С Ден на отворените врати традиционно ни посреща къща музей „Панчо Владигеров“ в София в днешния ден, на който е роден композиторът, превърнал българското в световно. В дома на ул. „Якубица“ № 10 в София можем да пристъпим в неговия работен кабинет с рояла му, на стените над който той е подредил снимки с автографи на видни музиканти от целия свят, а също и да разгледаме фотодокументална изложба за най-важните акценти от живота и творчеството му. Тя представя само малка част от богатия архив, с който разполага този държавен културен институт. В къщата музей се съхраняват над 20 000 ръкописни страници, включително нотни материали в единствен екземпляр, снимки, програми и афиши на концерти, лични документи, грамоти, поздравителни адреси, богата колекция от грамофонни плочи и магнетофонни записи. „Ние опазваме това богатство и се стремим да го показваме пред възможно най-голяма аудитория.“ – посочи в интервю по Jazz FM директорът на къщата музей „Панчо Владигеров“ Надя Сотирова. Културният институт организира концерти в дома на композитора, но и представя изнесени музикални събития, създава и показва в страната и по света фотодокументални изложби. „Така разказваме за значимостта на Панчо Владигеров не само за българската, но и за световната музикална култура.“ – каза за задачата на ръководения от нея институт Надя Сотирова.
В инициатива за 125-ата годишнина от рождението на Панчо Владигеров къщата музей представя пет табла в софийското метро, на които към фотографии на музиканта са поставени цитати от и за него, включително открояващи приноса му думи на признателност от близки, приятели и ученици – Алексис Вайсенберг, Милчо Левиев и Иван Дреников. „Искаме в забързаното софийско ежедневие да напомняме за Панчо Владигеров.“ – каза за идеята Надя Сотирова. Поканата към софиянци е да се снимат с постерите и да изпращат снимките си на електронния адрес на музея [email protected], като авторите на най-интересните ще получат за награда сувенири. Играта продължава до 17 март. „Бъдете активни и засвидетелствайте своето внимание към личността на Владигеров.“ – призова Надя Сотирова. Таблата са публикувани и на фейсбук страницата на института.
Къщата музей чества юбилея и с поредица от филмови прожекции „Докосване до Владигеров“, като след втората от тях на 9 март чухме и изпълненията на четиримата внуци на композитора – Панчо, Екатерина, Александър и Константин. На 20 април ще бъде прожектиран филм за германския период от живота на Владигеров, когато той работи за театъра на Макс Райнхард. Филмът е създаден от къщата музей в копродукция с БНТ. Прожекцията ще завърши с откъс от запомнящ се концерт, изнесен преди пет години в дома на музиканта от Ангел Станков, Йосиф Радионов и Зорница Радионова. На 28 септември ще бъде поставен акцент върху дългогодишната традиция в Шумен да се провежда престижният международен конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“. „Тази прожекция ще е интересна както за широката публика, така и за младите музиканти, на които им предстоят такива предизвикателства с участието в международни форуми.“ – посочи Надя Сотирова. През октомври ще видим „Знаци по пътя“ на Милена Гетова и последният за момента филм за фамилията Владигерови „Петолиние на паметта“ на режисьора Марио Кръстев.
Тази седмица е първото събитие от друга инициатива на къщата музей – представянето на авторски камерни концерти във вида, в който Панчо Владигеров ги е съставил, конструирал и изнасял не само в София, но и в цяла България. Четирите прояви се реализират с подкрепата на Министерството на културата. Първата от тях е на 16 март от 19 ч. в Балната зала на Двореца – Национална художествена галерия. Възстановка на програмата на концерт от 1941 г. с участието на Теофана Калчева, Любен Владигеров, Миечеслав Хоерман и на автора – Панчо Владигеров, ще чуем в изпълнение на Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело). Следващите концерти „По Владигеровски“ са на 13 и 29 юни и се провеждат в партньорство с фестивала „Софийски музикални седмици“. На тях ще чуем първо изпълненията на Зорница Иларионова и Мартина Табакова, а след това – рапсодия „Вардар“ във версия за четири ръце, както през 1933 г. са я представили Екатерина и Панчо Владигерови. Цикълът завършва на 10 октомври с концерт със специалното участие на Людмил Ангелов, който включва и вокални изпълнения, представени от Мила Михова и Божидар Божкилов.
Отново къщата музей „Панчо Владигеров“ ще ни посрещне при свободен вход на 25 март – датата, на която е открита.