Програмният директор на Jazz FM Светослав Николов пред артистите от проекта M.U.S.I.C. и от Международния джаз конкурс в Букурещ: „Познавайте, уважавайте и обичайте своята публика“

Програмният директор на Jazz FM Светослав Николов пред артистите от проекта M.U.S.I.C. и от Международния джаз конкурс в Букурещ: „Познавайте, уважавайте и обичайте своята публика“

Това бе първият от седем майсторски класа, водени от различни професионалисти в сферата на музиката и екологичната устойчивост

С историята на постиженията и успехите в развитието на джаз сцената в България през последните 20 години запознах участниците в Международния джаз конкурс в Букурещ и в проекта M.U.S.I.C., който ще направи европейска обиколка в Австрия, Италия, Франция, Унгария, България и Румъния. „От нишов и смятан за достъпен само от интелектуален елит жанр, джазът вече се възприема като музика, която ни свързва със себе си и със света, изгражда общност, дава безброй възможности за реализация на творческия импулс, със своята хуманистична идеология и красив начин на изразяване променя живота, като прави света по-добър. Когато започнахме да отправяме това силно послание, хората бяха привлечени от жанра, той се превърна в необходимост и днес няма голям град без джаз фестивал, такива форуми се провеждат и в множество села и сред природата, а организатори намират начини да разширяват публиката, като излизат от рамките на чистата презентационност и въвличат местните общности.“ – споделих пред артисти от няколко европейски страни, сред които България, Италия, Полша, Норвегия, Унгария, както и САЩ и Япония. В проекта M.U.S.I.C. участва и българският тромпетист Тодор Бакърджиев.

Разказах за ангажиментите на Jazz FM в цялостното издигане на културната среда, за проектите в ефира, онлайн и на място в цялата страна за култура в образованието, за емоционално сближаване между артисти и публика в органично преживяване, за изследване на джаз историята и превръщането ѝ в опора за нови развития. „За нас е важно не само да подпомагаме младите таланти, но и да създаваме артисти, като работим с училища и други обучителни институции в провеждането на срещи с творци, ателиета и съвместни концерти, присъединявайки още изкуства, за да имаме нови поколения джаз музиканти, оформени без натиск върху тях, а чрез най-добрите примери. Затова ви съветвам да работите активно с общностите и да инвестирате с изкуството си в тях. Така ще дадете на хората възможност да открият творческата си природа и със заряда на вашето изкуство да създават една по-хармонична реалност.“

Част от презентацията бе за промените, които ковид предизвика – той ни ограничи в правенето на музика, но ни насърчи да намираме неизползвани досега средства да бъдем заедно чрез иновативни партньорства и с помощта на новите технологии. „Ковид ни раздели, но разпали у нас желание да бъдем заедно. Това укрепи джаз сцената и ѝ даде допълнителна енергия, сплоти ни. Случилото се ни напомня, че нямаме време за губене, че трябва още по-усилено да работим за важните задачи, които имаме пред себе си. Пречките възприемайте като стимул да намирате нови начини, не винаги вашите планове днес са най-добрия път напред за утрешния ден. Реагирайте на обстоятелствата по адекватен начин. С това ще израствате, а в този път на развитие водете и своята аудитория в активна комуникация с нея. Въвличайте последователите си в каузи, чрез които да опознаят същността на джаза, от който животът има силна нужда, за да е по-добър напред.“

Призовах участниците в майсторския клас към отговорност към аудиторията: „Слушателят иска да бъде разбран, да се почувства прегърнат и погален с вашата музика. Тя е емоционално средство за общуване. Мислете за публиката не като за маса, а като за живи хора, на които можете да дадете всичко хубаво, което е вътре във вас, и на които да служите за пример. Бъдете внимателни, мили и емпатични. Джазът идва от страданието и дава надежда за по-добри времена пред нас. Той не е жанр от миналото, а път към по-добра действителност. И тъй като това е неговото призвание, винаги трябва да давате най-доброто от себе си и да откривате още от потенциала си. Дишайте със своите слушатели, чувствайте с тях. Споделяйте с публиката най-съкровените си чувства, привличайте хората към джаза, свирете по улиците на градовете, работете с деца. Имаме нужда от джаза, за да достигаме до щастието, но мнозина не знаят, че той ще им даде ключ към това. Бъдете проактивни с таланта си. Поведете слушателите на пътешествие и израствайки, ги насърчавайте да израстват с вас. Познавайте, уважавайте и обичайте своята публика. Накарайте всеки ваш слушател да се чувства специален. Създавайте личности и общности, за да сме всеки поотделно и всички заедно по-силни.“

Майсторският ми клас като програмен директор на Jazz FM е първият от поредица обучителни занимания по проекта M.U.S.I.C., които включват презентации на специалисти в областта на музиката и екологичната устойчивост. Абревиатура на Magical Urban Sounds in Connection, той представя в специално създадени елегантни съвременни аранжименти обичани джаз и класически произведения. Той се реализира от JM Events по проект, подпомогнат от Програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз. Партньор от българска страна е Община Габрово. Jazz FM предоставя медийна подкрепа. Предстоящите концерти в България скоро ще бъдат обявени. Премиерата ще е в румънската столица на 13 юли – деня след галаконцерта от Международния джаз конкурс в Букурещ.

Ключови думи: