Много възможности да свирят – поотделно, по групи и заедно от сутрин до вечер – за оркестрантите от Младежка филхармония „София“ към Национално музикално училище „Любомир Пипков“ даде Есенна музикална академия Viva la Musica. От 8 до 14 септември тя се проведе в Детски и младежки център „Хелиос“ в Приморско и завърши с концерт, показал в цялата прелест наученото и почувстваното от младите таланти в този образователен форум. А то бе толкова много, както чухме на концерта и както посочва Ирина Стоянова – заместник-директор на Националното музикално училище по учебно-творческата дейност: „Децата се научават да работят заедно, да придобият чувството за ансамблово свирене в оркестър, което им липсваше през последните две години на COVID, да си помагат и да бъдат съпричастни. Те трябваше да изучат за много кратко време труден и обемен нотен материал.“
В програмата, която учениците от Младежка филхармония „София“ към Национално музикално училище „Любомир Пипков“ подготвиха, присъстват популярни и обичани произведения от български и световни филмови класики, музика на Бетовен, на Любомир Пипков. Процесът на подготовка обогатява културата на младите таланти и развива уменията им, отбелязва Славил Димитров – диригент на Младежка филхармония „София“: „Тази програма е много интересна и разнообразна и за публиката, и за оркестъра. Но е изключително трудно да скачаме от стил в стил. Всеки от тях има не само специфична техника на изпълнение, но и различна конструкция, с която децата трябва да се справят. Въпросът бе да обединим тези няколко малки парчета в един музикален калейдоскоп.“
Въздухът трептеше от тяхната енергия и страстното им желание да създават музика. Концертът е венец на няколко дни на репетиции, след които децата са по-знаеш и можещи, удовлетворени и вдъхновени от постигнатото. Viva la Musica ги зареди с увереност. „Всяко нещо, в което младите се чувстват ангажирани и приемат присърце, може да се превърне в тяхна кауза. Ансамбловото музициране е в гените на човек доста повече, отколкото соловото. Надявам се такива срещи да се случват все по-често, за да могат децата да свирят заедно, да си изработват навици и да стават професионални оркестранти. Надявам се да им харесва това, което правят. Ние ги поставяме в друга среда и те имат повече възможност да се опознават, създават се приятелства, гледа се в бъдещето. Считам, че това ще бъде от тук нататък вече развивано.“ – уверен в ползата от академията е маестро Димитров.
Денят за младите дарования започва със закуска, следва свирене, а след обяд и време за плаж, те отново свирят, вечерят и пак свирят, разказа Ирина Стоянова. „Имаха групови репетиции в началото и общи след това. Залата на центъра бе изцяло предоставена на децата и извън репетициите те можеха да я използват и да свирят. Имаше деца, които влизаха да свирят в залата от 6 сутринта та чак до вечерта.“ – разказа Славил Димитров.
Всяко изпълнение на концерта е изпратено с възторжени аплаузи от публиката, а след концерта диригентът е посрещнат на вечерята с бурни аплодисменти от оркестрантите. Наученото е толкова много, удовлетворението – така голямо. „Самата академия бе повече да направим дисциплината, от която имаме нужда. За страшно малко време направихме страшно много неща. Програмата е изключително тежка. Това, че я издържахме и я минахме на сцена, ни бе изключително полезно и със сигурност ни помогна много занапред.“ – с убеденост и вълнение е пред микрофона ни концертмайсторът Владена Минева. И добавя: „В нашия оркестър сме много близки един с друг. Това, че сме постоянно заедно улеснява всичко. Приятно ти е да работиш с такива хора. Диригентът ни е абсолютно прекрасен и прави всичко за нас, както и нашият репетитор Ирина Стоянова, а също и репетиторите на отделните групи. Изключително е приятно да работиш с близки хора.“ След няколко дни учениците ще бъдат върнат в класните стаи, но всичко ще е по-различно. „Оркестърът ще върви само напред и нагоре. Мислим, че ще е по-хубаво и по-приятно.“ – отбелязва за промяната Владена Минева. В мотото на академията и концерта Viva la Musica тя разчита посланието, че хората не могат да живеят без музика: „Това, че млади хора като нас се занимават до такава степен с такова желание, помага на човечеството, на страната. Самото заглавие описва любовта ни към музиката.“
Децата тук учат, но се и сплотяват. В училище те ще бъдат по-единни, ще се доверяват повече един на друг, ще работят по-добре заедно. „Те тук градят приятелства, опознават се по-добре, срещат се випуски, които досега не са били заедно. Това ще им помогне много в училище. С този огромен дефицит покрай COVID-19 те отдавна не са общували заедно. Някои се преоткриха, други се запознаха.“ – описва ефекта от случилото се на академията Ирина Стоянова.
Есенна музикална академия Viva La Musica се проведе с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“ с медийното партньорство на Jazz FM и с партньорството на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. В академията и заключителния концерт участва 12-годишната Анастасия Гончарук от гр. Виница, Украйна, която свири на пиано от шестгодишна възраст, завършила е с отличие пети клас в Първо музикално училище в родния си град и има множество участия и награди от престижни музикални конкурси в Германия, Гърция, Словакия, Русия, Украйна, Франция и България.
Веднага след завръщането си в столицата музикантите от Младежка филхармония „София“ са на сцената за официалния концерт за Деня на София утре от 18 ч. на сцената на Sofia Summer Fest зад музея „Земята и хората“. Под диригентството на Славил Димитров с тях ще пеят Графа, Поли Генова, Михаела Филева, Крисия, групата Cool Den. Концертът ще бъде излъчван на живо на фейсбук страниците Столица Култура и ArtSofia. На 21 октомври оркестърът ще свири в концертната зала на Националното музикално училище за юбилея на фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ със солисти стипендианти на фондацията. Младите музиканти подготвят коледен концерт и вече гледат към предстоящия юбилей на училището. „Viva la Musica е академия, която донесе много положителни емоции на младежите. От доста дълго време те не са излизали от учебния процес – да посвирят преди учебната година или след нея. Почувстваха се малко отделени от задълженията и възприеха цялото обучение тук като кампания за тяхно израстване, за усъвършенстване на навиците им. И, разбира се, можеха да свирят по цял ден, което те най-много искат.“ – казва за приноса на академията диригентът Славил Димитров.
Удовлетворението бележи края на Есенна музикална академия Viva la Musica. „Убедена съм, че има огромен смисъл от това, много съм щастлива от представянето на децата и от резултата, който има само от четири дни на работа. Изключително съм благодарна на Национален фонд „Култура“ и неговата „Програма за възсатновяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“, по която спечцелихме този проект. Надявам се и в бъдеще да има такива възможности, за да се превърне това в ежегодно събитие, както се прави по цял свят. Това много, много помага на децата, сплотява ги, дава им възможност да общуват, да работят в екип, да напредват. И ги подготвяме за тяхното основно професионално развитие – свиренето в оркестър. Гова ще бъде може би 90% от реализацията на тези деца.“ – посочи в заключение Ирина Стоянова – заместник-директор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ по учебно-творческата дейност.