Почина създателят на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев

Почина създателят на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев

Разделихме се с един от стълбовете на джаза д-р Емил Илиев. Със създаването на Джаз фестивала в Банско през 1998 г. той преоснова фестивалната сцена и зададе традицията на летните събития на открито, създаде навик у публиката да търси тези срещи, свободни от всякакви ограничения. В програмата той съчетаваше присъствието на големите световни имена с изявите ярките български творци и с възможността да покажат изкуството си млади музиканти от страната и чужбина. Всички го знаехме като Доктора и винаги очаквахме да го видим там, където звучеше любимият му джаз.

Дълги години фестивалът бе свързван с личността на Людмил Георгиев, когото той покани за водещ. Музикантът излизаше на сцената като доайен в жанра и радетел за приобщаването на все по-голяма публика към него. Каквито и изпитания да имаше, д-р Илиев поддържаше фестивала и не пропусна нито едно негово издание – 23 досега – с енергия, последователност и с удивителните си организаторски умения. Той успяваше да направи всичко, което е нужно, за да го продължи и да го развие. Новата му инициатива бе за създаване на Алея на джаза с бюстове на значимите деятели на жанра.

Под неговото ръководство славата на фестивала се носеше далеч извън пределите на градчето или страната. През 2019 г. Matt Bianco включиха в свой албум изпълнение именно от този фестивал.

„Емо, няма да се чувстваш спокоен, нито на мястото си, някъде там... сигурна съм! Без твоята клиника, без джаза, без Банско, без нито започнатата, нито довършената Алея на музикантите, която сега ти ще оглавиш... Работихме добре заедно - сговорно.“ – написа в социалните мрежи неговият сътрудник и помощник на медиите във фестивала Августа Манолева.

Ето откъси от част от посвещенията на музикантите към д-р Емил Илиев:

Камелия Тодорова: „Една ера от историята на Джаз фестивалите в България си отиде! И дали някой от нашата гилдия ще е в състояние да поеме продължението на Джаз Фестивал Банско? Така или иначе вече нищо няма да е същото! А колко хубави и красиви спомени сме споделяли през годините на нашето дълго приятелство! Той винаги беше духа на компанията. Готов винаги да седне на пианото, да пее и танцува рокендрол. С любов към живота, медицината и музиката. Винаги беше готов да помага и поучава. И разбира се изключителен организационен инстинкт. Качестество, което бе водещо при създаването и реализирането на фестивала в Банско 23 години.“

Васил Петров: „Отиде си скъп приятел на чийто ентусиазъм да създаде джаз фестивал преди 23 години не повярвах. Още повече той не беше професионален музикант, а прочут дерматолог, известен не само у нас. Това не му пречеше да разбира от музика повече от много музиканти. Моят скептицизъм не се оправда и благодарение на неговата любов и ентусиазъм към джаза и към артистите, занимаващи се с този жанр, тази година бяхме щастливи да отбележим 23-ото издание на International Jazz Festival Bansko.“

Рейчъл Роу: „Имам прекрасни спомени и на сцената, и зад кулисите, както и от жестоките международни артисти като „Инкогнито“ например. И джем сешъните в „Бъндерица“. Прекрасни спомени, които ще пазя в сърцето си.“

Маги Алексиева – Мей: „Никога няма да Ви забравя и благодаря за всичко. Направихте много за българската културна сцена и за град Банско.“

Весела Морова: „Ти оставаш...оставаш тук сред нас чрез светлата си диря. Оставаш да ни напомняш, че велики музикални събития могат да се случват в България в продължение на 23 години. (…) Д-р Емил Илиев за мен беше човек с визия за бъдещето, той винаги планираше нещо, представяше си в конкретика как ще се случат нещата, мечтаеше мащабно. Умееше да приобщава хора с всякакви интереси и професии към неговите идеи. А колко жизнерадост струеше всеки август на площада, колко ли излекувани от тежестта на битовизмите души? Музиката е спасителен пояс.“

Калин Вельов: „Дано делото ти бъде продължено!“

Евгени Димитров, фотографска агенция „Булфото“: „Дано се намерят хора, които, обединени, да успеят да постигнат това, което той постигаше сам в продължение на 23 години.“

Д-р Илиев лекуваше и душите, и телата на хората. Той е завършил медицина с придобита специалност по кожни и венерически болести, както и по акупунктура. Специализирал е в повече от 10 държави: Германия, Австрия, Швейцария, Великобритания, Русия, Китай, Южна Корея, КНДР, Испания. През 1982 г. основава и става председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Той е член на борда на директорите на Световната организация по акупунктура – ICMART и SIA. Д-р Илиев е почетен член на повече от 18 акупунктурни дружества по целия свят и има над 100 научни публикации в международни списания, монографии и презентации на конгреси по въпросите на акупунктурата и дерматологията. Автор е на книга по лазерна терапия в дерматологията, издадена в ФРГ, припомнят от екипа на фестивала.

На снимката: д-р Илиев е с Бени Голсън през 2010 г. Автор: Стефан Марков, фотографска агенция „Булфото“.