„Това е изключителна възможност!“ – дипломираните бакалаври и магистри от Националната художествена академия се представят в 18 изложби на 12 локации в София и Бургас
Снимка: Национална художествена академия

„Това е изключителна възможност!“ – дипломираните бакалаври и магистри от Националната художествена академия се представят в 18 изложби на 12 локации в София и Бургас

Запознаваме се с постиженията на младите таланти в дните от 13 юни до 30 юли

През следващите седмици ще се срещнем на живо с постиженията на дипломираните бакалаври и магистри от НХА в поредица от изложби в цяла София, както и в цял Бургас, където висшето училище има филиал. Тази инициатива на ректора Георги Янков дава възможност произведенията на младите артисти да бъдат показани в пространствата, които от тук нататък ще бъдат тяхното реалното място за срещи с публиката. Това се случва с партньорството и подкрепата на Столична Община и Община Бургас. Проект „Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2024“ София се реализира с финансовата подкрепа на Програма „Култура“ на Столична община за 2024 година. Повече за събитията, както и график на изложбите, можете да откриете на сайта на Националната художествена академия тук.

В интервю по Jazz FM заместник-ректорът по художествено-творческата дейност проф. Здравка Василева посочи, че така публиката вижда най-доброто в голям мащаб. 18 изложби ще бъдат показани на 12 локации в София и Бургас. За дипломниците тази инициатива, провеждаща се за втора година, е стимул. „Това е изключителна възможност – тези творби да бъдат показани в арт пространства, излагащи най-доброто. Това е допълнителен стимул студентите да направят добри дипломни проекти. Съвсем различно е, когато те се показват пред широката публика, която има право да даде оценки. Отговорността и на преподавателите е много голяма.“ – посочи проф. Здравка Василева. Така студентите правят своите дебюти в утвърдени арт пространства, а също и в непосредствената градска среда, като например в галерията на открито в градинката „Кристал“. „Тези изложби са отправна точка към широк кръг хора – кандидат-студенти, колеги, художници, творци, публики с интерес към изкуствата. Този проект осъществява плодотворен, смислен диалог с публиката, за да остане още по-голям резултат.“ – подчертава проф. Василева в интервюто по Jazz FM.

Дипломниците от специалността „Моден дизайн“ се представят в галерията на открито в градинката „Кристал“ от 22 юли до 5 август. А днес от 18:30 ч. е дипломното ревю в галерия „Академия“ на НХА. Гл. ас. д-р Николай Божилов коментира: „Този проект показва есенцията от работата на студентите през годината. Те работиха неуморно и имаме страхотни резултати. Те имаха досег с професионалисти и срещнаха много колеги и съмишленици.“ След представянето на студентите от 1, 2 и 3 курс ще видим и работите на дипломниците. „Темата тази година е „Трансформация“. Живеем в свят, който се променя, имаме интересни включвания от технологичния свят, от икономическите и социалните промени в света. Младите модни дизайнери реагират на тези трансформации и дават своята визия за бъдещето.“ – посочи гл. ас. д-р Николай Божилов пред Jazz FM.

Самото начало на поредицата от изложби на дипломниците поставят днес в 17 ч. в галерия One обучавалите се в специалността „Сценография“. Това са деветима бакалаври от класа на проф. Светослав Кокалов и трима магистри, възпитаници на проф. Кокалов, Розина Макавеева и доц. Мария Райчинова, изучавали костюмография, дигитална сценография и анимация и сценография за музикален театър. Сред произведенията ще бъдат и проекти за представяния в нетрадиционни пространства. „Стъпваме на постиженията на европейското изкуство през вековете. Във философията на преподаване много сериозно присъства и методологията на училището Баухаус. Студентите се обучават в много широк спектър, който включва класическите подходи, но този богат резервоар от умения и инструменти отива в много съвременни средства като работа с компютърно проектиране и моделиране, дигитална анимация, видео и т.н. В процеса на развитие на проблематиката в специалния предмет се минава през различни жанрове и автори, различен тип драматургия. Всичко това поставя много големи предизвикателства пред нашите студенти. Сценографът трябва да е човек не само с много високи художествени умения, но и с много широки интереси – трябва да знае много за много неща и за области, много далеч от сценографията, театъра и киното. Необходими са и огромно въображение и любопитство към света, които развиваме в академията.“ – описа израстването на младите таланти доц. Мария Райчинова в интервю по Jazz FM.

Ключови думи: