Живо вълшебство е спасителната сила на изкуството: премиера на „Петя и Вълкът“ в МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново
Снимка: МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново

Живо вълшебство е спасителната сила на изкуството: премиера на „Петя и Вълкът“ в МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново

Като щатни артисти на театъра дебютираха Никола Попов и Гергана Цакова

На влизане в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново децата обсъждат теми за най-новите електронни игри и по-големите предизвикателства, които отправят, споделят успешни стратегии. Скоро са в друг свят – на театъра и класическата музика, в който се оказва, че се чувстват също толкова добре и у дома. Те ще гледат куклен спектакъл по симфоничната приказка „Петя и вълкът“ от Прокофиев, чрез който ще се запознаят с оркестъра – инструментите поотделно и ансамбъла като цяло. Също така ще възприемат поуката – че не бива да нараняваме, че трябва да сме изобретателни и смели, когато се налага да окажем помощ и подкрепа. Преживяното в залата ще ги промени за цял живот и това ще се случи чрез изкуството през следващия час.

При подканата на учителите дечицата да пазят тишина, залата напълно утихва. Но след минути оживлението се завръща. На сцената излиза Разказвачът – в ролята на 10 февруари дебютира Никола Попов. С глас и движение той магично завладява малчуганите. И точно както е естествено за тях, първо се запознаваме. Повечето знаят, че главният герой е момче, а Петя е руското умалително за Петър. Разказвачът пояснява разликата между езиците и вече умело е използвал момента да създаде чувство за общност в залата. Докато говорим за имената, някои от децата се изправят пред всички, представят се. Вече се усеща близостта между връстници, които до този момент не са се познавали.

Никола Попов с присъщата си елегантност ги е въвел в сътворявания от артистите пред очите на децата свят на красота. Въпросите за инструментите в оркестъра той задава така че да заинтригува и събуди интерес. При всеки изниква гора от вдигнати ръце. Посочва един, отговарят всички, защото са уверени, че знаят. Децата са добре подготвени, всеки път отговорите са правилни. Само на два пъти детско гласче предполага, че ето вече този струнен инструмент ще се окаже китара. Но той е виола, а след това – контрабас. Явно звукът на китарата му е любим.

Чули тембрите на инструментите, за децата няма колебание кой чия партия ще изпълнява. Гласът на Птичето, което пъргаво лети, разбира се, е флейтата, на малко тромавата Патица – обоят, на дебнещата Котка – кларинетът, и т.н. Публиката от участници безпогрешно разпределя ролите в оркестъра. Музикантът засвирва, куклата на героя като живо вълшебство изниква над декора, децата са щастливи, че всичко е точно, както са и предположили. Разширили кръга на общността с героите и музикантите от оркестъра, приказката може да започне. 3, 2, 1 – отброяват децата, водени от Разказвача, и на сцената настава невъобразим хаос, защото сме забравили… Кого? „Диригентът!“ – викват в хор децата и той се появява – Васил Вълчев.

Спектакълът продължава, защото той вече неусетно е започнал, а децата са заинтригувани и се вживяват. Колкото са героите, толкова са и гласовете и ролите на Разказвача Никола Попов. Вълнението на малките зрители идва от неговия интерес към случващото се на сцената. Той, също като тях, внимателно наблюдава развоя на събитията и увлекателно ни води в приключение, в което опознаваме света и с кураж се справяме с предизвикателствата на живота.

Вживели се, децата насърчават героите. Те са съпричастни към трудностите, пред които се изправят. Учители следят за дисциплината, но изобщо не се налага да правят забележки, затова и гледат представлението с интерес. Перипетиите на героите имат щастлив завършек, защото всеки от тях е бил добър в своите действия. Даже и Вълкът, от глад, е глътнал Патицата цяла и тя излиза от корема му абсолютно невредима. Всички са спасени!

Под въздействието на преживяното, на излизане разговорите на децата пак са оживени. Но този път коментират героите и си разказват интересни истории.

Освен Никола Попов, като щатен артист на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново в това представление своя дебют имаше и актрисата Гергана Цакова. Малките зрители им пожелаха на добър час със своите грейнали лица и възторжени аплодисменти. Този час за всички бе празник!

Диригент-постановчик на „Петя и Вълкът“ е Георги Патриков, режисьор – Даниела Христова. С излизането на публиката настъпва следващият епизод от творческия живот в МДТ „Константин Кисимов“. Започват репетициите за концертите „Дихание“ с Орлин Горанов в следващите три дни – на 11 февруари в Харманли, на 12 февруари – в Стара Загора, на 13 февруари – в Кърджали. Диригент е отново Васил Вълчев, а сред другите солисти е отлично познатата и на слушателите на Jazz FM от изпълненията си в ефира ни Гергана Стоянова.

Ключови думи: