Те вече 37 години пренасят във времето наследството на Глен Милър в чистата му форма, включително с новите елементи, които постигат въздействието, характерно за Златната ера на бигбендовете и суинга.
The World Famous Glenn Miller Orchestra е основан през 1985 г. от Уил Селдън – ръководител, диригент, пианист и понякога – вокалист на състава. Преди това той изучава задълбочено творчеството на Глен Милър в продължение на седем години.
Той в детайли е изследвал звука на бигбенда, неговия репертоар, влиянията му и отраженията, ефекта върху публиката.
Глен Милър основава формация, с която постига сензационен успех – музиката му е толкова харесвана, че през периода от 1939 до 1942 г. има най-много хитове в класациите сред сродните състави. Три записа на бенда са в Залата на славата на наградите „Грами“.
„Наричам неговата музика не просто джаз, а суинг. Тя е лесна за слушане – всеки може да разбере мелодиите, хармониите, ритъма, аранжиментите. Много хора по целия свят могат да вникнат в неговата музика и харесват песните му. Репертоарът му е огромен. Всички тези мелодии са обичани от много хора и затова музиката му привлича огромна публика. Музиката на Глен Милър е вечна.“ – открои Уил Селдън в интервю за Jazz FM.
С характерния звук на своя оркестър, с репертоара и с начина на поднасяне Глен Милър влиза много дълбоко в чувствата на слушателите – заради неговата музика те са многобройни, възторжени, възпитани в добър вкус към забавлението.
Всичко това чухме и на концерта в София на един оркестър, излъчващ върховен професионализъм в свиренето и сценичното поведение. В тази вечер имаше и много музика, и добро настроение.
Музицирането бе на абсолютно високо ниво, шегите бяха с мяра и удачни, всяка нота и всяка дума бяха премислени и с лекота постигаха целта – да забавляват публиката с изкуство от най-висок ранг.
Удоволствие е слушателят да е подвластен на въздействието на артисти, добре боравещи с всички бутони на неговата душевност. Търсените ефекти оркестърът ги заявяваше и реализираше в атрактивно представяне, което е еталон.
Със самото усещане, че те нищо не си спестиха и за нищо не направиха компромис, вече бяха спечелили публиката.
The World Famous Glenn Miller Orchestra е школа, която отглежда своите таланти и след това за дълго ги задържа. Както узнахме, в тромбонната секция няма промяна вече четвърт век.
А сред тромпетистите бе така добре познатият у нас Матиас Швенглер – лидер на германската група Soulcrane, гостувал на „Банско джаз фестивал“ миналото лято и в момента реализиращ много интересна програма у нас в квинтет, съвместно воден с Димитър Льолев.
Леко старомодно, но и свързано със сегашния момент, определено много романтично, подчертано забавно и полезно откъм информативност, поднасянето на програмата привлече публиката от самото начало и я задържа до края без пробив в контакта.
Самият факт, че в пълната Зала 1 музиката зазвуча три минути след обявения начален час говореше, че всичко е отлично подготвено и ще е безупречно представено. Нямаше нещо, което да изненада, но имаше много, което впечатли.
Концертът на The World Famous Glenn Miller Orchestra утвърди разбирането, че трябва сме всеотдайни в усилията за това, в което вярваме и то ни задължава да не правим отстъпления.
Звукът на оркестъра е дисциплиниран, което не отнема от неговата емоционалност. Моменти като този, в който тромпетите изсвириха една мелодия, редувайки се, все едно свири един солист без да си поеме дъх, отчетливо направиха впечатление.
Нямаше никакво разклащане в постройката на звука със стабилен тон, в който всички елементи бяха здрави и идеало пасващи един към друг – солисти, групи и оркестър.
Стилни в подхода и в сценичното си поведение артисти нарисуваха фантастична музикална картина – вдъхновяващ пример и върховна наслада.
Концерта на The World Famous Glenn Miller Orchestra в България проведе Viva Media Pro, а Jazz FM и bTV Radio бяха медийни партньори.