Морето е събирателен образ на онова, което ни вълнува и пречиства. Вълните измиват нашите следи, но морето запазва светлината и пъстротата на човешкия живот. То обича хората, привързало се е към нас и ни очаква. То ни бележи и оставя спомени – стълбове на светлина, които се издигат до небето, които ни свързват с небесата. Морето в произведенията на художника Георги Баев има необикновена сила, която е и неговата същност. Отбелязването на 100 години от рождението на твореца е повод за гостуването на Бургас в София с изложба от негови произведения в галерия „Академия“ на Националната художествена академия.
Откриването на изложбата на 13 март започна с изпълнения на детски хор „Милка Стоева“ при Младежки културен център – Бургас под диригентството на Мариета Секлемова, а в галерия „Академия“ бе и дългогодишният ръководител на хора Светла Стоева. Куратор на изложбата за Георги Баев е Людмила Кутиева. Творчеството на Георги Баев е във фокуса на нейна докторантура, чийто рецензент е ректорът на НХА проф. Георги Янков. Той първи говори на откриването на изложбата: „Морето, основен мотив в неговото творчество – ту спокойно, ту негостоприемно, е вдъхновявало редица поколения художници. Той ни зареждаше с чувство на свобода и ни даваше кураж да експериментираме в нови посоки.“
Кметът на Бургас Димитър Николов направи паралел между приноса на художника Георги Баев и на поета Христо Фотев и каза: „Той е художникът, без когото не може да се говори за култура в Бургас. Малко са градовете, които могат да се похвалят с такива именити художници.“ Като мост на изкуството ни към Европа и света определи творчеството на Георги Баев министърът на културата Кръстю Кръстев: „Безспорен гений с четката, майстор на цветовете, мъж на честта, достойнството и силния дух, силно ангажиран с обществените и значимите теми, но преди всичко – корназ бургазлия, както казва синът му Иво Баев. Прям и директен като художник и човек и пример за това как изкуството може да те изгради като личност.“ Министърът на културата Кръстю Кръстев специално посочи вътрешната нужда на Георги Баев да помага на младите творци.
Художникът, разказа синът му – поета Иво Баев – винаги се е гордял, че е възпитаник на Националната художествена академия, където са му преподавали Илия Петров и Дечко Узунов. За неговото посвещение на изкуството той разказа: „Баща ми не обичаше хора да ходят в ателието му, когато работи. Дори и ние, членовете на семейството, трябваше предварително да се уговорим или той да ни е поканил. Един ден трябваше да отида да му занеса нещо без да го предупредя. Той ми отвори омазан в боя, ризата – мокра, все едно е бил под душа. Попитах го какво става. „Работя! Давай, каквото има, и заминавай!“ – бързо ме отпрати той. Така работеше – битка с материала и с идеята, страст и огън със свободомислещ дух, който днес е нещо рядко. Баща ми бе корназ в личния живот, във футбола, в обществените си ангажименти, в кратката си политическа кариера в VII Велико народно събрание. Той отстояваше позициите си безусловно. Тази свобода струи от картините му.“ Иво Баев в заключение цитира стихове, посветени на баща му от Христо Фотев, приятел на семейството:
Не на площадите — а в нашите души
тя – Свободата – се изгражда и руши.
По-съвършена от невинното ни детство,
не се предава и приема Тя в наследство.
На себе си прилича — и на любовта.
По-неизменна и по-лична от кръвта…
Тя е надеждата ми в действие и сила.
Към нея се пристъпва нежно с „Мила“
в часът, когато твоя биография
внезапно стане Тя –
не епитафия!
Изложбата по случай 100 години от рождението на художника Георги Баев можем да разгледаме в галерия „Академия“ на Националанта художествена академия до 15 април. В края на церемонията по откриването ѝ ректорът проф. Георги Янков връчи на кмета на Бургас Димитър Николов почетното отличие „Пимен Зографски“ – синя лента. И отново чухме младите гласове на Бургас от детски хор „Милка Стоева“.
Репортаж можете да чуете в аудиофайла по-горе, където ще намерите и интервюта с куратора Людмила Кутиева и със заместник-кмета по културата на Бургас Диана Саватева.
Кураторът Людмила Кутиева от години изследва творчеството на Георги Баев, което силно я вълнува и привлича. Тя подбира за изложбата творби от фонда на бургаската Градска художествена галерия „Петко Задгорски“ и от личната колекция на семейството на художника. Разказът за творчеството му започва от неговите първи творби от края на 50-те, когато той се придържа към натурата. „Тогава виждаме едно море, което е много реалистично.“ – посочва Людмила Кутиева. Тогава Човекът и Морето все още се опознават. Така те откриват Любовта.
„Творбите на Георги Баев от края на 60-те и началото на 70-те показват неговата лиричност. Той постепенно започва да чисти своите платна, виждаме хоризонталните му композиции – небе и хоризонт, небе и бряг. Както казва: „Рисувам нещо на брега и сам не знам какво е.“ – разказва кураторът за недоловимото и неизяснимото докрай вълшебство, на което художникът дава образ.
В следващия период напрежението на времето оставя отпечатък върху произведенията на Георги Баев. „В края на 70-те и началото на 80-те работите му стават по-драматични. Художникът казва: „Все повече ме връхлита мисълта за смъртта, все повече мисля, че нищо не съм направил и имам още много, много да правя.“ – предава бурята в душата му Людмила Кутиева. Духът на новите времена изисква от нас и ни дава силите да понесем съдбовни изпитания. „През 1983 г. Георги Баев участва във „Всяка неделя“. Той не търпи своеволия, политическите недомислици, много е рязък и казва всичко както е, без да спестява. Още незавърнал се в Бургас, той научава, че ателието му е опожарено. Съкрушен е, но не и сломен. Унищожени са над 250 творби. За по-малко от 7 месеца прави нова изложба, за която споделя, че е най-добрата му. За нея получава Хердерова награда. След края на работата му в Народното събрание, минал през бурите на живота, той се помирява със себе си и със света и се връща отново към спокойните морета, които е рисувал и преди.“ – описва финалния етап от творчеството на Георги Баев Людмила Кутиева.
Достигнем ли до стена, тя не ни спира, трудностите ни предизвикват да полетим – разказват графични творби на Георги Баев, също част от изложбата в галерия „Академия“.
„Наричаме изкуството на Георги Баев бургаско, но то е световно. Изкуството, както има корен, така и няма родина, когато всички хора го споделят и разбират.“ – казва в интервю по Jazz FM заместник-кметът по културата на Бургас Диана Саватева. И ако на откриването на изложбата много от говорителите посочиха, че изкуството на Георги Баев е мост между България и Европа, между България и света, то е защото творбите на художника ни свързват с онова, с което си принадлежим. Бургас и морето са втъкани в творчеството му, самото то на свой ред е втъкано в духа на града. Диана Саватева цитира прозрението на Светозар Игов за Христо Фотев: „не градовете отглеждат поетите, а големите поети създават градовете“ и отбелязва, че това в пълна сила се отнася и за големите художници: „Говоря за създаването на духа и на културната идентичност. За мен Георги Баев е един от създателите на Бургас. До такава степен силно се усещат размахът, въображението, стремежът към свобода, че човек трябва да възприема картините му интиуитивно. Затова моят съвет към публиката е: влезте в това пространство, усетете плисъка на вълните, вдишайте от свободния дух на Георги Баев, почувствайте се за секунда в Бургас и на морския бряг – ще усетите въздействието на голямото изкуство.“
Георги Баев поглежда към морето, но вижда и града, и хората, вижда настоящето, но и миналото, прави прозрения за бъдещето. В един миг той концентрира енергията на случилото се и на това, което предстои. „Да бъдем свободни да не се страхуваме да живеем, да възприемаме богатството на света около нас с пълна наслада, да не се опитваме да разкодираме всеки детайл, защото ние сме част от цялото и трябва да му позволим то да влезе в нас. Трудно е да обясниш толкова голям дух. Неговите размах, свобода и смелост се усещат във всеки миг и във всеки детайл, защото пространството е наситено. Когато влезеш в галерията, сякаш попадаш в друг свят.“ – посочи Диана Саватева. Създадени преди десетилетия, но извечни, произведенията на Георги Баев през символиката на морето показват как времето търпеливо и спокойно формира, създава и определя.
Изложбата с произведения на Георги Баев можем да разгледаме до 15 април в галерия „Академия“ на Националната художествена академия. След гостуване в Стара Загора наесен тя ще бъде показана и в Бургас. През ноември в града на художника ще видим неговите платна както в Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ и в галерията, която носи името на Георги Баев. В съпътстващата програма са предвидени лекции, ателиета и занимания с деца. Община Бургас работи за гостуването на експозицията в българските културни институти в чужбина с подкрепата на Министерството на културата.