Третата част на музикалния проект „Кирил Калев и приятели“ е завръщане към началото чрез житейски истории, разказани с музика. Back to the Roots споделя биографията на поколението, израснало с музиката на 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век. Авторските песни на Кирил Калев, създадени съвместно с приятелите Петър Георгиев – Пешето и Михаил Шишков – син, със стихове още от Георги Константинов, Владимир Михайлов, Борис Христов, Александър Петров и със специалното участие на „Акага”, Иван Лечев, Михаил Белчев и Мартина Иванова, са специални посвещения към творци и житейски събития, които са изградили характера като личности на участниците в проекта. „Вдъхновението е право пропроционално на житейския опит, на това, което искаме да постигнем“, казва Кирил Калев в интервю на Светослав Николов по Джаз ФМ.
Песните в Back to the Roots са поглед назад към корените, към наивността от младежките години, отстъпила на зрелостта, отговорността и сериозността. „С тази сериозност и отговорност подходихме към този концептуален проект на вдъхновението. Музиката страшно много ме вдъхновява, когато съм на честотата на Джаз ФМ, когато слушам най-новите версии на джаз стандарти, когато слушам назад в миналото корените на това, което пресъздавате чрез вашите програми. И това е прекрасно”, допълва картината на създаването на албума Кирил Калев.
Идеята за началото и извървения път до това, което сме днес, е водеща в Back to the Roots. За идейната основа на албума Михаил Шишков – син разказва: „Заглавната песен е посветена на наш голям вдъхновител – Джей Джей Кейл. Той не е популярен сред широката общественост, но е ярка звезда за всички музиканти. Джей Джей Кейл е легендарен изпълнител, живял далеч от популярността и много вглъбен в музиката. Неслучайно Ерик Клептън го възприема като свой идол, а Марк Ноплфлър свири в неговия стил. Той е една икона и затова реших да отдадем дължимото на този човек. В началото на своята кариера Джей Джей Кейл е бил блестящ джаз китарист, но се посвещава на магията на блус музиката, в която човек с 4 – 5 тона пресъздава емоцията си. За да стигнеш до простото, до емоцията, трябва да минеш през целия океан от музика“. Кирил Калев посвещава тази песен на своя първи вдъхновител за музиката – Михаил Шишков – баща. Както той пише в обяснителните бележки в албума: „Човекът, който ме окуражи да пиша песни и първи ме записа на магнетофонна лента“.
Ерик Клептън, Валди Тотев, „Бийтълс“, Джордж Харисън и Пол Саймън, „Крийдънс клиъруотър ривайвъл“, Радой Ралин, Карлос Сантана, Михаил Белчев, Марк Нопфлър и „Дайър стрейтс“, съпругата му Елена, публиката и момчетата с китари – песен след песен Кирил Калев изрежда на обложката и излива чрез музика благодарността си към хората, които са го изградили като музикант и като личност. И разказва истории – от онези, които винаги се помнят. А творците са не океани, а вселени. „Те оставят след себе си огромна енергия, голямо наследство, които е трудно да синтезираме в една песен, но сме се опитали да им отдадем дължимото чрез нашия поглед върху музиката им“, обяснява Михаил Шишков.
Всяка песен в Back to the Roots е продуцирана в духа и звученето на артиста-вдъхновител и неговата епоха. А в случая с „Вечерен тромпет“, посветена на Радой Ралин – в стила на „Чикаго“. И музикантите от „Акага“ са идеалните помощници в тази интерпретация. Вълнуваща и романтична, за нея Краси Куртев от фънк формацията разказа: „Получи се много лесно. „Чикаго“ е една от групите, която ни е вдъхновявала, за да правим това, което правим. Кирил Калев ни даде този прекрасен текст на Борис Христов. Много отдавна не ни е харесвал така текст – много е качествен! Ние се върнахме към нашия трибют за „Чикаго“ и към времената, когато започвахме – и стана толкова лесно! Когато се събрахме с Мишо, с Пешето, с Кирил, и започнахме репетиции – все едно сме свирили винаги преди това. Нещата или стават лесно, или не стават. В случая станаха.“
Благодарността и посвещението, които са основните емоции в Back to the Roots, обобщават смисъла – преживяното, почувстваното и натрупаното в нас, което изразяваме с изкуство. „Много е важно да останеш привързан към корена си, да стигнеш до автентичността на това, което обичаш, но да го пресъздаваш по свой начин. Това ни свързва“, извежда основното за новия си албум Кирил Калев. Михаил Шишков дефинира най-важното с думите: „ Отдаваме дължимото към велики творци. Всеки млад изпълнител рано или късно обръща глава назад и вижда какво е било преди него. За мен това е азбуката на съвременната поп и рок музика. Работата по този албум бе все едно да свиря със своите кумири. Това е огромна радост за мен и съм благодарен на Кирил Калев, че ни даде тази възможност.“