В първи концерт – витрина на съвременната българска класическа музика, днес в зала „България“ ще чуем в изпълнение на оркестъра на Държавна опера – Русе под диригентството на Димитър Косев творби от Ангел Заберски, Румен Бояджиев, Георги Андреев, Васил Бележков, Георги Стрезов, Минко Ламбов. Първо по рода си, това събитие, озаглавено „Ново поколение“, е инициирано от младия диригент Димитър Косев. „В един концерт не са събирани така автори на нови български произведения. Не бе идеята да съм първи, а дойде моментът да се съберем. Такава ретроспекция на новата българска слушаема музика трябва да се прави ежегодно и да е в календара на всеки културен институт. За жалост съм първият, но се надявам да не съм сам от тук нататък.“ – посочи той в интервю по Джаз ФМ. Концертът е част от 53-ото издание на фестивала „Софийски музикални седмици“. Радиостанции от bTV Radio Group сме медиен партньор.
Артисти и публика сме заедно в съвремието, в начина, по който звучи то, пресъздадено в музиката на композиторите на днешния ден. В малкото случаи, когато съвременна българска музика присъства в концертните афиши, тя обичайно е поставена в контекста на националната и световната традиция и я виждаме като неин продължител. Събитието тази вечер в зала „България“ ще акцентира върху самото съвремие в неговото многообразие. Симфоничният оркестър ще изпълни произведения от няколко жанра – класическа, джазова, филмова и фолклорна музика. От Ангел Заберски ще чуем „Фантазия“ и „Три симфонични картини“. „Аз съм щастлив, че познавам маестро Димитър Косев – ние сме добри приятели, единомишленици. Предложих му мои творби за симфоничен оркестър, той ги прие, харесаха се и от него, и от музикантите – което пък е много важно за мен. И ето че отново си подаваме ръка взаимно. Участвам с две произведения, които са много хубави, които не са съвсем нови, но са качествена музика, и това ме прави щастлив. Намирам се в добра компания в този концерт. Ние всички се стараем да правим добра музика, с която да храним публиката.“ – коментира Ангел Заберски.
Представяйки български автори, обикновено оркестрите акцентират върху премиерите, но те не се издават. Едва последващото им представяне прави така, че творбите да заживеят в контакта с публиката. Днес са световните премиери на две прозведения – „Ръченица фантазия“ от Добромир Кисьов и увертюра „Ледената кралица“ от Румен Бояджиев. През изминалите месеци той ни направи съпричастни в социалните мрежи към нейното създаване – вдъхновен и усърден, посветен на музиката. „Музиката освен за забавление, служи за послание, за житейска насока и е един универсален език, на който може да говори цялото човечество. Много бих се радвал тази традиция да се възвърне – така ще продължи стремежът да се създава нова музика, това ще поддържа оркестрите живи. В исторически план знаем, че нещата се променят за този състав, който е най-съвършен в музикалната култура на човечеството. Работата на млади композитори с нови стремежи ще помогне оркестрите да съществуват в най-добрия си възможен вид.“ – коментира Румен Бояджиев.
В програмата на концерта „Ново поколение“ освен споменатите досега произведения, са и сюита по филма „Петя на моята Петя“ от Георги Стрезов, откъси от балета „Буря“ от Минко Ламбов, камерна сюита „Феникс“ от Георги Андреев. Първото си изпълнение в редовен концерт ще има „Боса копа“. Васил Бележков пише творбата за 12-я Международен конкурс за композиране на симфонично произведение в 7/8. Отличено с втора награда, то е изпълнено на концерт от „Нов симфоничен оркестър“ под диригентството на Любомир Денев – младши. Между другото тук Румен Бояджиев свири на ударните. Произведението е необичайно в подхода към солистичната група – саксофонен квартет. В него както преди девет години, така и сега са Явор Гайдов, Горан Ташев, Димитър Бакърджиев и Атанас Хаджиев. „Аз имах музикалната темичка още от 2008 г. - 2009 г. и не знаех как ще продължа с нея. Голяма част от симфоничната ми музика е написана по повод участието ми в този конкурс. За първи път се явих през 2011 г. и спечелих втора награда. На концерта на победителите Горан и Наско бяха в публиката и на шега предложиха да напиша нещо за тях. Последва къртовски труд с много писане, а от тяхна страна – доста репетиции, доста мислене как да пресъздадат тази необичайна комбинация от различни жанрове в едно произведение. Приятно е с хора, които много могат и знаят. С тях се работи лесно и приятно, винаги могат да ти подскажат идея. В самия процес на писане нещата се случват на подсъзнателно ниво. Когато партитурата отлежи, поглеждам отстрани и започвам да намирам неща, които съм вложил интуитивно.“ – разказа той. За какво мечтае младото поколение композитори? „Да има повече диригенти и оркестри като Димитър Косев и Русенска филхармония, които са готови да приемат такова предизвикателство. След толкова години занимание с музика, за първи път някой поставя мое симфонично произведение в редови концерт, някой решава, че има смисъл моята музика да бъде включена в програма.“
Ако за Васил Бележков конкурсът е бил повод да пише нова музика, то концерт като този днес дава смисъл във времето на композиторската му работа. Изпълнението е стъпката на артиста към публиката. „В целия процес на създаването на едно произведение авторът е в самота, отделя се, затваря се в себе си. Затова това, което отива към публиката, е изключително важно. Всеки автор оставя душата си, опита си, желанието си да напише това произведение на тези листи хартия. Когато то стигне до публиката, можем да говорим за музикално, емоционално и житейско възпитание на хората. Трябва да окуражаваме младите композитори да продължават да композират. Те са бъдещето.“ – казва Димитър Косев, инициатор и диригент на концерта, подбрал репертоара за тази вечер.
„Ново поколение“ – концерт на оркестъра на Държавна опера – Русе под диригентството на Димитър Косев, инициатор на този проект, е довечера от 19 ч. в зала България. Сред другите солисти във вечерта е Борислав Йоцов. Това събитие ни свързва със съвремието, учи ни на уважение към музикалните авторитети и продължава националната традиция, като й дава живот днес и й осигурява бъдеще.