Млади творци се запознават с основите на музиката и обогатяват своята изразност в конкурса „Импровизирай безкрай – сцена за млади таланти“
Снимка: Светослав Николов

Млади творци се запознават с основите на музиката и обогатяват своята изразност в конкурса „Импровизирай безкрай – сцена за млади таланти“

Проектът е организиран от фондация „Джазтет“, а резултатите от работата ще бъдат представени на концерт довечера

С идеята младите таланти да открият дълбочината на музиката и да намерят още възможности за изразяване чрез изкуството фондация „Джазтет“ организира конкурс, ателиета и концерт в проекта „Импровизирай безкрай – сцена за млади таланти“. След подбор, който насърчава участниците да се освободят в импровизацията и да постигнат най-доброто в създаването на музика, преподаватели от първите линии на джаз сцената ни ги запознават в структурирана програма с различни аспекти на изпълнителското изкуство, предават своя опит, отговарят на въпроси, вдъхновяват. Когато влизам в Art & Shock, за да направя този репортаж във втория ден на ателиетата на 3 септември, участниците са в почивка, събрали са се около пианото, всеки със своя инструмент, и оживено музицират. „За всеки един се случи неговата сбъдната мечта.“ – започва разказът на инициатора Невена Григорова за станалото досега. „Видях искрата в очите на участниците – те са различни, но успяха да се обединят около това да импровизират по-свободно, заедно да учат и да надграждат своя опит.“ – добави тя.

Снимка: Светослав Николов

Под насоките на опитни преподаватели участниците на възраст от 12 до 25 години се изграждат и надграждат своите умения чрез придобиването на нови знания от безспорни музикални авторитети, чрез множество упражнения, във взаимодействието. Преподаватели са Стефан Горанов, Атанас Миладинов, Павлета Семова, Павел Петков, Димитър Благоев, Михаил Иванов и Венци Благоев, който коментира: „Като преподавател се опитвам да ги накарам да разговарят. Всеки може да каже нещо в осем такта, след това да чуем следващия. Това е основното в джаза – комуникацията. Много позитивна енергия, много нови запознанства. Когато бях на тяханта възраст, нямаше къде да се свири джаз. Сега е много отворено.“

Тази инициатива на Невена Григорова е надграждане на „Джаз за деца“. От проекта на Венци Благоев преди години в музиката пое Петър Терзиев. Днес той е един от популярните вокалисти и изпълнители на укулеле, музикант, организатор на събития. Той често работи с Вилизар Гичев – инструменталист и организатор, с когото също се срещнах на ателиетата. От „Джаз за деца“ в музиката пое синът на Венци Благоев – Димитър Благоев, който сега е един от преподавателите. И макар вече уверени в музиката, за младите артисти това обучение и съвместното музициране в импровизацията са от голямо значение, обяснява Петър Терзиев: „Важно е да си сверяваш часовника и с колегите, и с преподавателите. Важна е срещата, обменяме опит, получаваме мотивация да попълним пропуските.“

Снимка: Светослав Николов

Това се случва във връзката между преподаватели и участници. Младежите научават много за музиката – и като изкуство, и като история, научават се да вярват. Венци Благоев разказа за момента, в който, организирайки първо джаз събитие в Стара Загора, прочита коментар в социалните мрежи как не е възможно в този град да има джаз. Прави го едно почти дете тогава, младеж, който днес е част от джаз облика на Стара Загора – Павел Петков. С това въведение Венци Благоев откри воденото от пианиста ателие по скат импровизация. „Основното е приятелствата – между участниците и между участниците и преподавателите.“ – казва Венци Благоев.

Павлета Семова запознава младите хора с вокалното изкуство и сценичното поведение: „Моята задача е да се опитам да помогна на младите изпълнители да стоят по-добре на сцената, представянето им да е по-богато, непринудено и естествено, да има повече нюанси във фразите и в цялостното им излъчване.“ С участниците правят и упражнения, чрез които артистът да стои комфортно пред публиката. Яница Станчева високо оценява наученото от Павлета: „Много са ни полезни всички упражнения и съветите. Тя минаваше и показваше на всеки един всичко, което трябва да направим.“

Така се създава близката връзка – предпоставка за успех в обучението. Като задушевна описва атмосферата по време на ателиетата организаторът Невена Григорова: „Това е интензивен уикенд, в който всички си дават сметка, че трябва да вземат максимално, те са много добре настроени един към друг. Раждат се нови и пълноценни запознанства. Надявам се проектът да е подкрепа за младите таланти. Тук се създава приятна атмосфера с хора на изкуството, които обменят опит и се вдъхновяват.“

Снимка: Светослав Николов

Докато разговарям за „Импровизирай безкрай“ с Венци Благоев, той на няколко пъти казва, че случващото се е красиво. Помолих го да поясни защо използва това определение. „Тук я няма бариерата, няма ги изпитващите, тук търсим точно красотата в музиката, в комуникацията, в това всеки да каже нещо и да чуе смисленото и красивото, всеки да научи нещо от майсторите.“ – отговаря той.

Наученото ще бъде показано пред публика на заключителен концерт само след няколко дни. Те ще покажат в програма с музикални диалози и много импровизации как ателиетата на „Импровизирай безкрай“ са се отразили върху тяхната творческа същност. Павлета Семова иска те да разберат, че излизат на сцена, за да се споделят с публиката, затова не бива да се смущават да изразят себе си: „Важното е артистът да успее да заведе този, който го слуша и гледа на някакво друго място и да получи хубаво преживяване.“

Общността тук подтиква младите музиканти към отваряне към колеги и публика, към споделяне на вътрешния свят, към общуване. „Важно е да се събират младите хора и да обменят знания, умения, опит, да споделят. Трябва да има симбиоза и разбиране помежду ни.“ – посочва Павлета Семова. Големи имена от джаз сцената и бъдещи нейни звезди се сплотяват, опознават се. „Самата среда предразполага всички да сме освободени и спокойни.“ – казва за академичните постижения в среда, която не сковава с академизъм Яница Станчева. Петър Терзиев е впечатлен от някои от по-малките участници: „За разлика от нас, които сме по-натоварени с предразсъдъци и бариери, те импровизират много свободно. Този креативен поток да бъде освободен е много важно, както посочи на уъркшопа Митко Благоев.“

Цялото това знание организаторите на проекта „Импровизирай безкрай – сцена за млади таланти“ споделят активно със света с комуникация в социалните мрежи, във видеодокументиране – споделен опит, който по същество е учебник, както и в заключителен концерт на 11 септември от 19 ч. при вход свободен в Кино „Кабана“. На сцената ще бъдат преподавателите Павлета Семова, Венцислав Благоев, Атанас Миладинов, Димитър Благоев, Михаил Иванов и Стефан Горанов, както и младите изпълнители, участници в конкурса. Венци Благоев разказва за предстоящото: „Ще направим добрите комбинации, така че всеки да се изяви, да свирят преподаватели със студенти и само ученици. Но основното е да го няма това състезание. Все повече има хора, които искат да свирят много силно, а музиката е като в гората, в която слушаме птичките – всяка пее и чуваме всички заедно в красиво съчетание. Ще стане един хубав подготвен джемсешън!“

Проектът „Импровизирай безкрай – сцена за млади таланти“ фондация „Джазтет“ осъществява с финансовата подкрепа на Столична община – Столична програма „Култура“, Jazz FM е медиен партньор. Този проект създава перспективи. „Тази мотивация за младите ще развие сцената в дългосрочен план. Те ще предават своя опит един на други. Тук се раждат и нови формации. Благодарение на Столична програма „Култура“ смятам, че проектът успешно иу устойчиво ще се развие във времето.

Ключови думи: