Суетата е обявена като главния герой на пърформанса Mixing Vanity, който бе представен във Варна на фестивала „Радар“ миналото лято и предстои да се срещне с публиката в София (29 ноември, 19 ч. театър „Азарян“) и Пловдив (30 ноември, 19 ч., Камерна сцена на Драматичен театър – Пловдив). Спектакълът е с джаз и електроника, мода и видео арт и е по идея на Димитър Бодуров. „Замисълът се появи доста спонтанно. Идвам от света на джаза, в който импровизацията е нещо основно. Преди година и половина решихме да разширим с различни елементи музикалния ми проект Mixing Vanity с Росен Захариев – Роко и Димитър Семов и така стигнахме до модата и видеото. В хода на работа се изгради наратив, развит с помощта на Ирмена Чичикова, която подбра стихотворения, относими към темата. Представлението няма сюжет, а различни части, които говорят за суетата и красотата, за борбата между тях.“ – разказа Димитър Бодуров, който така дебютира на театралната сцена. „Красотата и суетата са заедно като двете страни на една монета. В това човек може би трябва да намери покой. Но това е като борбата с дявола в нас, с която ежедневно трябва да се справяме.“ – сподели авторът. Той цитира един от текстовете – на Цочо Бояджиев: „Прилича на любов, но е наопаки.“ „Тези думи синтезират цялото представление.“ – казва Димитър Бодуров.
Негови са концепцията и авторската музика, а съавтор е Ирмена Чичикова, която подбира текстовете и ги изпълнява. На живо в София и Пловдив ще свирят Димитър Горчаков (пиано и електроника), Нейко Бодуров (тромпет, електроника), Димитър Семов (барабани, електро падове). Видео средата е на Владислав Илиев, костюмите са на дизайнери от екипа на „ИВАН АСЕН 22“ – концептуална дизайнерска платформа. Подборът на костюмите и хореографското решение са на Нели Митева и Александър Гергинов. Изпълнителен продуцент е Светлозара Христова, фондация „СИДЕЯ“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Фонд „Култура“ на Община Варна и Фондация „Арт офис“. Гостуването в Пловдив е част от Камерна сцена – Провдив с подкрепата на Община Пловдив.
В спектакъла са две стихотворения на проф. Цочо Бояджиев, два текста на Пазолини, произведения на Рилке и на лисабонска поетеса. „Включих се в идеята на Митко с отворено съзнание и силно любопитство. Беше много въдхновяващо да откривам тези текстове без да съм чувала музиката. Текстовете са изключително силни, наситени с мисъл, водещи към размишления. Надявам се хората, които ще дойдат, да се насладят на много специфична амалгама от музика, поезия и мода. Усещането, което биха имали зрителите след нашия пърформанс, е по-скоро на желание за вътрешно смирение. Живеем в свят, който е много доминиран от суетността, от това как изглеждаме в собствените си очи и в очите на другите, в желание да прикриваме, да променяме, когато същественото е дълбоко вътре в нас. Музиката води точно към това съзнание – няма значение как изглеждаш, дали си одобрен от обществото или не, ако ти вътре в себе си се чувстваш красив и пълноценен. Това означава, че си на правилното място, най-вече – със самия себе си.“ – каза Ирмена Чичикова. Тя се съгласява с думите ми, че всеки един от нас е по същество красив и продължава: „Суетността обаче е много присъща на човека. Който каквото да мисли за себе си, това е елемент, който присъства. Въпросът е доколко го оставяш той да те погълне и да движи съществуването и доколко е част от твоята пълноценност.“