Двадесет и трима музиканти виртуозно сътворяват виртуалния Shumen Jam 2022 – The Ultimate Guitar Jam

Двадесет и трима музиканти виртуозно сътворяват виртуалния Shumen Jam 2022 – The Ultimate Guitar Jam

Инициативата е на проекта MaTeS и е продължение на The Biggest Guitar Jam in Bulgaria от 2019 г.

В началото на пандемията проектът MaTeS ни показа, че и разделени можем да останем свързани и да бъдем заедно. Точно в най-трудните моменти на затварянето при появата на Covid-19– объркани и несигурни, станахме свидетели на най-големия китарен джем в България. В него дистанционно се включиха 15 шуменски музиканти, които изсвириха своите партии поотделно и създадоха цялостно музикално произведение, което представиха онлайн. Две години и половина по-късно проектът продължава – вече с двадесет и трима артисти от България и Северна Македония, и стъпва върху основа, укрепнала през месеците на изпитание.

Живеят в различни градове, творят онлайн: в интернет възникна групата Lena and The MaTeS

С Shumen Jam 2019 – The Biggest Guitar Jam in Bulgaria инициаторът на проекта и автор на музиката Апостол Стефанов връща Диан Спасов към свиренето след 7 – 8 години пауза. „За нас бе повече като забавление. Продължихме да свирим. Едно предаване на „Шоуто на Цитиридис“ по bTV с участието на Ангел Демирев ни остави с отворени уста и решихме да възобновим проекта, концентриран около него – как свири и ни дава нови идеи и ново желание за свирене.“ – разказа Диан Спасов. Така се заражда вторият джем на MaTeS, в който те канят Ангел Демирев и други музиканти от цяла България, с част от които се познават само онлайн, както и Стефан Петановски от Република Северна Македония. Сред включилите се са китаристите Мирослав Иванов и Момчил Косев, басистът Радослав Славчев – Riverman. Композицията и аранжиментът отново са на Апостол Стефанов. Мирослав Марков прави обработката на видеото и свири част от баса.

Shumen Jam 2022 – The Ultimate Guitar Jam открива Диан Спасов: „Беше както огромна чест, така и огромна отговорност, знаейки кой ще свири след мен. Радвам се колко много талантливи музиканти се включиха.“ Той отбелязва таланта на ненавършилия 14 години Мерт Асенов, който в свиренето си не отстъпва на по-големите музиканти. Ангел Демирев винаги приветства възможностите да споделя китарното си изпълнение с други хора: „Това за мен е прекрасно чувство. Забавно е и е готино за всички. Аз съм винаги много добре настроен към всякакъв вид приключения с китарата и музиката. Казаха ми, че ще има други гости, всеки ще импровизира върху една тема и всеки ще изрази себе си. За мен това е достатъчно интересна причина да взема участие. Винаги съм добре настроен към всичко, което е свързано със споделяне на музика, на моя начин на свирене и на моя стил.“ Радослав Славчев вярва в обединението на музиканти в обща кауза: „Приех много топло поканата на момчетата от Шумен. Зарадвах се, че някой е организирал всички тези хора да покажат своя талант. Много съм щастлив, че взех участие, крайният резултат е страхотен. Аз съм много приятно изненадан от някои от китаристите, които чух – колко много талантливи музиканти има в България!“

„Ако това, което свириш, те вълнува и излиза от сърцето ти, то ще е страхотно.“ – с този цитат от Джон Фрушанте от „Ред хот чили пепърс“ започва видеото. Макар да не са физически заедно, музикантите са емоционално свързани чрез изкуството, което обичат със страст. „Единението е в музиката. Като тръгнеш да свириш на даден инструмент, започваш да говориш на общ език. В него няма пречки. Чувството е невероятно. Особено за мен, който съм непрофесионален музикант, да свиря с величия е огромна чест и забавление.“ – посочва Диан Спасов. Случилото се с проекта MaTeS го кара по-често да посяга към китарата: „Като видиш как някой се справя, какви идеи има, как извира музиката от пръстите му, няма начин да не се замислиш и върху своето израстване като музикант и какво трябва да направиш, за да се развиеш.“

Музиката задава посоката и за Ангел Демирев: „Това е единствената настройка, която познавам – музикалната идея. Така чуваш музиката, тя те води в резултат от твоите лични намерения, усещания, това, което искаш да кажеш като изпълнител и изразяваш с инструмента. Нищо толкова сложно няма. Някои колеги започват прекалено дълбоко да говорят за тези неща. Те са дълбоки в друг смисъл, но са доста ясни – изразяваш себе си и гониш посоката на музиката по най-добрия за теб начин.“

Потенциала на проекта да се развива отбелязва Радослав Славчев: „Вярвам, че той поставя началото на общност от музиканти, свирещи на струнни инструменти, която ще се разширява във времето. Все повече хора биха се докоснали до българския талант и биха се вдъхновили да свирят на китара. И не само в България. Вярвам, че този проект ще се разширява във времето и ще донесе много вдъхновение и радост на всички хора.“

Резултатът толкова вълнува, че докато го слушам като нов, вече гледам към неговото продължение. Не само аз. Диан Спасов е забелязал в една от Фейсбук групите да се заражда идеята за джаз и блус версия на джема. Това дава още по-далечен хоризонт на постиганото в единение.

 

Ключови думи: