Дълбоко от традицията ни вземат сили и вдъхновение, за да ни ги предадат, Емелина Горчева-Димова и Мирослав Димов със своя Втори концерт за маримба, пиано, ударни и оркестър „Зов“. Той днес ще има световна премиера в изпълнение на Симфониета Шумен със солисти авторите и под диригентството на Цанислав Петков. До младите творци е и още едно многообещаващо име – Борислав Запрянов, солист в Концерта за вибрафон и струнен оркестър от Емелина Горчева-Димова. В програмата тези нови творби са разположени сред основополагащи модернистични произведения от последното столетие – „Класично и романтично“ от Панчо Владигеров и Concerto piccolo non tanto grosso от Атанас Атанасов. Концертът е довечера от 18:35 ч. в зала „Венета Вичева“ в Шумен.
„За Симфониета Шумен е много важно да изпълнява българска музика предвид традициите и историята, която имаме. Правим всичко възможно да изпълваме афиша с такива концерти. Особено съм щастлива да съчетаем в една програма произведение от Патриарха Панчо Владигеров, най-бележитият шуменец сред композиторите ни, с току-що написана творба. За мен е много важно да поддържаме този български дух именно тук, в Шумен.“ – коментира пред Jazz FM в деня преди концерта директорът на Симфониета Шумен Калина Василева.
„Да сме продължители за нас е много важно, защото българските ритми, звуци и нюанси трябва винаги да се показват, трябва да продължаваме тази традиция от Патриарха, от нашите учители.“ – с убеденост казва Мирослав Димов. С творчеството си Панчо Владигеров призова своите следовници да търсят съвременните измерения на класическата музика и да застъпват в произведенията си изконно българското – фолклора. „Огромна отговорност е да сме продължители на делото на великите творци, защото трябва да следваме и надграждаме една естетическа призма. Чувствам, че е наша мисия да извеждаме фолклора на друго ниво със звученето на XXI в. без заемки, без препратки.“ – описва своето кредо Емелина Горчева-Димова.
Двамата автори на „Зов“ ни призоват да се уповаваме в наследството, за да сме отговорни към бъдещето чрез смели действия сега. В творбата отчетливо присъстват пластовете натрупвания, върху които градим. Така създаваме новото, което ни отвежда в следващата стъпка напред. Яркото присъствие на солиста в динамичен диалог с оркестъра символизира лидерството, в което сме в непрекъснато взаимодействие с общността. В пулсацията на творбата са и неотложността на призива за действие, и възможностите, с които разполагаме, и усещането за осъществимост. Така проследяваме целия път на реализация, подкрепени и вдъхновени. Финалът на творбата идва с освобождаващото чувство, че всичко е по силите ни и ще го предприемем незабавно, за да направим още сега живота по-добър. „Вие описахте по невероятен начин всичко, което сме имали предвид.“ – потвърждава впечатленията ми Емелина Горчева-Димова. И разкрива за замисъла на творбата: „Една от главните й идеи е да вярваме в себе си, да знаем, че нашите традиции и фолклор са недостижими, че трябва да се гордеем с тях и това често да си го напомняне. „Зов“ е намигване към хората – нека не забравяме корените и праотците. Трябва да надграждаме със увереността и самочувствието на това, че сме българи.“ Следващата й композиция, която ще чуем премиерно идното лято, следва същата перспектива: „Акцентът е, че сме българи, че трябва да вярваме, да повярваме, защото сме велик народ.“
Силното въздействие на „Зов“ потвърждава и реакцията на един от първите й слушатели – синът на двамата автори и солисти. Той слушаше впечатлен, реагира с възклицание и бързаше да посрещне своите родители от сцената, нетърпелив да ги поздрави.
Концертът, който Симфониета Шумен ще изнесе довечера, утвърждава българската музика в много аспекти. „Конструирайки тази програма, се старахме да има български автори от съвремието – от Панчо Владигеров насам. Тя има за цел да подскаже не само на Шумен и региона, но и на доста колеги в България, които забравят да свирят българска музика, че има не само какво да изсвирят от близкото минало, но и че има нови творци, талантливи и вдъхновени, които търсят сцена, за да покажат на какво са способни, за да получат своя шанс за реализация.“ – коментира диригентът Цанислав Петков. Сътрудничество му с Емелина Горчева-Димова и Мирослав Димов датира от 10 години. „Ние си повярвахме взаимно.“ – подчертава той. Емелина Горчева-Димова откроява откриващите се в партньорството възможности: „Ние сме безкрайно щастливи, че работим с Цанислав Петков и със Симфониета Шумен. Всяка негова идея кореспондира с нашите и вървим в един художествено-естетически план, който винаги има успех. Това е доказано във времето и сега ще го потвърдим пред публиката.“
Подкрепен в този екип от съмишленици е най-младият солист в концерта –виртуозният перкусионист Борислав Запрянов: „За мен е изключителна чест, че имам такава възможност и се надявам да оправдая доверието. Да си солист е доста трудно и искам да благодаря на маестро Петков и на Симфониета Шумен за добрата и съсредоточена работа, която всеки ден преминаваше с лекота.“
„За нас е удоволствие да представим тази програма с тези музиканти. Надявам се публиката да оцени качеството и потенциала на това, което им предлагаме, за да се обогати. Това не е нещо, което се чува всеки ден.“ – завършва разговорът ни с поканата на директора на Симфониета Шумен Калина Василева за концерта тази вечер.