Месец преди крайния срок за подаване на творбите на млади автори в конкурса New University Talent провеждаме музикална лаборатория „Изкуството на песента“, в която да помогнем на талантите да оформят идеите си и да им дадем вдъхновение. Лекторите са трима преподаватели от Нов български университет: Ангел Заберски, Етиен Леви и Илиян Парасков, и Светослав Николов – програмен директор на Jazz FM от bTV Radio Group, партньор на конкурса. Ето есенцията от техните насоки към авторите и изпълнителите:
Ангел Заберски: „Каквото и да направите, мислете най-напред за мелодията, хармонията, ритъма, текста. Имате цял месец, оставете мелодията да отлежи. Не се влюбвайте в първото нещо, което ви хрумне, дори да е гениално. Ние сме музикална нация, а в днешните песни липсва мелодия. Тя трябва да е запомняща се. И нека текстът да е с положително послание, да е поетичен и красив. Направете песента естетична. Споделете идеите си с хората около себе си и чуйте тяхното мнение. Много важна е формата – обликът на песента.“
Етиен Леви: „Музиката е велико изкуство и освен забавление, тя и възпитава във високи естетически критерии. Всеки има душевност. Тя ни дава възможност да творим, да влезем в друго измерение. Душата ще ви даде знака, емоцията, хъса за работа, за създаване на нещо красиво.“
Светослав Николов: „Песента заживява своя живот, но преди това идва от вас и служи да ви свърже със света, със слушателите. Затова трябва да сте наясно със себе си и да се изразите чрез нея. Това е процес на себеопознаване, на търсене и изследване, на вглеждане в чувствата и реакцията към света. Песента изисква да се обогатявате през цялото време – да мислите, да четете, да слушате музика, да наблюдавате света и да анализирате своите реакции към случващото се него – как то преминава през вас и излиза като изкуство. То е начинът, по който интерпретираме живота и предаваме себе си на света, на хората около нас. Създавайки песен, винаги мислете за тези, които ще я чуят – каква е целта ви, как искате да въздействате с нея, какво да предизвикате, какви чувства да събудите, в каква посока да насочите мисълта, какво е онова, което може би убягва на хората, но знаете, че то е съществено, ценно и важно и искате да привлечете вниманието върху него. Писането и изпълнението на песни е голям отговорност – изисква да бъдете честни, умни и грижовни към хората. Всеки от нас има нужда от музика, тя ни дава много и отговаря на наши необходимости. Мелодията прави най-пряката връзка, предразполага слушателя и отваря сетивата му. Ритъмът дава динамиката, прави така, че песента да влезе в слушателя и да го поведе. С текста също проявете уважение към публиката, никой няма нужда от празнословие. Всеки звук и всяка дума имат значение. Песента облагородява. Тя се ражда от вашите чисти чувства, от вашето разбиране за себе си и за света, от любовта ви към живота и към хората, на които ще я поднесете.“
Етиен Леви: „Мелодията, ритъмът и хармонията са трите основни компонента. Имаме текст, който подхожда на замисъла на автора. Преди музикалният замисъл се оформяше около стихотворението. Днес първо се създава музикалната стъпка, пулсацията на мелодията и тогава се прави текста, който се съобразява. Избира се сюжетът според емоцията и душевността. След това се прави аранжиментът. Накрая артист-изпълнителят е човекът, който прави песента достояние на публиката. Всички знаем, че песента е послание. Облечете го в хубава форма. Навремето творяхме в квадратна форма, а днес се използват и бриджове. Има комерсиална музика, която носи печалба, и художествената музика, от която хора имат нужда. Конкурсът е състезание на идеи. Не се борете, покажете своя талант. Екипната работа е най-велико нещо. Нашата работа като преподаватели е да вдъхнем самочувствие и увереност на младите изпълнители.“
Илиян Парасков: „Недейте в трите основни елементи – ритъм, мелодия и хармония, да сте безцелно модерни. Вие носите модерността в себе си. Творете така, че музиката да идва от сърцето ви, а не да имитирате някой, който много ви харесва. Ако направите нещо, което идва от вашите сърце и душа, ще е по-ценно.“
Накрая Етиен Леви се върна към думите на Светослав Николов и посочи отговорността на програмния директор на радио: „До мен е един прекрасен човек, когото изключително много обичам и уважавам, защото той формира страхотен вкус чрез радиото, на което е мениджър. Слушах внимателно неговите думи. Посланието. Песента е послание. Към кого го отправяте? И една страхотна препоръка от него: да засегнете и да докоснете тънката струна на хората и всеки да намери по нещо за себе си от това, което ще сътворите.“