Светът на джаза реагира на войната в Украйна
Снимка: Linda May Han Oh/Facebook

Светът на джаза реагира на войната в Украйна

Джаз музиканти от цял свят изразиха позиция срещу войната в Украйна и призоваха за мир

Десетки български творци от различни жанрове на изкуството подписаха декларация, в която казват:„Наричаме убийствата на невинни украински жени, мъже и деца престъпление срещу човечеството. Смятаме, че това е не само война срещу една суверенна държава, а срещу човечността и цивилизацията такава, каквато я познаваме. Заявяваме готовността си да помогнем на украинските си колеги както и с каквото можем. Ние вярваме, че силата на изкуството е важна, особено в подобни мрачни времена. Важна е и позицията ни на хора, работещи с въображението и човешкия дух, които са в основата на всяка свобода. Заставаме с имената си срещу войната и в подкрепа на потиснатите. В подкрепа на Украйна.“ Сред подписалите я са виолончелистът Атанас Кръстев, фотографът Арслан Ахмедов, тромбонистът и преподавател Атанас Карафезлиев, режисьорът Бойко Богданов, продуцентът и режисьор Васил Къркеланов, художникът Венелин Шурелов, писателят и психотерапевт Виргиния Захариева, кураторът Владия Михайлова, преподавателят по философия Георги Каприев, театроведът Деница Езекиева, издателят и писател Зорница Христова, китаристът Иван Лечев, културологът Калин Янакиев, журналистът Катя Атанасова, продуцентите Маргарита Борисова и Явор Ганчев, художникът Радослав Мъглов, фотографът Симон Варсано, аниматорът Теодор Ушев, писателят Теодора Димова.

Нина Николина отправи музикална молитва за мир.

В навечерието на концерта с дуото си с Павел Терзийски в Portrait Александър Логозаров написа: „Чувствам неудобство, че имам свободата тази вечер да събера джунджурийките и да свиря в едно от най-готините места за култура в София. Но и знам, че мнозина са жертвали най-ценното за тази свобода тук, по света, в момента даже. Свободата трябва да се отстоява и когато я има, да се упражнява. Заповядайте да се упражним заедно.“

Така концертът в Portrait започна с минута мълчание.

Без коментар Стефан Горанов публикува снимка от артистичния протест срещу арестуването на три деца заради опит да изпишат „Спасете Украйна“ върху Паметника на съветската армия. „Нека не го махат, хубав е така.“ – коментира Александър Логозаров.

„Навън се чуват експлозии. Трябва да опаковам само най-нужното, да си прегърна детето и да се скрия под масата, стискайки го, страхувайки се... до следващо нареждане.
Представихте ли си го? Защото в момента се случва.
Всичко, което се случва е реално, ужасно и невинни хора си отиват. Заради нечий комплекс.
Моля се за някакво чудо и прекратяване на този ужас...“
Лили Илиева

„Родена съм в Крим (част от СССР по онова време). Моята майка рускиня и баща българин са се срещнали в университета и са се оженили в Харков, Украйна. В момента нямам останали близки там и въпреки това за мен е мъчително да следя новините. Не мога да си представя какво е да имаш любими хора в Украйна. Вие сте в сърцето ми. Нивото на устойчивост и разширената подкрепа ми носят надежда!"
Влада Томова

„С разбито сърце следя новините от приятели музиканти в Украйна. Прекарах една спокойна неделя със семейството си днес, докато други хора в момента се евакуират и се опитват да защитят своите семейства или още по-лошо. Моля се за мир и независимост от изкопаемите горива.“
Линда Мей Хан О, която посочва, че помощ може да се окаже чрез Международния червен кръст

„Не знам достатъчно за кризата в Украйна, винаги има предистория. Но аз ще се моля за тези хора, както и за моите приятели и техните семейства, които живеят там. Би трябвало в година като 2022-ра дипломацията да е претърпяла развитие, но както изглежда, явно не е.“
тромпетистът Кийон Харолд

„Точно когато светът е на прага на по-светли дни след войната с Covid-19…
Хора, наистина ли???
Имаме ли нужда от още една война???
Това е наистина тъжно.
Дори не ме интересува кой е прав в случая.“
Ричард Бона

След това Бона отправи призив за промяна: „Да сложим край! Без повече войни, време е за любов.“

„Изживяваме един от най-опасните исторически моменти след Втората световна война. Толкова е тъжно да видиш как човешката злоупотреба с власт продължава да въвлича невинни хора във война след преживяванията, които тя ни е оставила след себе си.“
кубинският пианист Рафаел Залдивар, който живее в Канада и който по-късно тази година ще издаде дебютния си албум като лидер

„Докато светът отново се потапя в необяснимо насилие, мислите ми се насочват към всички, които неизбежно ще бъдат в опасност. Благодарна съм, че успяхме да почетем и да празнуваме музиката на Украйна с нашето шоу миналата седмица. Нека историите на хората продължат да се противопоставят на границите и да ни напомнят за нашата човечност. Ние знаем по-добре.“
Кристиан Карам, 24 февруари

„Не мисля за цялата мизерия, която ни обгражда, а за красотата, която все още съществува.“ – Ане Франк, из „Дневника на едно младо момиче“
Днес се фокусирам върху радостта и какво се случва, когато хора, които идват от различни региони, култури, сфери на живот, с различен опит, вярвания и обстоятелства съзнателно решат да намерят общ език. Нека продължим да подкрепяме всички онези, които се борят с необяснимото, чрез молитва и любящо присъствие и да не забравяме каква невероятна привилегия е да вървим по тази Земя заедно, независимо колко е трудно.“
Кристиан Карам, 25 февруари

„Ако човек не познава раните на собствената си душа, той може да отрече не само собствената си болка, но и да остане равнодушен към страданието на другите. Нещо повече – той ще има склонност да положи собствените си рани върху тях. Той може да е в състояние да види раната, която тайно го безпокои, само когато я проектира яростно върху някой друг – чрез злоупотреби и насилие.“ – Майкъл Мийд
Повече от всякога съм с разбито сърце от сляпата ярост и страх, на които е дадена свободата да диктуват, управляват и убиват. Нека се научим на смелост и смирение да разпознаваме страданието на другите като неделимо от нашето страдание. Прошката започва от нас самите.“
Кристиан Карам, 28 февруари

„Добър вечер, скъпи мои приятели! Не разбирам нищо от политика и не се интересувам особено много от нея. Пътувал съм няколко пъти до Украйна, бил съм няколко пъти и в Русия. И наистина обичам хората и храната там, обичам тези държави. И съм много разтревожен от това какво се случва между тях. Сетих се за една песен, за която ми каза една жена. Тя се нарича „Веднъж в черешовата градина“. Това е украинска песен и аз искам да я изпълня за вас, за да подкрепя моите приятели в Украйна.“
Армел Дюпа

„Присъединете се към искрените ни молитви от сърце за бързото излекуване на болката, страданието, страха и тъгата на всички, потърпевши от тази варварска война. Тя не е нищо повече от чиста проява на алчност и на дълбоко несъстрадателно съзнание. Мирът ще победи! Ако търсите начин да помогнете, посетете @glblctzn. Това правим ние. Надявам се да сме от полза.“
Робен Форд

„Ние сме с народа на Украйна, докато се бори срещу тази насилствена агресия. Родителите на Ленард Бърнстайн – Джени Резник и Самюел Бърнстайн, са родени и израснали в района на Ровно в Украйна. Те бягат в САЩ по време на руските погроми. За да почете това наследство, градът постави паметна плоча по случай стогодишнината от рождението на Ленард Бърнстайн.“
От Фейсбук страницата на Ленард Бърнстайн

Ключови думи:
@