Пример и подкрепа в творческа среща на учениците по поп и джаз пеене в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен с Нора Караиванова и Стефан Илчев
Снимка: Светослав Николов

Пример и подкрепа в творческа среща на учениците по поп и джаз пеене в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен с Нора Караиванова и Стефан Илчев

Заедно те изнесоха коледен концерт

Талантливи и мотивирани, с искрена любов към музиката и желание да се изразяват чрез нея, са учениците от класовете по поп и джаз пеене на Доротея Люцканова и Венелин Андреев в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – Плевен. Те израстват ежедневно чрез обучението, част от което са творчески срещи с ярки музиканти, а също и чрез редовни изяви на сцената. В навечерието на Коледа те изнесоха празничен концерт с участието на Нора Караиванова и Стефан Илчев, пред които преди това се представиха със своите вокални умения. Техните учители по поп и джаз пеене им дават знания, възпитават ги в отговорност към музиката, зареждат ги с любовта си към изкуството и им предават опита си от сцената. „Пеенето е начин на живот. Тези талантливи деца неслучайно са избрали да бъдат с нас и това е голяма отговорност – да споделим своя опит, да ги накараме да заобичат това, което правят, за да могат да се реализират.“ – посочва пред Jazz FM Доротея Люцканова за обучението в подкрепяща и креативна среда. Своя глас учениците оформят на базата на богата музикална култура. „Насочвам ги да слушат много музика, за да открият себе си в някои от известните изпълнители – както да копират, така и да правят своите неща. Даваме им насоки, всеки ден работим.“ – казва Венелин Андреев. Така по време на своето обучение учениците се запознават с основните принципи на вокалната техника и сценичното поведение, за да опознаят своя инструмент – гласа си, и да го използват в различни стилове. Те завършват училището като цялостни и оформени артисти – с отлична вокална подготовка и изградено сценично поведение.

Учениците постоянно надграждат постиженията си. Със своето майсторство и огромния си потенциал те застават пред публиката и пред любимци от голямата сцена, с които музицират. След творчески срещи с Маргарита Хранова и Любо Киров при тях в навечерието на Коледа са Нора Караиванова и Стефан Илчев. Четиримата артисти гостуват в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен по покана на работещия с тях преподавател там Милен Македонски. Младите таланти впечатлиха гостите със своите изпълнения, чуха насърчителните им думи и след това всички излязоха на една сцена за празничен концерт. Голямото вълнение на учениците споделят и Нора Караиванова и Стефан Илчев. „Енергията е взаимна – ние им даваме, те ни отвръщат. Много специално преживяване! Децата попиват всеки наш съвет. Надявам се да сме успели да просветлим пътя, по който са избрали да вървят. Той е труден, има си предизвикателства, за които им разказахме. Надявам се да сме им били от полза.“ – с удовлетворение от срещата говори Нова Караиванова. Стефан Илчев зарежда младите хора с ентусиазъм: „Ако гледат позитивно на това, което им предстои, и успяват да се самомотивират, нищо не може да ги спре. В музикалното си образование тук те се сдобиват със стабилна основа. Учениците трябва да са наясно и с това какво трябва да дадат от себе си. Музиката изисква лишения, но те си заслужават.“

Посветили се на изкуството, младите таланти са всеотдайни. Развитието в музиката е техният път, избран с любов, по който те уверено вървят. Безценни знания и опит те трупат в предразполагащата ги обстановка в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“, с благодарност разказва ученичката на Доротея Люцканова Паолена Бънджева: „Музиката е любов, живот, а в училище имаме всичко това – любовта между ученик и преподавател. Няма я тази дистанция, ние се чувстваме като приятели. Събрали сме се ученици от много области на изкуството – музика, изобразително изкуство, танци... Няма граници за изкуството в нашето училище. Това е хубавото тук, че всички сме едно цяло.“ Учениците отварят сърцата си към изкуството в работата със своите преподаватели: „Те са изключително стриктни и изискват от нас, за да можем да се представим най-добре на сцената. Но те ни показват и звездния блясък. След като сме си научили песента и сме изработили детайлите, идва моментът за представяне на самата песен на сцената – тогава ставаме приятели. Музиката ни прави единни – преподавател и ученик.“ Талантът на Паолена Бънджева е разпознат от Доротея Люцканова, която ѝ предлага да кандидатства в училището. „Тя направи чудеса с мен за тези три години, в обучението тук изградихме основите на една къща. Представям си живота с музика да е малко труден, защото тя е необятна, но ще е изключително приятен, защото обичам да се занимавам с музика. Вярвам, че това е моето призвание.“ – в очакване на живот с изкуството е Паолена Бънджева.

В пътя към реализацията си като артисти младите таланти получават всичко необходимо в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен – пеят, свирят, танцуват и рисуват при отлични условия и в творческа атмосфера. Училището е открито през 1960 г. с изучаването на класически инструменти и акордеон, през 1966 г. за първи път се разкрива професионално обучение по български народни инструменти – кавал, гайда, гъдулка и тамбура, а през 1987 г. – специалност народно пеене. След 1989 г. започва специализирано обучение и по български танци, изящни изкуства, живопис и графика, поп и джаз пеене, актьорско майсторство, рекламна графика. През 2024 г. честваме 20 години от обявяването му за Национално училище по изкуствата. За директора Румен Тодоров е важно учениците да имат отлична среда да се изграждат като творци и да получат нужната подготовка за професионалната си реализация: „Всички деца са талантливи и имат достатъчно качества. Нашата основна задача е да развиваме тези таланти. За целта е необходимо да създадем най-добрите възможни условия – матерална база, инструменти, допълнително оборудване, да им осигуряваме срещи с имена от музикалното, танцовото и изобразителното изкуство.“ Учениците имат индивидуални часове за овладяване на инструментите, но в обучението е заложено и ансамблово и оркестрово свирене: „Моята философия е, че ансамбловото музициране е много важно за развитето. Децата се слушат, мотивират се едно от друго, учат се да бъдат в екип.“ Училището има три оркестъра – камерен симфоничен, народен и духов, а също и два ансамбъла – китарен и акордеонен. Обучаващите се тук таланти участват в културни събития, а след това се вливат в творческия живот на Плевен с множество институти – филхармония, Северняшкия фолклорен ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“, Общински хор „Гена Димитрова“, Общински духов оркестър. „Нашето училище се явява основен донор, който ги захранва.“ – подчертава Румен Тодоров. Така например в Северняшкия ансамбъл над 90 % от членовете са възпитаници на училището – инструменталисти, певци и танцьори.

Линията на приемственост е от особено значение в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен. Преподавателят Венелин Андреев е учил тук, а със своя любим учител Милен Македонски сега отново ще изпълни негова авторска песен в завръщане към незабравим момент от миналото. „Тогава съм бил едно дете в 5 – 6 клас, г-н Македонски е на пианото... За мен бе голяма тръпка да изляза сам на сцената и да изпея тази песен. А сега, след толкова години, двамата работим като колеги. За нас ще е много вълнуващ момент да излезем пак и да я представим.“

Само след няколко часа предстои празничният концерт. Една от популярните коледни песни ще прозвучи в акапелно изпълнение на учениците с преподавателката Доротея Люцканова, ще се срещнем с авторските песни на Милен Македонски и в поднасянето им от гостите. Много моменти от историята се събират в една музикална вечер, която също така описва историята на професионалното развитие на получилия тук музикалната си основа Милен Македонски. „Това си е моето училище, училището, което завърших и в което съдбата ме върна да преподавам.“ – изтъква връзката си с него Милен Македонски и изразява безкрайното си щастие от възможността да сподели с младите таланти целия си опит: „Много е важно да имат пътеводна светлина, някой, който да ги води и вдъхновява по техния път.“ Това той прави и със своите авторски коледни песни. „Аз съм благословен и благодаря на Господ, че ме е дарил с таланта да създавам музика. Това е наша отговорност – да творим и да можем с песните си да докосваме хората, да ги правим по-добри и по-щастливи.“ Чутото ни кара да очакваме с нетърпение негов авторски коледен албум, както и още такива вдъхновяващи творчески срещи: „Надявам се всяка година да намирам такива съмишленици, защото това са хора с мисия, които искат също да споделят опита си, и то безрезервно, с тези млади хора.“

Това е пътят на израстване, в който младите таланти получават знание и подкрепа, пример и вдъхновение в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен.

Ключови думи: