Всяка изложба на дипломираните магистри на Националната художествена академия ни прави щастливи и спокойни за бъдещето. Това са изложби на изпълнените обещания – творците са на прага на бъдещето на българското изкуство, но произведенията им са дълбоки, изящни и прекрасни. Бъдещето вече е започнало да се случва.
Изложбата на дипломираните магистри от Факултета по приложни изкуства на НХА можем да разгледаме в галерия „Академия“ до 23 февруари.
Красимир Иванов, катедра „Керамика“ – „Ренесансовият град“
Виждайки творбите на своите студенти, деканът на факултета доц. Мирослав Богданов се чувства спокоен и щастлив: „И по време на самите защити, на които имам задължението и удоволствието да присъствам, го заявих няколко пъти, че в тези моменти всички ежедневни несгоди се неглижират и човек изпитва задоволство от крайния резултат на обучението в нашия факултет.“ – каза той в интервю по Джаз ФМ.
Тео Хвърчилков, катедра „Метал“ – „Някъде там“
Специалностите във Факултета по приложни изкуства на НХА са единадесет: „Резба“, „Керамика“, „Дизайн на порцелан и стъкло“, „Текстил – изкуство и дизайн“, „Мода“, „Индустриален дизайн“, „Дизайн на детската среда“, „Сценография“, „Рекламен дизайн“, „Реставрация“ и „Метал“. В изложбата разработките си представят 18 дипломанти.
Александър Василев, „Резба“ – „Музикална пластика“
Завършилият „Сценография“ Борис Георгиев работи върху текст на Мартин Чичвак „Франки е ОК, Пеги е добре и къщата е готина“. Иван Димитров превежда текста специално за случая. Борис е актьор по образование и има два семестъра, през които рисува.
Борис Георгиев, катедра „Сценография за драматичен театър“ – Franky Is OK, Peggy Is Fine and the House Is Cool от Мартин Чичвак. Проект за сценография и костюми
„Две години и половина прекарах в катедра „Сценография“ и допълних страшно много това, което бях научил до този момент. Всеки един предмет от програмата дава възможност търсенията да станат по-задълбочени и по-истински и да се стигне до резултат, който не е намислен, а е постигнат чрез натрупване в личностен план и в познанието за историята на изкуството.“ – казва той.
Борис Георгиев, катедра „Сценография за драматичен театър“ – Franky Is OK, Peggy Is Fine and the House Is Cool от Мартин Чичвак. Проект за сценография и костюми
Борис Георгиев е познат от театралната сцена от близо 20 години: „Като свободен артист смятам, че колкото по-широко е изграден един творец, толкова повече възможности има да се реализира. Вярвам във възможността на свободната сцена да бъде място за творчество и там да изразим това, което не е институционално.“
Борис Георгиев, катедра „Сценография за драматичен театър“ – Franky Is OK, Peggy Is Fine and the House Is Cool от Мартин Чичвак. Проект за сценография и костюми
Калина Славина завършва бакалавърска степен, а след това – магистратура по специалността „Рекламен дизайн“. Нейният дипломен проект е за Dabov Specialty Coffee.
Калина Славина, катедра „Рекламен дизайн“ – Рекламна кампания на Dabov Specialty Coffee
Тя представя бранда с художествено-пространствено оформление и изграждане на цялостна графична идентичност. „В нашата специалност не твориш за себе си, а за своите клиенти, за продуктите и кампаниите им и за връзката им с потребителите. В цялата си работа представяш визия и усещане, които не са толкова твои, колкото на бранда и клиента, с които трябва да си много добре запознат.“ – описва спецификата на работата си Калина Славина.
Калина Славина, катедра „Рекламен дизайн“ – Рекламна кампания на Dabov Specialty Coffee
Тя ни въвежда в своята разработка: „Specialty coffee е изключително интересен и сложен натурален продукт. Проучването, което направих за Dabov Specialty Coffee, бе дълго и задълбочено. Срещнах се и с г-н Дъбов. За мен бе изключително интересно да се занимавам с темата и да се опитам да представя визия за един толкова различен продукт. Сегментът на specialty coffee се развива постоянно и става все по-популярен сред потребителите.“
Калина Славина, катедра „Рекламен дизайн“ – Рекламна кампания на Dabov Specialty Coffee
Калина Славина специално посочи как обучението й в НХА я възпитава в упорство и я учи да не се отказва при трудност: „Така се изграждаш като по-силна личност, учиш се да мислиш креативно, да излизаш от рамките на общоприетото.“ Деканът на Факултета по приложни изкуства доц. Мирослав Богданов е впечатлен от убедителността на изказа на възпитаниците.
Евгения Гунева, катедра „Дизайн на порцелан и стъкло“ – сервиз за кафе „Време за споделяне“
„Фактът, че те, влизайки в проблематиките си, могат да ги формулират ясно и толкова изчерпателно, показва, че са схванали философията и необходимостите на всяко едно творческо поведение. Във всеки един етап от развитието им при нас установявам тяхното израстване в личностен и творчески план.“ – с голямо уважение каза той.
Галина Костадинова, катедра „Дизайн на порцелан и стъкло“ – Стении чинии, порцелан
И продължи: „В комуникацията със студентите от моята специалност това е много видимо. Разговорите ни минават на друго ниво, включително през естетически противоборства, плод на индивидуализъм. Както Калина каза, ние трябва да потиснем нашето его, да застанем между публика и бизнеса. За един човек със силно его това изисква волеви качества. При нас мярката е изключително важна.“
Галина Костадинова, катедра „Дизайн на порцелан и стъкло“ – Витраж, композиция
Кристиян Караиванов, катедра „Резба“ – Композиция I, II, III
Снимки: авторът, без 1 и 4: НХА.