Вдъхновение за развитие на таланта и основа за изява на личността – в Стара Загора се проведе второто издание на Националния конкурс за млади джаз изпълнители
Снимка: Светослав Николов

Вдъхновение за развитие на таланта и основа за изява на личността – в Стара Загора се проведе второто издание на Националния конкурс за млади джаз изпълнители

Той отново събра участници от цялата страна с идеята за развитие на джаз изпълнителското изкуство

37 участници – солови изпълнители и формации, се включиха във второ издание на Националния конкурс за млади джаз изпълнители, организиран от Националното училище по музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, Община Стара Загора и Министерството на културата. Десетки деца черпеха вдъхновение за развитие на своя талант и получиха основа за изява на личността си от джаз музиката. Журито, в което бяхме заедно с Любомир Денев, Надя Тончева и Мирослав Турийски останахме възхитени от чутото.

Конкурсът е продължение на заниманията в класната стая в НУМСИ „Христина Морфова“ – възможност за развитие, сближаване и съизмерване, за взаимно вдъхновяване. Директорът Розета Величкова напълно приема наблюденията ми. „Класът по поп и джаз пеене има много добри резултати, много добро професионално развитие. Колегите работят много, много сърцато, децата участват в много национални конкурси, печелят награди.“ Идеята, която отдавна зрее, се реализира във второ издание в трудна година на пандемия. С пожеланието на директора за много здраве и творчески заряд.

Двама студенти на проф. Христо Йоцов в Националната музикална академия, завършили преди това НУМСИ „Христина Морфова“, спечелиха награди от конкурса. „Те са наши възпитаници, които отдавна са с афинитет към този вид музика. Още като ученици имаха група с много участия. Това не е ново в тяхното амплоа. От ученици те искаха да продължат нататък и много се радвам на техните успехи. Винаги, когато дойдат тук, се срещаме, говорим чисто творчески и съм щастлива от тяхното израстване.“ – казва за развитието на талантливите младежи директорът Розета Величкова. В основата на успехите в училището тя посочва, че са: „много любов към децата, любов към изкуството и сплотеност в работата между колегите.“

Ивайло Манев е благодарен на своите преподаватели в НУМСИ „Христина Морфова“: „Стимулираха ме от музикалното. Проф. Йоцов – също. Често си идвам. Хубаво е да има такива мероприятия, за да се развиват младите и да има повече джаз.“

Снимка: Светослав Николов

Възпитаници на Йордан Владев спечелиха много отличия и той получи наградата за музикален педагог. За разковничето на успеха той каза: „Работата е много проста – ученикът да стане себе си по най-добрия възможен начин. Това ще го направи добър музикант. Всеки ученик е индивидуален, няма единна рецепта. Но на първо място преподавателят трябва да е себе си, защото няма как да научиш на нещо, което самият ти не можеш или не си. От там нататък идва деликатният момент да накараш другия да не е твое копие, налага се голяма доза емпатия и осъзнаване на другостта и на собствения път на другия, има нужда от много любов и много вяра. Вярата на учениците идва от вярата на учениците.“

Изкуството е път за изграждане на личността, става ясно от думите на ученика му Боян Манолов: „Опитваме се да изразим себе си, да намерим във всяко едно произведение нещо свързано с нас и да го покажем в импровизацията. Валерия Василенко е един от тримата участници, класирали се на първо място във втора възрастова група. Всички те спечелиха стипендии от Министерството на културата. Тя учи в музикалното училище в София, другите стипендианти са от музикалните училища в Стара Загора и Бургас. „Преодоляваме всички трудности пред нас. Музиката е лек срещу абсолютно всичко лошо от живота. С нея човек се спасява. Тя е истинска магия и може да оправи всичко.“ – казва за силата на изкуството тя. Дамян Владев е син на Йордан Владев и негов ученик: „От рано гледах баща ми като музикант и реших и аз да бъдат такъв. Така се научих. Аз почти постоянно мисля за музика.“ Той два пъти излезе на сцената, сменяйки барабаните с бас китара. „Вкъщи можеш с пиано, компютър, звукова карта и един милион кабеляци да запишеш цял оркестър.“ – свободно борави със съвременните технологии Дамян Владев. Музиката е винаги в дома и живота и на Борис Гюров, син на Васил Гюров. У дома е винаги зад бараните и те са негова съдба. „Баща ми е музикант, много пъти съм го гледал как свири. Бях на две години, когато хванах две пръчки и бих с тях по сцената на негов концерт. Бях доста заинтересован от музиката. В първи клас ми дойде идеята да се запиша да уча музика и започнах да се занимава сериозно с това. Намерих Йори , който много ми помогна да съм това, което съм сега.“

Връчвайки отличията на младите таланти, им казах колко съм щастлив от чутото, споделих с тях основата на джаза: „Всичко около нас се променя с нашите действия и със следата, която оставяме. Джазът е музика на импровизацията, тя е нашият устрем към свободата. Той е и преживяното – онова, което ни се случва, и в него винаги намираме доброто. Това, което не ни харесва, ще променим заради джаз музиката, която ни сплотява, окрилява и изпълва с любов.“ Пожелах им споделяне, посъветвах ги да вникват в думите, които изпяват, и нотите, които изсвирват, защото те имат голяма сила за начина, по който осмисляме света около нас и за промяната, която искаме да постигнем. Насърчих ги да слушат другите музиканти, с които споделят сцената, защото джазът е взаимност, чуване на света около нас и възможност самите ние да бъдем чути. „Пазете традицията, важно е да се осъзнавате като част от нея, за да бъдете на нивото на своята отговорност.“ – призовах още участниците в конкурса.

Инициатор за създаването му е вокалистката Надя Тончева – популярно име в джаза и като солов изпълнител, и като инициатор за създаване на джаз фестивала в Казанлък, и като вокален педагог в НУМСИ „Христина Морфова“. Когато конкурсът завърши, тя разказа: „Идеята дойде като фестивал. Искаше ми се всяка година в Стара Загора да се събираме преподавателите от музикалните средни и висши училища и да обменяме добри практики. Това наистина се случи. През 2017 г. Министерството на културата ни предложиха да направим конкурс и ето, провеждаме го за втора година. Той минава прекрасно. Всички деца са много добре подготвени, преподавателите им също полагат големи усилия да повдигнат нивото им. Има и състезателен елемент и всеки търси собствените си грешки. Мисля, че конкурсът се превръща в празник на музиката.“

Националният конкурс за млади джаз изпълнители в Стара Загора привлича към джаза, от който младите таланти могат да научат много. Вникването в него им позволява с какъвто и жанр да творят след това, да им бъде лесно. Чрез джаза те постигат израстване, възпитание и развитие на музикалния талант. „Джазът е най-креативната музика. Вярно е, че има по-малко почитатели. Децата, които се занимават с джаз, ще имат музикално и възпитателно развитие – те имат друг вкус.“ – посочва Надя Тончева. Тя отбелязва видимата промяна с дете, което между миналата и тази година се е развило значително. Това е Аглея Канева, която тази година спечели първа награда. „Особено ме радва, че децата от първа възрастова група до 13 години са много повече от миналата година и усещат интелигентността на тази музика.“ – споделя Надя Тончева. Тя е преподавател, вокалист и организатор. Конкурсът събира в себе си и трите посоки на нейната дейност. „Искам да съм преподавател от по-друг тип. Заедно с учениците израстваме. Един истински преподавател винаги трябва да е на сцената. Тези три неща се съчетават и би трябвало да е така.“ – убедена е тя.

И се радва, че днес са музицирали с бивши ученици сега студенти в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“: „Това го правим с изключително удоволствие, защото се събираме поколения.“ Този път учениците са с медали на гърдите: „Изживяването е страхотно и се радвам, че в тази трудна година успяхме. Да, това издание на конкурса е вече история и гледаме към следващото.“ – с думи за пътя напред завършва разговорът ми с Надя Тончева.

Ключови думи: