Толкова интересен за слушане албум! В Eastern Shadows на Димитър Льолев музикантите говорят помежду си тъй сладко, че се чувстваш включен в разговора. И ти се иска да го продължиш, да звъннеш на приятел. Но в студиото е самият Димитър Льолев, който обяснява: „Това е може би защото сме истински приятели! Албума записах с дългогодишен мой много добър приятел, съученик от Холандия – италианския контрабасист Масимилиано Ролф, с един от най-добрите ми български приятели – тромпетиста Мартин Ташев, и със също така един от най-добрите ми приятели – барабанистът Димитър Семов.“
Заглавието „Източни сенки“ насочва към онова, което е много хубаво, все още е недоловимо, но предстои да грейне. „„Източни“, защото моята музика винаги е свързана с нещо от нашите земи и с музикалната култура, която идва от тях. „Сенки“, защото няма сянка, ако не е слънчево!“– описва заглавието авторът.
„Филипополис“ ни води към родния Пловдив, заглавната Eastern Shadows – към Смолян, където Димитър Льолев е отраснал: „Не мога да кажа за какво съм си мислел, когато съм композирал тези пиеси, но мелодиите и напевите идват от тези места. „Филипополис“ звучи като музика, която се е свирила в тракийската низина, ние я свирим в по-различен вариант. Наподобява тракийско хоро, но не е точно. Мелодията е орнаментирана по начина, по който фолклорните музиканти орнаментират тракийската музика. Eastern Shadows не сме го мислили специално да идват мелодиите от Родопите, но може би така се получава.“ – казва музикантът.
Родопите разкриват вълшебства в Rhodopology на Димитър Льолев
В момент, когато се чувстваме „освободени“ от ограниченията на конкретно географско място, оставаме без корени. Родното обаче винаги е в музиката на Димитър Льолев, включително в предходния албум Rhodopology. И в него фолклорът не е реплика на народната музика, а предаване на вълните, които се стелят над тези земи: „Понякога съм се замислял защо ми е такава музиката. Казах си, че може би това съм аз. Израснал съм с фолклор, учил съм класика и джаз и в крайна сметка това е музиката, която излиза от мен. Спрях да се замислям, просто пиша от сърце.“
Истинската свобода носи спокойствие. Дори да не знаем къде сме го изгубили по пътя, пиеси като Night Hope го връщат. Това ясно показва как музиката в Eastern Shadows не отразява чувствата, а ги създава. В пиесите от албума не ти откриваш себе си, те ти откриват нови неща за теб. Така създадена, това е музика, която не съпътства, а променя момента – прави го по-интересен, по-солиден, по-красив, по-благороден.
Eastern Shadows е толкова майсторски и тъй изразителен, че стана част от каталога на британския лейбъл Slam Productions, основан през 1989 г. от легендарния британски фрий джаз баритон саксофонист Джордж Хаслам. А интернет изданието Jazz Views синтезира: „истински авангардна и неописуемо креативна музика.“
Дата на издаване: 31 май 2017 г. от Slam Productions