Тони Бенет живее с диагноза Алцхаймер. След седмици слушаме негов нов албум с Лейди Гага

Тони Бенет живее с диагноза Алцхаймер. След седмици слушаме негов нов албум с Лейди Гага

Изненадващо дойде новината, че Тони Бенет вече пета година живее с Алцхаймер, но продължава да пее, а доскоро е записвал и нова музика. Заболяването разкри семейството му, което съобщи, че певецът няма да има публични изяви за промотирането на новия си албум. Напролет е планиран да излезе нов дуетен диск с Лейди Гага, продължение на Cheek to Cheek от 2014 г. Записите са направени в студио в Ню Йорк в периода 2018 – 2020 г., а заболяването е било известно от 2016 г. И макар Тони Бенет да има трудности в ориентацията и в разпознаването на предмети от ежедневието, той продължава да пее вълшебно, разкрива журналист, чул готовата продукция и присъствал на заниманията му по пеене.

Тони Бенет и Лейди Гага през 2014 г.: Всичко е възможно! Тони Бенет и Лейди Гага мечтаят, обичат и се забавляват заедно със слушателите в Cheek to Cheek

В понеделник в социалните канали на Бенет се появи съобщението: „Животът е дар – дори с Алцхаймер. Благодаря на Сюзън и на моето семейство за подкрепата им.“

Последната концертна изява на вокалиста бе миналия март, след което той прекрати участията си заради пандемията. В музиката си обаче той е толкова съвършен, че години наред никой страничен наблюдател не забелязва белег на здравословни проблеми.

Снимка: Taylor Hill/FilmMagic (Getty Images)4 април 2019 г. Тони Бенет пее на 17-ото издание на A Great Night in Harlem в Apollo Theater. Снимка: Снимка: Taylor Hill/FilmMagic (Getty Images)

Тони Бенет с юбилеен концерт и албум през 2016 г.: Той е велик и изкуството е завинаги. Тони Бенет с признателност към музиката и публиката в концертния албум за своята 90-а годишнина – Tony Bennett Celebrates 90

Болестта обаче води до дезориентация. Тони Бенет понякога не разпознавал вещи от обичайното ежедневие като вилици и ключове, но няма такъв проблем по отношение на хората до себе си, разказват от семейството му. „На 94 години той прави толкова много неща, които много хора без деменция не могат. Той е символ на надеждата за хората с когнитивни нарушения.“ – насърчително говори неврологът, който се грижи за Тони Бенет. Близките му целят да помогнат за вдигането на стигмата над заболяването: „Паниката и криенето не помагат. Искаме хората да са максимално открити – към себе си, към семействата си, така че да получат подкрепа в това, което не могат да правят, и да им бъде помогнато да живеят максимално пълноценно. Подкрепата е от огромно значение.“

Тони Бенет с Даяна Крол през 2018 г.: В Love Is Here to Stay Тони Бенет и Даяна Крол уверяват: любовта ще завладее света, защото ни прави силни и добри

Животът на Тони Бенет със заболяването е разказан в обширен материал на най-тиражното печатно издание в САЩ – бюлетина на AARP – асоциация на хората над 50-годишна възраст. Журналистът Джон Колапинто е поканен в дома на Тони Бенет, за да стане свидетел и да разкаже за неговото ежедневие. Част от терапията на музиканта са ежедневни физически упражнения. Тренировката Колапинто оценява като „предизвикателство за човек и с 30 години по-млад“. Той разказва за нежен момент, когато, сядайки на фотьойла, за да си отдъхне, Тони Бенет посяга за ръката на съпругата си Сюзън.

Снимка: Hulton Archive/Getty ImagesОколо 1952 г., Тони Бенет пее в гимнация в Кливланд, Охайо. Девойки са във възторг, а от сцената го аплодира местният радиоводещ Бил Рандъл (вляво). Снимка: Hulton Archive/Getty Images

Следва занимание с музика. Тони Бенет застава до рояла в хола, пианистът засвирва Maybe This Time от „Кабаре“ от 1972 г. „Тогава Тони я записва в изумително изпълнение, което пресъздаде сета. Песента градира емоцията, която става все по-интензивна, а мелодията преминава в неговия висок регистър, три октави над началото. Той пее все по-силно и по-мощно, докато цялата стая не се изпълва с неговото кресчендо: „Ще се случи, ще се случи някой път – може би този път ще победяяяяяяя.“ – пресъздава журналистът картината, на която е станал свидетел. След това в Smile Тони Бенет дълго разпява гласната в последната дума – „усмивка“. Когато акомпаниаторът го потупва по гърдите, той казва: „Точно така. От сърце. Всеки път.“ Журналистът има възможност да чуе записите на новия албум. Определя ги като „пищни и великолепни“, а за двамата певци казва, че са във „възхитителна форма“.

Снимка: Michael Ochs Archives/Getty ImagesОколо 1970 г. Снимка: Michael Ochs Archives/Getty Images

„Неврологията и днес не може да разбере как човек, чийто глас е нестабилен, когато говори, чиито спомени за събития, хора и места са се изгубили, може само при мисълта за музика да извиси глас в песен толкова красиво и изразително. Единственото възможно обяснение е в това, че музиката и пеено идват от области на мозъка, различни от тези за езика и говора. Силните чувства, които музиката предизвиква, могат да свържат човек с неговите дълбоки емоционални спомени, дори онези, които са недостъпни за съзнанието.“ – пише Колапинто.

Снимка: Jo Hale/Getty Images29 април 2007 г. Тони Бенет пее в Royal Alert Hall в Лондон. Снимка: Jo Hale/Getty Images

Тони Бенет през 2015 г.: И да има буря, пак ще грее слънце – уверява Тони Бенет в The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern

„Нашето желание е с откритото говорене за предизвикателството Алцхаймер да дадем надежда на всички с това заболяване и да помогнем за премахването на стигмата около него. Повече от всичко друго искаме да привлечем вниманието върху темата, да насърчим развиването на нови методи на терапия и скоро да намерим лечение.“ – се казва в изявление на най-големия син на Тони Бенет – Дани.

„Много неща от живота ми с Тони ми липсват. Защото сега той не е същият. Но когато запее, си е същият Тони.“ – споделя съпругата му Сюзън.

Снимка: Келси Бенет