Те се срещат преди години в Музикалното училище в София, след това се разделят, за да завършат образованието си в различни страни в Европа, а сега за първи път ще ги видим заедно на сцената. Тръгвайки в своя професионален път Виктория Кирилова, Виктор Бенев и Мартин Хафизи са заедно в трио Via Mavis и ще свирят с Бигбенда на БНР на 7 февруари от 19:30 ч. в Първо студио на радиото под диригентството на Антони Дончев. В концерта, част от проекта „Бигбенд джаз академия“ ще чуем техни оригинални творби, авторски аранжимент на пиеса на Телониъс Манк и три композиции на Кристиан Елзесер.
Историята на тяхното приятелство започва в Музикалното училище в София. „С Мартин се познаваеме от класа по ударни инструменти на Мария Палиева, в който изкарахме много хубави години.“ – разказва Виктор Бенев. „Много, много хубави.“ – потвърждава Мартин. Двамата свирят заедно, а с Вики участват и в Оркестъра на Музикалното училище.
След това чисто географски пътищата им се разделят. Виктория завършва бакалавър в НМА с класически контрабас в класа на проф. Петя Бъговска. Тъй като винаги се е интересувала от джаз, го избира като главна посока в своята музика. В Милано учи само джаз и свири в различни групи, а в момента живее във Виена и завършва магистратура по джаз бас в „Музик унд кунст“ в един от най-добрите университети.
След като завършва НМУ, Мартин заминава за Холандия и в Консерваторията за изкуства „Кодартс“ в Ротердам завършва бакалавър в джаз отдела и магистратура в поп отдела, като е благодарен за възможността да срещне много прекрасни музиканти и хора, с учители на световно ниво: „Тези последни 6 – 7 години са незаменими. Ако не се бяха случили, животът ми щеше да изглежда по коренно различен начин.“ – споделя той.
Музикалната история на Виктор също е свързана с класическата и джазовата музика: „Бях принуден да науча джаза сам, защото исках да свиря на вибрафон, а тук няма преподаватели по джаз вибрафон. В Музикалното училище Момчил Атанасов ме бе запалил по джаза – той свиреше и пееше песни на Рей Чарлз в междучасията и много, много, много ми харесваше тази свобода, която имаше той. С него започнах да се уча на джаз и продължих с Христо Йоцов барабани и вибрафон, който в училището преподаваше на всички нас. Една година учих в Страсбург в класическия отдел, но там открих фрийджаза в клас, в който всеки можеше да се запише. Така можах да се потопя в света на свободната импровизация, а не само да свиря традиционен джаз.“ Виктор продължава да учи в Теоретичния класически отдел на НМА, но прави джаз концерти, учи композиция, а преди 7 години кандидатства в Парижката консерватория с джаз: „Реших, че наистина е моментът да се опитам да имам истинското образование по джаз. В годината, в която кандидатствах, вместо обичайните 15 – 16 души, ни приеха само шестима.“
Завършили своето образование, тримата се събират по идея на Виктория през миналото лято. Предложението идва в точния момент: „Съвсем навреме. То се появи, когато сме току-що завършили и е време да се гмурнем в истинския музикален живот. Имаме нужда от такива проекти, в които се чувстваме заедно, защото музикантският живот не е лесен.“ – щастлив е Мартин.
След като в Консерваторията в Париж учи аранжимент и пише за бигбенд, а за магистратурата има проект със симфоничен оркестър и ритъм секция, Виктор прилага тези знания: „Това е сега първата истинска възможност да пиша отново за бигбенд. За мен това е истинско удоволствие и много ще се радвам да покажа музиката на 7-ми.“
В концерта ще има техни оригинални пиеси, негови аранжименти, основно на оригинални композици, както и джаз стандарта Pannonica на Манк. А Антони Дончев избира три пиеси на Кристиан Елзесер. Музикантите ще се изявят в различни формации: трио, октет и бигбенд.
Тяхната спойка е илюстрирана от името на триото им Via Mavis. Идеята е то да съдържа началните срички от имената, а „s“ символизира събирането им. „След това разбрахме, че mavis означава дрозд. Това много ни хареса, защото и тримата много обичаме мелодията в композицията. Това е един от елементите, които ни движат напред.“ – казва авторът на името на триото Виктор Бенев.
„Както се превежда първата част от името на групата, това е път. Нашите географски пътища са разделени, но като изкуство моите колеги, макар и толкова млади, са завършени музиканти със собствен стил. Мен ме прави щастлива фактът, че успяваме да се съберем в един общ път и да вървим заедно.“ – обобщава своето удовлетворение Виктория Кирилова. Мартин се чувства добре в компанията на приятели: „Приятно е, никой не се чувства щастлив да е вечно сам в пътя. Всеки има нужда от подкрепа и сродни души.“ Виктор поставя акцент върху индивидуалния принос в общия път: „Важно е, че всеки е събрал доста впечатления от различни места и този път, който се надявам да изградим, е доказателство как тези пътища могат да се свържат в един и да създаваме нова музика в приятна атмосфера с доста смях и приятни емоции.“