30 песни и пиеси на Александър Бръзицов представят неговия многостранен талант и върховна отдаденост на музиката в двойния албум „Непотърсени спомени“. Той е подарък за почитателите на хубавата музика от неговото семейство и от издателство „Контрапункти“. Дисковете съдържат популярните песни на композитора, негови творби за малкия и големия екран и за театъра, а две от заглавията се издават за първи път. Това е първият албум с песни на Александър Бръзицов от 20 год. насам. Той излиза две години след като се разделихме с гениалния творец…
За предизвикателството и удовлетворението измежду стотиците композиции на Александър Бръзицов да бъдат избрани 30 Даниела Кузманова разказа: „Между предизвикателството и удовлетворението стои уплаха – че посягаме към нещо, което е богатство, и от него трябва да изберем част. Това е голяма отговорност! И когато посмъртно трябва да направиш това, за да остане, за да има памет, признавам си, че беше много, много, много предизвикателно.“
В работата си по проекта Даниела Кузманова и Румен Бояджиев са окуражени от доверието на наследниците на Александър Бръзицов – съпругата му Соня и дъщеря му Александра. Те са благодарни за помощта на Здравко Петров – музикален редактор в програма „Христо Ботев“ на БНР. „С мъка се отказахме от една много съществена част от творчеството на Сашо. Важното е, че това, което остана в този диск, е емблема за него като музикант, като аранжор и оркестратор, като диригент, като човек, който е толкова дълбоко в музиката, която създава, чрез инвенцията и чрез богатството от тембри, чрез сложната хармония. Всичко това е винаги увенчано с песенна мелодия или инструментална тема, която остава дълбоко в съзнанието на слушателите и те я запомнят.“ – обяснява силното въздействие на музиката му Даниела Кузманова.
Затова и често, когато любимите изпълнители са на сцената, ние, публиката в залата, пеем с тях, когато песента е на Александър Бръзицов. „Това е, защото в посланието на тези песни има много любов, има откровеност. Неговите песни са излети като форма. Те са така конструирани, че влизат логично и директно в душата на слушателя, независимо от сложността на изразните средства. Благодарение на тях се оформиха трима от много сериозните и популярни изпълнители – Камелия Тодорова, Орлин Горанов и Нели Рангелова. Те започнаха с неговите песни и с течение на годините той обогатяваше репертоара им. Неговото творчество бе знаково за тях като изграждане по отношение на артистичния им и певчески облик. Хората помнят песните, това е важното.“ – обобщава Даниела Кузманова.
Преди да стане един от близките партньори на Александър Бръзицов в музиката, Румен Бояджиев с уважение слуша неговите песни: „Когато бяхме млади, амбициозни музиканти в Консерваторията и искахме да правим различна музика, долових, че има няколко души, които не мога да пренебрегна. Сашо Бръзицов бе един от тях. Винаги съм си казвал, че трябва да слушам това, което той прави, че то е близко до това, което искам. Той е сред тези хора, които си струва човек да слуша и да разбере, за да може да гради музикална кариера, стъпила на нещо стабилно. За щастие, по-нататък, като студийни музиканти, имахме достъп до неговата музика, до неговите песни и до по-големите форми, които той създаде.“
Съдбовна подкрепа, красиви песни, сърдечно приятелство: музиканти разказват за Александър Бръзицов
Когато разговарях с Румен Бояджиев в тъжните часове след смъртта на Александър Бръзицов през 2016 г., той открои това, че работейки с него, е експериментирал и е откривал много за музиката. Съвместната им работа го е окрилявала и го е насърчавала в постигането на още по-богат звук: „Той винаги е бил много висока класа професионалист – един от малкото хора, които не неглижираха музиката. Тотален професионалист! От него научихме как трябва да се подхожда с респектиращ труд, когато ти е дадено всичко, написано с ясна идея. По принцип нотите не носят музиката, а ти сам трябва да разбереш посланието. Едно от нещата, които ни направиха силно впечатление, беше начинът, по който Сашо изписваше всичко – носеше изключително професионално написани партитури, на които беше много ясно указано какво трябва да се направи и които показваха много добре неговата музикантска идея. Затова ни беше много приятно да записваме неговите неща и да слушаме неговата музика.“
30-те песни и пиеси на Александър Бръзицов в албума „Непотърсени спомени“ са изпълнени от Камелия Тодорова, Орлин Горанов, Нели Рангелова, Васил Петров, Лили Иванова, Катя Филипова, ФСБ, Симфоничния оркестър и Бигбенда на БНР под ръководството на Вили Казасян, Янко Миладинов, Григор Паликаров и Антони Дончев... Изброявам само малка част от имената. Съкровищницата представя за първи път новозаписаната версия на песента „Сбогом, любов“, както и последната творба на композитора.
Изпълнена от Йорданка Христова, песента „Сбогом, любов“ е от едноименния телевизионен филм, представен в три серии през 1974, 1975 и 1976 г. Текстът е на Матей Стоянов – с неговите думи и с музиката на Александър Бръзицов са „Прошепнати мечти“ на Камелия Тодорова, дуетът й с Орлин Горанов „Думите отлитат“, „Пътища обратни“ на Орлин Горанов и много други. В проекта ни за описване на развитието на българския джаз чрез разказите на неговите създатели преди няколко седмици Йорданка Христова сподели: „Сашо Бръзицов ми е много любим приятел. Майка му също много ме обичаше и у тях на ул. „Паренсов“ изкарахме толкова време заедно! Той пишеше филмова музика и като чух мелодията, веднага му казах, че я искам. Много ми е мъчно за този човек – отиде си не навреме! Той е и художник, завършил Художествената академия, а изведнъж става голям композитор! Добре че намери себе си и ни остави такива фантастични песни… Бяхме близки, обичахме Емил Георгиев… Те бяха един кръг от хора, които много се уважаваха и се търсеха, защото имаха нужда един от друг. Обменяхме енергия, провокирахме се емоционално.“ Повече…
Новата версия на „Сбогом, любов“ е записана със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Григор Паликаров, а аранжиментът е на Румен Бояджиев - син. „Аз се радвам, че БНР имаше инициативата да направи в симфоничен вариант с голям оркестър любими теми от български филми. Синът ми Румен боготвори Сашо – израснал е с неговата музика, непрекъснато открива в нея нови неща – и направи запомнящ се аранжимент, който Йорданка Христова отново изпя. Резултатът е много добър! Сашо можа да чуе песента и беше възхитен!“ – казва Румен Бояджиев.
Смъртта обаче не му дава възможност да чуе в завършен вид последната си творба – мащабната „Непотърсени спомени“, дала заглавието на албума. Записът е направен от Симфоничния оркестър и Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев. Румен Бояджиев за последен път работи със своя колега и приятел Сашо Бръзицов: „Това произведение на Сашо беше негова голяма мечта, която бавно се придвижваше във времето. Направихме записа с изключително горещата помощ на Антони Дончев, който знаеше, че Сашо е на смъртно легло. Той искаше да покажем какво уважение имаме към него и неговата музика. Това е невероятно произведение! Сашо можа да го чуе съвсем в края на живота си в недовършен вариант, но много близо до финалния. Аз много се радвам, че това се реализира. Такива неща, с които България може да се родее в света на музиката, не са много.“
Издадените за първи път сега нова версия на „Сбогом, любов“ и запис на „Непотърсени спомени“ добавят последните щрихи към музикалния характер на Александър Бръзицов. „Слушателите ще научат, че освен песенник и, разбира се, създател на прекрасни оркестрови и бигбендови пиеси, както и на творби за инструменталист и оркестър, Сашо Бръзицов имаше и пиетет към симфонизма. Може би неслучайно в последния му опус „Непотърсени спомени“ – тази Фантазия за оркестър – има ярка следа от тази негова пристрастност към симфоничната музика. За всеки оркестратор това е логичен завършек на творческия процес. Това е последното, което Сашо искаше да каже, за съжаление – и в буквалния смисъл.“
За приноса на Александър Бръзицов Румен Бояджиев откроява: „Цялата му музикантска кариера е много важна за музиката у нас. Той никога не е бил човек, който иска да блесне с някой хит. Той е от тези професионалисти, за които е чест и посвещение да бъде музикант, да се занимава с музика. Той винаги е бил пред пианото, целият му живот протече по този начин. Той е един от малкото хора, които повдигнаха нивото на българската музика.“
Отпечатъка, който би искала да остави албумът, Даниела Кузманова определи така: „За една богата душевност, за изключително креативен човек и за човек, за когото музиката бе начин на живот. Това се потвърждава и от изпълнителите на неговото творчество – всички предоставиха правата върху записите безвъзмездно, включително и институциите-продуценти. Това говори за огромния авторитет на Александър Бръзицов, за ясното осъзнаване на неговия принос към българската музикална култура, както и за обичта и уважението на всички към него. Слушателите ще почувстват неговия дух – той е жив!“
С убеждението за високата духовна стойност на музиката на Александър Бръзицов семейството на музиканта и издателите „Контрапункти“ подаряват албума на всички, които биха желали да общуват с музиката в него. Своите над два часа вълшебство можете да вземете от „Дюкян Меломан“.
Александър Бръзицов - „Непотърсени спомени“
Първи диск
1. Камелия Тодорова - Прошепнати мечти
2. Петя Буюклиева - Молитва за любов
3. Мариана Попова - Все така
4. Васил Петров - Спомен
5. Камелия Тодорова и Орлин Горанов - Думите отлитат
6. Нели Рангелова - Докога
7. Катя Филипова - Филмов сюжет
8. Лили Иванова - Другото лято
9. Камелия Тодорова - Откритие
10. Ивелина Балчева - По никое време
11. Орлин Горанов - Пътища обратни
12. Лили Иванова - Като спомен
13. Орлин Горанов - Пропуснат миг
14. Румяна Коцева - Летен дъжд
15. Камелия Воче - Закъснели думи
16. Мариана Попова, Роберта, Васил Найденов, Орлин Горанов - Аз знамВтори диск
1. Бигбенд на БНР, Янко Миладинов - Рожден ден
2. Богдана Карадочева - Боси времена (от „Фильо и Макензен“)
3. Бигбенд на БНР, Янко Миладинов - Улица на спомените
4. Бигбенд на БНР, Янко Миладинов - Горещ следобед
5. ФСБ - Кукленикът (увертюра)
6. Бигбенд на БНР, Янко Миладинов - На Соня
7. Орлин Горанов, ФСБ – „Тема из филма Похищение в жълто“
8. ФСБ - Тема из филма „Бедният Лука“
9. ФСБ - Тема из филма „Приятели за вечеря“
10. Симфоничен оркестър и Бигбенд на БНР, Вили Казасян - Фантазия върху живота
11. Кирил Йорданов, ФСБ - Размисъл
12. ФСБ - Тема из филма „Гайдата“
13. Йорданка Христова и СО на БНР, Григор Паликаров - Сбогом, любов (2016)
14. СО и Бигбенд на БНР, Антони Дончев - Непотърсени спомени