Оперната прима Цветелина Василева празнува 30 години на сцената със спектакъла „Тоска“, постановка на Държавна опера – Стара Загора. Празника ще отбележим на 16 юли на Античен форум „Августа Траяна“. „Тоска“ е една от най-прекрасните героини на сърцеведа Пучини.“ – казва тя, претворила много създадени от него образи. „Той е композитор, който е обичал героините си. Ролите могат да покажат най-хубавите качества на певиците и им дават възможност да разгърнат таланта си в музикално отношение и в драматургичен план. Палитрата от чувства е невероятно богата.“ – описва пристрастието си към героините на Пучини Цветелина Василева.
Тя се открива в героинята си Тоска: „Нейният образ въплъщава чувствата на всяка обикновена жена. Обикновена, но и примадона – отдадена на изкуството, любяща, ревнива, обичаща, готова на саможертва, изпълнена с много лични страхове.“
„Тоска“ е притча за любовта. Тя ни пречиства и ни напомня още веднъж най-важното – да осъществим в живота това, което за героите се оказва невъзможно – да изживеят любовта. Те я постигат в смъртта. Цветелина Василева съпреживява: „Аз съм свикнала да чувствам героините си по мой личен начин. Нямам конкретен замисъл преди това, отдавам се на най-верния си съветник – интуицията. Смъртта и любовта – това са нещата от живота. Композитори като Пучини внасят по-одухотворен поглед върху тези човешки, нормални неща. Хубаво е да си мислим, че нещо след нашия живот на този свят продължава.“
Със сигурност след нас остава да живее следата на любовта. „Тоска“ е призив да изживеем най-голямото възможно щастие, с което да бележим света. „Тоска“ идва с вярата в любовта, със стремежа към любов, с борбата за любовта, с постигането в името любовта. „Вечното понятие любов!“ – възкликва Цветелина Василева.
Нейният път в музиката я отвежда до най-големите световни сцени в бляскава кариера. Цветелина Василева го описва като изпъстрен с интересни преживявания, казва, че в него е била водена от музиката: „Някой път човек се улавя, че прави много жертви в името на гласа – да спазваш режим, да намериш време за почивка, да поддържаш външния си вид – в съвремието човек, който се занимава с изкуство, знае, че това също е фактор. И тогава разбираш, че когато съдбата ти е поднесла късмета в началото, трябва много хубаво да се събереш и професионално и отговорно да продължиш. По пътя се сблъскваш с много провокации и понякога може да поискаш да се откажеш. Аз много пъти съм се отказвала в мислите си, но съм намирала смисъл и сили да продължа. Музиката е била водеща за мен, дори да излезеш извън зоната си на комфорт и понякога да ти е тъжно.“
Цветелина Василева винаги е живяла с песента. Като малка в родното градче пее народни песни и естрадните хитове на времето. „Много успешно забавлявах семейството ми и техните приятели. Приятно е да видиш едно дете, което преживява музиката.“ – връща се в спомените тя. На по-късен етап продължава в самодейните състави на училището, в гимназията, в читалището. Когато учи в Музикалната академия, става солист на Музикалния театър и си партнира с Видин Даскалов, който тогава е директор. „Той ме прие с отворени обятия, дори възлагаха големи надежди да навляза в този жанр, но операта все ме теглешие като изкуство, в което имаш много какво да доказваш.“ Като завършва, става солист на Софийската опера и балет по покана на директора Руслан Райчев. Колегите певци я поощряват. „И човек се заявява със смелост!“ – оценява подкрепата тя.
Изцяществото на изпълненията й е толкова голямо, че предизвиква единствено възхищение и желание да бъдеш добър и красив. За своя прочит на „Тоска“ Цветелина Василева казва: „Пучини отлично предварително е направил прочита и ние всички трябва да го следваме. Прекрасно е!“ Предстоящия спектакъл очаква като празник. „Публиката да дойде и да съпреживее нещо хубаво.“ – кани ни тя. На сцената Цветелина Василева ще е с Желко Лучич (барон Скарпия), когото определя като „невероятен баритон, с изключителен глас, голяма звезда“. „През последните години е в „Метрополитън опера“ в Ню Йорк – емблематичен театър, в който няколко години последователно имах участия.“ – посочва Цветелина Василева. За Ивайло Михайлов (Каварадоси) посочва, че е „прекрасен тенор с красив глас“. Спектакъла ще дирижира маестро Ивайло Кринчев, режисьор е Огнян Драганов. Сценографията на Венцислав Петров и Иван Господинов е направена специално за Античния форум, костюмите са на Денис Иванов, хормайстор е Младен Станев. Участват солистите Александър Марулев, Иван Кабамитов, Ивайло Йовчев, оркестър и хор, Детско-юношеска студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур”.
„Надявам се да имаме хубаво преживяване – празник за хората и за нас. Артистите сме жадни за сцената!“ – завършва разговорът ни с Цветелина Василева.