Преди дни в галерия „Средец“ на Министерство на културата беше открита изложбата на Феникс Върбанов „Генезис“, в която той показва туш върху китайска хартия. „Тази изложба се осъществи благодарение на Мариана Каракостова и на един приятел - Кръстьо Стоянов. Те ми помогнаха да покажа последните си работи, които рисувах по време на локдауна и които са по-различни, в тях съм вкарал малко цвят. Нарекох изложбата „Генезис“, защото исках да обобщя работата си в един синтез между моето творчество през годините и едно бъдеще, за което си мечтая и в което търся духовното.“ – казва Феникс Върбанов при гостуването си в ефира на Джаз ФМ радио. Заедно с художника в нашето студио беше и неговият PR Шарл Пио, който сподели, че в произведенията на Феникс Върбанов му правят силно впечатление планините, които му напомнят за Балканите. Пио, който се чувства много комфортно в България, беше категоричен, че София има великолепна енергия както през деня, така и през нощта.
Феникс Върбанов определя себе си като космополит, а личната му история е свързана с няколко култури, сред които - българската, китайската и френската, тъй като той живее в Париж. Негови родители са световноизвестният художник по съвременен текстил Марин Върбанов и художничката, модел и актриса от Китай Сун Хуайкуей.
Българската публика добре познава Феникс Върбанов след неговата ретроспективна изложба „Следи по пътя“, която той представи през 2016 г. в галерия „Райко Алексиев“. Новата му изложба „Генезис“ е по-различна като динамика, настроения и състояния, но това, което остава непроменено е силната енергия в творчеството на Върбанов. То никога не те оставя безучастен и винаги протича силно общуване между зрителите и изкуството на художника.
Цялото интервю на Таня Иванова с Феникс Върбанов и Шарл Пио може да чуете чрез плейъра под основната снимка, а по-долу може да прочетете акценти от това, което художникът разказва за новата си изложба „Генезис“. Тя продължава до 24 юни в галерия „Средец“. Работното ѝ време е от понеделник до петък.
„Светът става все по-материален и се борим да пробие духовното. Затова се надявам, че моите работи биха oбединили хората в едно хубаво, макар и драматично бъдеще.“
„Бяхме затворени вътрешно и външно и чрез изкуството се стремях някак си да се освободя от ограниченията, свързани с локдауна. Слава богу, имах място, където да работя и да се развия като художник. Това беше един прозорец към бъдещето – единственият, който успях да отворя и да изразя чувствата си за тази затвореност, за тези трудности. Може би това се усеща в моите работи сега. От друга страна, има динамика, борба за движение, защото нещата трябва да се бутнат напред в космическия смисъл на думата. Човечеството трябва да помисли за своята реалност и ако може хората да се обединят за едно по-хубаво бъдеще.“
„В китайската култура кръгът е много употребяван, тъй като в него има безкрайно движение, в което човек може да движи своето въображение. Също така кръгът напомня и на планети. Това е една спекулация, разбира се, за да се стимулира въображението на зрителя, за да успее той да си представи това, което носи в себе си, в душата.“
„Има някакъв драматизъм в червеното. В китайската култура то някак си се комбинира с черното и бялото, например - калиграфията с червения печат, което е станало канон и е една класика в жанра. Аз употребявам червеното доста обилно, защото обичам да рисувам с кръвта, българската кръв здраво тече във вените ми. Материалите са китайски, но аз рисувам с душата.“
„Музиката има много голямо място в моята реалност, тъй като тя ми помага да пътувам във времето и пространството. Музиката е една огромна платформа, в която човек може да се срещне с най-различни нови идеи – било то в джаз, соул, фънк, електро. Нямам ограничения в музиката, тъй като тя ежедневно ми носи емоции, а тези емоции са нужни за един художник, за да може да изразява личните си дълбоки чувства.“
Миналата година осъществихме специален проект с участието на Феникс Върбанов. Срещнахме ви с художника от неговия дом в Париж. Проектът беше по идея на приятелите на Джаз ФМ – журналистката Краси Генова и художника и оператор Виктор Попов, който засне кратък филм за Джаз ФМ радио.