Почувствана, джаз историята на столицата е във фотоизложбата на Евгени Димитров Jazz Adventures in Sofia
Снимка: Бисер Тодоров

Почувствана, джаз историята на столицата е във фотоизложбата на Евгени Димитров Jazz Adventures in Sofia

Тя се открива днес в „Топлоцентрала“ като част от предварителната програма на A to JazZ. Вечерта продължава със срещата разговор на Джаз ФМ „Истории за джаза“

Десет години джаз история на София разказва фотографът Евгени Димитров в откриваща се днес изложба. Това е период на промени и значително развитие. „В началото беше хубаво, сега е още по-хубаво. Клубовете се повече, хората все повече се отварят към тази музика – не я намират за нещо елитарно и отдалачено интелектуално, а за начин за забавление и да се чувстват добре.“ – казва Евгени Димитров.

Меломан и фотограф, той запечатва джаз историята на София и на България през последните повече от 30 години. Днес вече в столицата всяка вечер има между един и три джаз концерта, измежду които просто е трудно да избереш. „Това ни дава повод да се радваме в какъв момент живеем, че да можем да се насладим на всичко това.“ – казва за многото възможности Евгени Димитров.

Снимка: Светослав Николов

Родни и международни музиканти излизат на различни сцени – от най-голямата на A to JazZ, през НДК и джаз клубовете, до уютните малки места, в които до късно звучи музика. В тях се формира джазова общност около високостойностната музика, чиито създатели са в изложбата – Мими Николова, Камелия Тодорова, проф. Владимир Радулов, Ангел Заберски, Стоян Янкулов, а също и Бранфорд Марсалис, Роберто Фонсека, Джазмия Хорн… Кадрите са общо 28.

Изложбата е и история, и усещане за джаз сцената – виждаме личностите в миг на озарение, припомняме си моментите, но и ставаме наново свидетели на миговете, когато емоцията е в най-силен връх. „Аз едновременно слушам и гледам. Научил съм се да „слушам“ с фотоапарата си. Имайки музиката и това, което прави музикантът, го изучавам и усещам повече. По движението на тялото и неговото лице мога да предвидя развитието на сюжета – кога ще бъде кулминацията, кога ще стане най-интересното. Има и музиканти с каменно лице, но и това е голямо предизвикателство да успееш да извадиш нещо, което да ги отличи, да покаже кога е моментът, в който те се чувстват най-добре от своето свирене.“ – описва майсторството на музикалната фотография Евгени Димитров. Като най-прекрасен момент определя това, че и музикантите, и слушащите се забавляваме: „Тук няма елемент на задължителност, затова и продуктът е нещо уникално и много красиво.“

Изложбата Jazz Adventures in Sofia се открива днес от 18 ч. в РЦСИ „Топлоцентрала“ в предварителната програма на фестивала A to JazZ. Фотосите са избрани измежду хилядите, публикувани от фотографа-меломан във виртуалната едноименна галерия във „Фейсбук“. „Започнах там да наливам по една – две снимки от най-приятните моменти, които съм изживял вечерта някъде, където съм бил на концерт.“ – разказа той. Колекцията вече наброява няколко хиляди фотографии. Сред тях за изложбата той избира 28 по критерия „харесване на снимките от мен и от публиката.“

Снимка: Евгени Димитров/Фотографска агенция BulFoto

Джаз музикантите са част още от детството на Евгени Димитров. Сред тях е Мими Николова, чиято снимка присъства в изложбата и която ще участва в организираната от Джаз ФМ среща на доайените в кафето на „Топлоцентрала“ от 19 ч. днес. „Те са големи прятелки с майка ми и заеoно са ме водили на море. Когато я видях преди време, ѝ припомних как двете са ме преследвали по пясъка с порция пиле със зеле. Предизвикателство е да си част от това поколение, което е на границата между епохите. Познавам тези хора, но познавам и най-младите и това създава усещане, че си богат. Повечето джазови музиканти не се заразяват от тежката здвездомания и това прави общуването с тях още по-приятно.“ – разказва Евгени Димитров.

След откриването на изложбата и разговорите сред фотосите ще се отправим към кафето на „Топлоцентрала“ за първото издание на „Истории за джаза“. Този нов формат на Jazz FM за описване на джаз традицията и поставянето ни в ролята на нейни отговорни продължители развива множество досегашни инициативи на радиото – срещите с Лени Вълкова и Димитър Симеонов, записа на албума на първата ни професионална джаз певица, поредиците „Джаз истории“ и „За албумите от техните създатели“. Първата тема е за преосноваването на джаз сцената у нас след 1951 г., а основни говорители ще бъдат Стефан Славов и Генчо Въртовски. Сред публиката в залата ще са дейци на музиката, които ще добавят своите акценти – Мими Николова, Лиана Антонова, Маргарита Радинска, Димитър Йосифов, Любомир Денев, Дариана Генова. Повече подробности ще откриете тук: В първо издание на „Истории за джаза“ Jazz FM ви срещаме със Стефан Славов и Генчо Въртовски

Ключови думи: