Две специално създадени концертни програми ще представи в четвъртото си издание „Jazz Велинград“ – иновативен фестивал за култура в образованието, диалог между поколенията и връзка между регионите. На пл. „Николай Гяуров“ при вход свободен от 20 ч. ще чуем Бигбенда на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с ръководител Михаил Йосифов на 15 юли, а на следващия ден – Милена Караджова квартет и Ангел Демирев трио. След акцентите в предишните издания върху песенното изкуство, етноджаза и танца, през тази година темата на фестивала е „Продължители на наследството“. „Jazz Велинград“ се организира от Община Велинград с инициативата и партньорството на Jazz FM. Фестивалът е част от Велинградските празници на културата и се реализира с участието на ЦПЛР – ОДК – Велинград.
Бигбендът на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи премиерно проекта „Вдъхновение за ново поколение – българските песенни шедьоври от 50-те и 60-те“. Специален участник е легендата на българската джаз и поп музика Мими Николова. Във втория фестивален ден ще видим две формации в първо сътрудничество – Милена Караджова квартет и Ангел Демирев трио ще изнесат самостоятелни концерти и за първи път ще поднесат общи изпълнения. И в двата дни от 16 ч. в ЦПЛР – ОДК ще се проведат лекции, работилници и творчески срещи, адресирани към любителите на музиката. Включилите се в тях местни изпълнители след това ще участват в концертите.
На 15 юли ще се срещнем на живо с песенни шедьоври от българското музикално творчество от периода на 50-те и 60-те години на миналия век. Някои от тях продължават и днес да се пеят в нови версии, но сега ще ги чуем в оригиналната им звучност в изпълнението на младите таланти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Други обаче ще бъдат възродени специално за „Jazz Велинград“. Ще се насладим на „Една девойка ме попита“ и „Синя вечер“, записани от Кирил Семов, „Песен моя, обич моя“ и „Съседът тромпетист“ от репертоара на Йорданка Христова, „Нетърпение“ и „Ний пак сме влюбени“, изпети от Росица Николова, „Дай да те целуна“, която Лиана Антонова изпълнява във филма „Старинната монета“. Ще прозвучи и „Неспокойно сърце“ – кавър, който Лили Иванова прави на Cuore Matto на Little Tony от фестивала Сан Ремо. Част от произведенията ще бъдат в инструментални версии, а други – поднесени от изучаващите вокално майсторство в академията Весела Тодорова, Емили Маринова, Моника Велчева и Николай Чернев.
До тях ще застане една легенда – специален участник ще бъде Мими Николова, която ще изпее два от хитовете си – Химна на любовта „Когато луната изплува“, както и танцувалния летен шлагер „Синьо“. Именно на първото издание на „Jazz Велинград“ бе премиерата на новата ѝ концертна програма „Непреходните песни претворени“, която след това обиколи цяла България. Приемствеността е и в самия състав на бигбенда, в който до младите инструменталисти са вече дипломираните им колеги Иван Йорданов, Александрос Красидис и Ивайло Манев, както и преподавателите Михаил Йосифов и Велислав Стоянов. За да бъде демонстрирано продължението на традицията, в репертоара са включени и три песни от 80-те – „Прошепнати мечти“ и „Да е влюбен този свят“, с които изгрява и се утвърждава Камелия Тодорова, както и хитът на Васил Найденов „Всичко ми е наред“. Тези български песни са написани от велики личности – композиторите Йосиф Цанков, Емил Георгиев, Петър Ступел, Милчо Левиев, Димитър Вълчев, Иван Стайков, Вили Казасян, Александър Бръзицов, Стефан Димитров и поетите Радой Ралин, Димитър Василев, Димитър Точев, Веселин Ханчев, Борис Априлов, Росен Василев, Михаил Мишев, Матей Стоянов, Иван Бориславов, Стефан Софрониев. Те са емблеми за авторите и изпълнителите, почти всички от които са отличавани на „Златният Орфей“. Ефектните начало и финал ще ни пренесат в изяществото на класическата музика и ще ни заредят с енергията на Златната ера на джаза. Този концерт е премиерното представяне на съвместния проект на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и Jazz FM, който ще продължи да се представя пред публика и да се развива през годината, а през 2026 г. ще има своето продължение с нова програма.
По-рано през деня, от 16 ч. в ЦПЛР – ОДК открита лекция ще изнесе Михаил Йосифов, който след това ще проведе специално занимание с талантите от Младежка музикална формация към ЦПЛР – ОДК. Вечерта някои от тях и от преподавателите им ще излязат на сцената с колегите си от София. Бигбендът на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ е създаден от Йонко Татаров през 70-те години, а от 2015 г. е воден от Михаил Йосифов. Миналата година съставът участва на Джаз фестивала в Банско и в Есенните музикални празници в Скопие, а през тази предстои да открие Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол в края на август.
Втората фестивална вечер на „Jazz Велинград“ също ще изобилства от специални преживявания за публиката. В изпълненията на Милена Караджова квартет и Ангел Демирев трио ще чуем съвременния подход основно към българския фолклор, но също и към традиционната музика от други култури. В музикалната вечер ще бъдем плавно въведени от солистите на Оркестъра за народна музика на Българското национално радио Христина Белева (гъдулка) и Петър Миланов (китара). След това към тях ще се присъединят вокалистката Милена Караджова и перкусионистът Петър Йорданов – Бъни. Техният репертоар е резултат на внимателно вглеждане в българската народна музика и включва както много популярни, така и по-малко известни песни, поднесени в съвременна стилистика, в съчетание с други жанрове и с много импровизации. Към квартета за изпълнението на „Има, нема“ ще се присъединят певиците от Велинград Гергана Комитска и Севдалина Комитска.
В пореден специален момент от „Jazz Велинград“ двете основни формации за вечерта ще се слеят в едно за „Елено, керко“, а в „Бре, Петрунко“ с шестимата ще пее Женски хор към ОНЧ „Св. Св. Кирил Методий – 1905“ – Велинград с ръководител Ели Гикова-Саздова. Вечерта ще продължи с триото на Ангел Демирев, в което са и китаристът Петър Миланов и басистът Христо Минчев, за да направим околосветска обиколка с традиционната музика на различни народи, вплетена както в оригиналните композиции на лидера, така и в находчивите аранжименти на състава. Всеки, който желае да научи повече за пресъздаването на наследството в днешния ден и развитието на музикалното майсторство, може да посети в ЦПЛР – ОДК лекцията на Ангел Демирев от 16 ч. В 16:45 ч. Женският хор към ОНЧ „Св. Св. Кирил Методий – 1905“ и членове на Милена Караджова квартет ще споделят с песни и истории любовта си към музиката.