Поставянето на сцена от Държавна опера – Русе на една от ранните опери на Верди – „Ернани“, е огромен шанс да открием и опознаем малко известна страна от оперното творчество, живота и случващото се в него през необичайна перспектива, изкуството като вълнуващо преживяване, творческия екип и способностите на трупата.
„Ернани“ е много красива и лирична, но малко изпълнявана опера, която се отличава с богатство на характерите. Героите често изненадват в своите действия, които излизат извън стереотипите и очакваното. Тези обрати, в които неизбежно се намира спасение, дават постоянна динамика на спектакъла и го доближават до съвременната естетика на визуалните изкуства.
Главните герои са затворени в любовен четириъгълник, в който се поставят и темите за честта и достойнството, за установяването и упражняването на властта, за изграждането и величието на личността. Действието се развива през XVI в., творбата е написана през XIX в., но общочовешката тематика я прави относима към съвремието ни, към всеки зрител.
И дава утеха. Никой не е вечно силен или постоянно слаб, никой не е добър или лош – добри или лоши са решенията ни. За да изведат към светлина, в тяхната основа трябва да застанат благородството, честността и достойнството. За да постигаме, трябва да сме отговорни към любовта, да сме на висотата на ситуацията.
Преживаното от героите става близко до публиката заради тяхната сила – изначално чистите им чувства, и заради слабостите им.
И те като нас във водовъртежа на емоциите понякога пропиляват всички шансове за щастие, лишават се от даровете на живота. В борбата между любовта и честта Ернани е трагичен герой, защото се оставя да го завладее честолюбието.
Така „Ернани“ не е драма, която те разтърсва отдалеч, а е достоверна на живота, чиито герои имат своите възходи и падения. Те преживяват силни чувства в постоянно взаимодействие, затова операта изобилства от емоционални солови арии, дуети, триа и квартети.
Музиката е фантастично красива, в нея няма „хитове“, които да надделяват и приковават вниманието, които да оформят пикове, последвани от спад. Романтиката през цялото време държи емоцията будна у зрителя и поддържа интереса към драматургичните развития.
Диригент-постановчикът на тази продукция е забележителният тенор Хосе Кура, а режисьор – прочутият бас Орлин Анастасов. Те са дали нужното пространство на артистите да изградят от плът и кръв своите персонажи.
Ако чрез изкуството обичайно съпреживяваме, в този спектакъл буквално преживяваме. В постановката няма едно слабо звено, което да разколебава. Костюмите са част от характера на героите и ги превръщат в личности.
Талантливо създадена, постановката ни дава нужните ориентири, за да се олицетворим с персонажите, да заживеем с тях. Откриваме какво е в душата на всеки един, към какво се стреми и какво определя неговите избори.
Разтърсващо силни, емоциите се впиват в теб.
Възгласите „Браво!“, които чуваме в края на някои арии, е повече от възхищение – той е лична благодарност към конкретния артист за почувстваното чрез живото изразяване. Залата за премиерата бе пълна и на финала дълго аплодира в празник за публиката и за артистите.
За творците това бе първа среща с „Ернани“ – вълнение и изпитание, предизвикателство и успех. Ценно е повече хора да видим тази постановка, за да се вдъхновим и възхитим, да се обогатим и помъдреем, да се опознаем чрез емоциите си и да сме още по-постигащи. И да връщаме в потока на живота усилена през нас любов.
След премиерата в Русе на 16 март като част от Международен фестивал „Мартенски музикални дни“, на 18 март от 19 ч. гледаме „Ернани“ в Зала 1 на НДК, а идния петък Държавна опера – Русе представя спектакъла в Букурещ. Така тя още веднъж ще заяви в международен план високото ниво на българското оперно изкуство.
В столицата в ролята на Елвира ще видим звездната Цветелина Василева – изящна актриса на драматизма в любовта, на лириката, на нюансите между силата и крехкостта. В неделя тя ще е с Хосе Кура в концерта „От България до Аржентина“ в Доходно здание в Русе от 17 ч. – спектакъл с център в личността и творчеството на поета Пабло Неруда. Събитието е отново в програмата на „Мартенски музикални дни“.
Какво разказах в деня след премиерата пред слушателите на Класик ФМ можете да чуете тук: „Ернани“ на Държавна опера – Русе или живота през отговорността към любовта и адекватността на момента
Повече за интервюто на Георги Митов от Класик ФМ с легендата Хосе Кура ще намерите тук: Ексклузивно – Хосе Кура преди премиерата на „Ернани“: „Това, което се случва, е сюрреалистично“