Инструменталистите от „Тъпани и гайди“ и вокалистките от „Кипри“ спечелиха възторжени почитатели с предизвикателството да направят традиционната музика съзвучна с начина, по който чуваме света днес – индивидуален и характерен, полифоничен и приобщаващ. В своето изкуство те внасят деня ни с неговия неспокоен ритъм – изразяват го и го хармонизират. Музиката им е непрекъснато общуване на миналото със съвремието – „Кипри“ разработват автентични народни песни, а „Тъпани и гайди“ добавят към обичайните за музиката ни инструменти от името на групата още кахон и диджъриду, които са в основата на музикалното изкуство на Южна Америка и Австралия
„Традицията се изменя векове наред и ние сме актуални със съвремието. През последните години наблюдаваме голямо завръщане към фолклора. Ние сме една от групите, които се сформираха със стремежа той да се съхрани и публиката да се забавлява с него.“ – обясни ръководителката на „Кипри“ Илияна Найденова в студиото на Джаз ФМ. Вокалистката Полина Иванова описа своя стремеж: „Фолклорът не е застинал преди 100 – 200 години. Той се развива. Той е традицията на народа и ние сега имаме нова традиция. Аз искам да бъда част от това развитие. Хубаво е да се появяват искрени патриотични настроения на нашите празници.“
„Кипри“ и „Тъпани и гайди“ ни канят на националния празник 3 март от 20 ч. в „София лайв клуб“ за общ концерт, точно както ни събраха година по-рано. За атмосферата Илияна Найденова припомня: „Веят се знамена, танцува се… Тръпката е огромна, защото виждаш изключително много млади хора, облечени цивилно или в бродирани ризи, с тениски от фолклорнни клубове – всички хванати на хорото под ритъма на музиката, която изпълняваме. Много зареждащо и изключително позитивно преживяване. Този празник трябва да отбелязваме така – през деня да почетем всички загинали, а вечерта да се съберем и да бъдем заедно с изуството.“
Идеята на музикантите е чувството за общност, която ни прави силни в събирането на изявени индивидуалности, да стане част от нашето ежедневие: „Музиката ни е крачка към това срещите да са по-постоянни, не само при специален повод. Показваме тази традиция на празници, а по-далечната цел е това да е едно постоянно настроение, което да обединява.“ – споделя Илияна Найденова.
Обединени около добра кауза, имаме силата да я осъществим. Колко много можем да постигнем, когато сме заедно в постигането на полезна за общността цел, свидетелства съпричастността на гостуващите в студиото ни творци към възстановяването на Националния студентски дом. Разговора водим на 25 февруари, когато се провежда поредната акция по почистването и връщане към живот на пространството в центъра на столицата, изчезнало от културната карта на града при пожар през 2001 г. Преди няколко месеца по инициатива на новия директор на Националния студентски дом Християн Даскалов започват акции по разчистване и възстановяване. Те са съпътствани от музикални и театрални изяви. „Можем да си пожелаем в България да има много такива хора, които с примера си да покажат какво трябва да се случва.“ – коментира Илияна Найденова. И „Кипри“, и Петър Йорданов – Бъни, който също е в студиото, свирят на събития в сградата на пл. „Народно събрание“ № 10.
Фолклорът е колективната мъдрост, към която всеки добавя. Петър Йорданов – Бъни от „Тъпани и гайди“ внася в музиката си всичко, което открива и му се случва: „Интегрирам постоянната информация, която вече е достъпна отвсякъде – различна музика от различни култури, модерните течения в музиката. Когато свиря народна песен, търся допирните точки с всичко, което чувам. Представям си го като пъзел – не всяко нещо с всяко си пасва, но има някои, които се сглобяват от първия път.“
Това привнасяне на нови влияния Илияна Найденова оценява с неговото качество да обогатява: „Фолклорът е начин на живот. Можем да го наречем „традиция“ или „нова традиция“, но за щастие, през последните години наблюдаваме колко много хора се обръщат към начин на живот, свързан с изворната песен. Същевременно животът върви към глобализация и към тази изворна музика ще се добави кахон, диджъриду или друго. Това ще допринесе за по-актуалното звучене на музиката, то е един плюс.“
„Кипри“ издирват изворни песни, които след това представят пред публиката с фрагмент и ги разработват. Така в студиото ни на живо Илияна Найденова, Полина Иванова, Ася Андонова, Цветомира Цачева и Илина Стефанова изпълниха в съпровод на кахона на Петър Йорданов – Бъни молитва за дъжд „Дай Боже дъжд“ – китка от познати и по-малко популярни шопски песни, свързани в уникалния за групата начин.
Снимка: Sofia Live Club