Темелко Темелков с изложбата „Снимки от София“ на Моста на влюбените: с лично действие и заедно като общност за нашия град

Темелко Темелков с изложбата „Снимки от София“ на Моста на влюбените: с лично действие и заедно като общност за нашия град

Нашият град е нашият дом – ние го изграждаме, ние създаваме уют, ние внасяме в него всичко, което след това използваме. Към тази мисъл насочва вниманието изложбата на Темелко Темелков „Снимки от София“ на Моста на влюбените зад НДК. В петък тя ще бъде подредена, а от събота до края на месеца ще можем да я разгледаме като част от програмата на общината за отпразнуване на 140 години, откакто София е столица на България. Самото пространство е символично – можем да го разглеждаме като мост към града ни и към самите нас.

Темелко Темелко отдавна обича да ходи по улиците с фотоапарата си: „Тази изложба е със събрани неща от последните 5-6 години. Формално поводът е годишнината от обявяването на София за столица. Опитах се да покажа най-различни неща, които се случват, видял съм и са ми се сторили интересни. Някои от тях са по-красиви, по-романтични, по-приятни, други са по-неприятни за окото.“ Сред образите са клоун, който си преглежда телефона в нощта на Св. Валентин, баща с много деца, който се е хванал за главата… „Не спестявам нещата, които не изглеждат добре, но съм се опитвал, където може, да има малко усмивка, защото и най-страшното и черно нещо би могло да се види от по-друг ъгъл.“

Дори чисто субективно, спрямо настроението и моментната нагласа, едно и също нещо може в веднъж да ни въздигне, а друг път – да ни потисне. Затова е и толкова голяма отговорността ни към града и към хората, с които го съобитаваме: „Ние в България сме много настроени винаги нещо да не ни е наред, да сме недоволни, много, много да критикуваме и по-малко да действаме. На мен ми се струва, че имаме сила да си оправим нещата и да ги правим добре. Въпросът е в коя посока първо да е критиката – трябва малко да погледнем към себе си и ако можем дори с много малко да сме полезни за себе си, то ще стане полезно за другите.“ – убеден е фотографът.

Ако не ни хареса изхвърлен от някого боклук в градинката и го махнем от там, това ще направи и друг щастлив, а той ще допринесе с нещо, което ще зарадва нас. Така можем да си предаваме щафетата на доброто: „Имаме огромен потенциал. Денят ни минава в този град, по тези улици, между тези хора. Ако нещата тук са по-добре, това е от полза за всеки.“

Това е забравеното чувство за общност. Около нас има много примери на неблагополучия, които могат да бъдат избегнати с мисълта, че човекът до нас е същият като нас. „В един голям град ритъмът е много бърз и това по някакъв начин помага на хората да се изнервят, да сведат живота до по-базови емоции. Непрекъснато нещо не ни е в ред и наистина много неща не са в ред, но у нас е страшно хубаво и за това не си даваме сметка. Те са малки и големи неща – хубаво е човек да ги гледа от всички страни и за всяко нещо, за което не си доволен, да си помислиш какво седи отсреща – от кое си доволен. Ние сме в състояние всеки един от нас да прави по-добре нещата.“ – вярва Темелко Темелков.

През годините успяхме да изградим култура на нехаресване – на нас, на другите и на средата ни, затова и толкова компенсираме в атаки и отбрани. Темелко Темелков посочва вредата от това: „Нехаресването е качество на национално ниво, мода, а не сме толкова лоши хора, не сме зли. Просто в обществото в един момент дадена тенденция взима превес. Нехаресването е по-лесно: най-доброто, което можеш да направиш в този случай, е да се облегнеш назад и да кажеш нещо негативно – че това е ужасно, не става така или не ти харесва. Другото иска малко повече усилие, иска и да направиш нещо. Критиката е смислена единствено тогава, когато се посочва изход.“

Развитието идва с отговорност, мисъл, действие, последователност: „В рамките на живота на един човек има значение можеш ли да си направиш нещата по-добре. А това никога не стават с едно щракване на пръстите. Нещата в един град са процеси и стават с времето. Ако човек упорства в една посока, трябва да мине време, за да постигне резултата.“ – посочва Темелко Темелков.

  • Интервюто на Светослав Николов с Темелко Темелков можете да чуете тук или чрез бутона „Аудио“.

Изложбата „Снимки от София“ можете да разгледате от 13 до 30 април на Моста на влюбените. Тя е част от програмата на общината за отбелязване на 140-ата годишнина от обявяването на София за столица на България. Още за събитията от честването можете да откриете тук на сайта на bTV Radio.