя я Феникс Върбанов.

Ключови думи: