На голямата сцена на Bansko Jazz Festival вчера пътешествахме. Стигнахме до Съединените щати с концерта на легендата Кърк Лайтси като част от Пиеро Одоричи квартет, а преди това преминахме по цялото течение на Дунава с проекта Arifa с четирима музиканти от пет държави, включително България – кавалджията Живко Василев. Основателят на групата и неин лидер е Шахин Дюринг от Нидерландия и Турция, който свири на перкусии, събирани от цял свят.
Хармониите на Западна и Централна Европа срещат балканските ритъм и танци, спускаме се по течението на Дунав и продължаваме към Близкия изток. На сцената на Bansko Jazz Festival чухме тяхната нова програма, композирана от Живко Василев и Франц фон Чоси от Германия. Четвъртият член на състава е унгарецът Бензе Хусзар.
Живко Василев се присъединява към групата преди две години. Той ги слуша в Ротердам и разбира, че Arifa са работили с Теодосий Спасов. Тогава смело им предлага да го поканят. Следват концерти на един от най-големите фестивали в Европа – North Sea Jazz, имат изява в „Концертгебау“ с част от симфоничния оркестър на залата.
На майсторския си клас на „Банско джаз академия“ музикантите неведнъж сравниха музиката си с гозба, в която са подбрани точните съставки. А Arifa означава „женска красота“. Интерес към непознатото, уважение към различното, приемане и сближаване чухме на техния концерт.
След това на сцената излезе една истинска легенда – Кърк Лайтси като пианист в Пиеро Одоричи квартет. Лайтси е работил с имена от Бети Картър и Декстър Гордън до Грегъри Портър, свирил е класически джаз и фюжън. Когато още на саундчека седна пред пианото и засвири, усещането бе за музиката като част от неговата същност. Тя се изливаше от пръстите му с лекота и с любов. На концерта си след това той внесе толкова красота в света. Благороден, отдаден на изкуството, спокоен и щастлив. Всичко това Кърк Лайтси предаде на публиката.
Класическият джаз звук създаде уютна атмосфера, даде спокойствие, накара ни да се чувстваме защитени. Лайтси свири като член на квартета на саксофониста Пиеро Одоричи, който в един момент отстъпи от сцената, за да можем да чуем пианиста като лидер на класическо джаз трио. Днес Кърк Лайтси е на 85 години и е ясно, че никога няма да спре да свири. След концерта се прегърнахме с взаимността, която музиката създаде.
Самият концерт започна с трогателен момент – Кърк Лайтси бе на сцената, когато да слуша на площада влезе неговият приятел Били Кобъм, който днес е в афиша на фестивала. Двамата се хванаха за ръка и поговориха усмихнати – единият на сцената, другият пред нея. След това Били Кобъм с вълнение изслуша концерта в компанията на Вики Алмазиду – вдовица на неговия приятел Милчо Левиев, и сътрудника на маестрото Иван Минчев.
Днес на сцена „Млади таланти“ излязоха шестима влюбени в музиката и намерили в нея своя път артисти. Те се срещат в консерваторията в Грьонинген и сформират Post Card. Неделчо Нинов и Марина Михайлова са ни познати от Brass Squad, Ралица Тонева – от Софийския духов оркестър, Вилизар Гичев – от „Уке дуо“ и „Уке фест“ – той единствен учи в консерваторията в София, Теодор Тошков и Сонги Лий са другите двама членове на формацията. Те обичат хардбопа и свириха знаещи и желаещи. Преди концерта пианистът Николай Костадинов им направи на практика първата снимка – тя бе пред сцената, а след изявата им ги поканих да останат за първа официална снимка на сцена.
Джаз денят продължи с последното от поредицата занимания за малки и големи. „Тайната на жълтия контейнер“ бе спонсорирано от фондация Art Against Plastic и на състезателен принцип призова за отговорност към планетата, като напомни, че след 100 или 500 години пластмасата дори не се разгражда, а напълно се разпада и остава част от екосистемата.
Довечера ще има три концерта на основната сцена на Bansko Jazz Festival. Първо постиженията на своя майсторски клас в „Нов български университет“ ще покаже Вики Алмазиду. Концертът е посветен на 30-ата годишнина на висшето училище и на 85 години от рождението на Милчо Левиев. На своя майсторски клас преди време той бе поканил своя приятел Били Кобъм, който сега е написал пиеса за него и за първи път тя ще бъде изпълнена довечера в Банско. В концерта на Били Кобъм ще чуем и обичани пиеси като Stratus и Red Baron, с които той вписа името си в световната джаз традиция.
„Успях да се задържа в Ню Йорк, защото можех да свиря всичко. Така получавах ангажименти и можех да си плащам наема. Един ден ми се обади Майлс Дейвис и каза само: „Columbia Records в 9 ч. утре.“ И затвори. Когато влязох в студиото, там бяха всички големи. Дойде Майлс и засвирихме.“ – разказа Били Кобъм на „Банско джаз академия“ за участието си в албума Bitches Brew.
Той сподели пред младите таланти, че сцената не е място за конкуренция, а за заявяване. „Нека никой не се опитва да надсвири другия, а всеки да направи своето – в това е приносът. Ако чувстваш, че искаш да кажеш нещо, но не си сигурен как, единственият начин е да опиташ, дори и да сгрешиш.“ – посочи той пред младите таланти. Много от своите съвети той илюстрира с музика, а след това специално работи с желаещите да свирят млади български барабанисти.
На „Банско джаз академия“ майсторски клас проведе и Христо Вичев – композитор, китарист, преподавател, автор на учебни помагала. Темата, по която той говори с демонстрации, бе за движението, цветовете и светлосенките в музиката. „Когато владееш тези техники, дори от един джаз стандарт с опростена хармония може да се получи много задълбочена дискусия.“ – каза той.
Христо Вичев е име от върховете на престижните джаз класации, той концертира по цял свят, а първият концерт в родината му е сбъдната мечта. На сцената на Bansko Jazz Festival той излиза с JP3. Квартетът ще представи пиеси на Христо Вичев и Живко Петров.
Bansko Jazz Festival се организира от Община Банско и „Асоциация Фестивалите в България“. Jazz FM е медиен партньор. Всекидневно разказваме за фестивала в специално предаване от 20 ч., в което звучи и записана от Владислав Мирчев и Милчо Кацаров и обработена от Владислав Мирчев музика. Снимки можете да откриете на сайта ни и на профилите ни във Фейсбук и Инстаграм.