Носителката на „Грами“ Пати Остин ще пее за първи път в България, Хосе Джеймс ще представи вдъхновен от аренби музиката студиен албум, както и първо концертно дивиди, след номинирания си с „Грами“ дебют от 2014 г. Нейтън Ийст ще ни предложи Reverence съвместно с музикантите от Earth, Wind & Fire, Къртис Стайгърс възражда традицията на пеенето на вокалиста пред голям оркестър в записания с Биг бенда на Датското радио и посветен на Франк Синатра One More for the Road, братя Владигерови ще представят The Rag Waltz Time, вдъхновен от българската народна музика и от традицията на джипси суинга, записан с вокалистката Милена Караджова, кавалджията Недялко Недялков, саксофониста Владимир Кърпаров, басиста Димитър Карамфилов и барабаниста Стоян Янкулов, синът на Барбра Страйсенд Джейсън Гулд ще направи солов дебют, Това са част от приятните музикални изненади, които 2017 г. е подготвила за меломаните.
Източник: фейсбук страницата на Пати Остин
На 100-годишнината от рождението на Ела Фицджералд ще бъде посветена 2017 г. Очакват се много албуми в почит към Първата дама на песента, а ние ще отбележим събитието с първото гостуване у нас на носителката на „Грами“ Пати Остин. Тя ще пее с водения от Ангел Заберски Биг бенд „Брас асоциация“ и Оркестъра на Класик ФМ в цикъла „Музиката на Америка“ на „Кантус Фирмус“ и фондация „Америка за България“ на 17 май от 20 ч. в Зала 1 на НДК. Концертната си програма за Ела Пати Остин вече представи с ред забележителни симфонични оркестри в Съединените щати – на Сан Франциско, Детройт, Балтимор, Финикс, Минеаполис, Орегон. За Пати Остин диригентът Ричард Кауфман, също носител на наградата „Грами“, каза в интервю по Джаз ФМ в навечерието на концерта си с Оркестъра на Класик ФМ „Музикалните Оскари“: „Обичам я! Работил съм с нея много пъти. На първо място тя е един от най-добрите хора, които познавам. Тя е и изключителен творец, а програмата й с музиката на Ела Фицджералд е обаятелна, фантастична! Влизате в залата – и все едно Ела е там. Слушал съм Ела на живо и съм дирижирал оркестъра за концерти на Пати. Не мога да опиша с думи колко е прекрасна! Само да я чуете!“
Самата Пати Остин приема като мисия да споделя музиката на Ела Фицджералд. В есе по повод годишнината от смъртта на Натали Коул в края на 2016 г. тя написа: „Знам, че следващата година ще бъда засипана с ангажименти покрай отбелязването на 100 години от рождението на Ела Фицджералд. Бих искала да мога да споделя тази тежест и да кажа: „Вземете Натали.“, а тя можеше да каже: „Обърнете се към Пати“! Моята сестра вече не е тук, за да поеме другата част от тези гигове.“
Билети за концерта For Ella се продават на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“, в Билетния център на НДК и онлайн на Ticketsbg.com.
Източник: фейсбук страницата на Хосе Джеймс
Хосе Джеймс определя 2017 г. като годината на промяната. В нея той ще ни предложи два албума – студийния Love in a Time of Madness („Любов по време на лудост“) и първо концертно дивиди. В обръщението си към своите почитатели във фейсбук в ретроспекция на 2016 г. музикантът се спира на загубата на велики личности в музиката и на избора на Доналд Тръмп за президент. И продължава: „Никой не знае какво ще донесе утрешният ден, но едно е сигурно – промяната е постоянен процес.“ Затова за 2017 г. ни пожелава: „Светът е голям. Нека прегърнем всички промени, които животът ще ни донесе, и да се опитаме да приемем всички чудеса, трудности и предизвикателства, сложността на това, което иде.“
„Реших да се посветя на любовта си към аренби музиката с нови автори и нови продуценти, както и с нова нагласа.“ – с тези думи Хосе Джеймс анонсира предстоящия си албум, който ще е със световна премиера на 24 февруари и в създаването на който участват актуални имена от съвременната електронна сцена, както и соул дивата Олита Адамс. „Джазът ме научи на най-важния урок – остани верен на гласа си, не спирай да изследваш, никога не се повтаряй. Винаги си в началото – така че ви представям нов образ: на музиката ми, на мен като творец и като личност. Никога не съм работил по-усърдно върху проект. Записан основно в Лос Анджелис, в Love in a Time of Madness от все сърце прегръщам съвременната продукция. Искам да уловя суровата сила на хип-хопа, мощта на човешкия дух, значимостта на личността, на момента, в който всички живеем. Сегашният момент.“ – обяснява Хосе Джеймс за своя предстоящ албум. Той го сподели с публиката в бутикови концерти по света, един от които се състоя в „София лайв клуб“ и бе организиран от фестивала A to JazZ, първи представил на живо Хосе Джеймс в България.
В края на миналата година в клуб в Ню Йорк Хосе Джеймс записа своето първо концертно дивиди. Стимула за тази продукция му дават неговите фенове: „В течение на годините много почитатели са ме молили да запиша на живо дивиди, което да улови вълшебството на концертната ми програма и експлозивната сила на моите звездни инструменталисти.“ – съобщи музикантът във фейсбук, като покани желаещите да присъстват на събитието. То бе с участието на най-любимите му Кори Кинг (тромбон), Такуя Курода (тромпет), Такеши Охбаяши (фендър роудс), Соломон Дорси (бас) и Нейт Смит (ударни). В програмата бяха песни като Simply Beautiful на Ал Грийн, кавър на Бил Уидърс, хитовете на вокалиста Trouble, It’s All Over Your Body, Sword & Gun, Come to My Door и Do You Feel, както и песни на „великите хип-хопъри“, както се изразява той – Freestyle Fellowship и Dead Prez.
Свирил в песните на някои от най-любимите ни артисти: Барбра Страйсенд, Майкъл Джексън, Арита Франклин, Ерик Клептън и много други, участвал в създаването на над 2000 албума, Нейтън Ийст продължава соловата си кариера с втори самостоятелен проект, който излиза на 20 януари от Concord. Reverence идва с качествен фънки смуут джаз, който излъчва хармония и създава добро настроение. Една от най-забележителните песни в него е неизвестна досега версия на Serpentine Fire на Earth, Wind & Fire. Песента е била записана през 1991 г. с брата на Нейтън – Марсел; Ерик Клептън свири на китара, Фил Колинс – на ударни. 25 години по-късно смесилият оригиналния запис звукоинженер започва да издирва песента и изненадата поднася Пати Остин – тя е съхранила оригиналната лента в дома си. След като записът е дигитално ремастериран, тримата живи членове на Earth, Wind & Fire се включват в довършването на песента: Филип Бейли пее, Върдин Уайт свири на бас, а Ралф Джонсън добавя перкусии. От репертоара на Earth, Wind & Fire е и Love’s Holiday, в която пее Филип Бейли. Носителката на „Грами“ Йоланда Адамс е вокалистката в пилотния сингъл – госпъл песента Feels Like Home. В Somewhere Over the Rainbow на пианото свири 16-годишният син на Нейтън Ийст Ноа. Излезлият през 2014 година едноименен дебют на басиста бе номиниран за наградата „Грами“ в категорията за най-добър съвременен инструментален албум.
„Още от първите ноти усещаш енергията на албума. Цялата си кариера чакам да изпея този репертоар!“ – казва Къртис Стайгърс за записания на живо с Биг бенда на Датското радио One More for the Road. Той е създаден в стилистиката на Франк Синатра – записани на живо пред публика с голям оркестър. „Франк ме научи как да разказвам истории.“ – изразява своята признателност Къртис Стайгърс и посочва, че песните са популяризирани от Синатра, той ги прави свои, а когато публиката ги чуе, тези истории стават нейните. „Музиката на Франк Синатра винаги е звучала около мен. Не го усещах близък, докато в колежа не открих Frank Sinatra Sings for Only the Lonely. Тогава ме порази! Внезапно осъзнах, че разказва историите по-добре от който и да е в популярната музика. Смайва ме способността му да изпее думи, написани от някой друг, сякаш се отнасят към неговия собствен живот и са написани специално за него! Той става песента, когато я пее.“ Историите са на любов с песни като Come Fly with Me в аранжимента на Били Мей, One for My Baby (And One More for the Road), I’ve Got You Under My Skin, My Kind of Town, Fly Me to the Moon, They Can’t Take That Away from Me. Вдъхновен от музикалната химия между Синатра и Каунт Бейси, албумът One More for the Road ще е на музикалния пазар на 20 януари от Concord. В него започналия кариерата си със съчетание на джаз, блус и поп музикант чуваме отново в класическо джаз звучене.
Източник: http://www.wladigeroff.com
През 2017 г. братя Владигерови ще представят The Rag Waltz Time, вдъхновен от българската народна музика и от традицията на джипси суинга. Албумът е записан с вокалистката Милена Караджова, кавалджията Недялко Недялков, саксофониста Владимир Кърпаров, басиста Димитър Карамфилов и барабаниста Стоян Янкулов. Наследникът на Марин Големинов – Христо Големинов, свири на тенор саксофон.
Музиката е в кръвта им – внуците на Панчо Владигеров и Марин Големинов свирят джаз довечера в София
Осем от пиесите в албума са оригинални композиции, а сред авторските версии е „Господско хоро“ от Панчо Владигеров. Наследството на дядо си, а също и на баща си Александър, братя Владигерови ще почетат и на концерт на 16 януари в зала „България“. В първата част Братя Владигерови квартет (с Димитър Карамфилов и Стоян Янкулов) ще изпълни оригинални композиции, както и музика на баща и син Панчо и Александър Владигерови. Във втората част ще прозвучи концертно изпълнение на мюзикъла на Александър Владигеров от 1971 г. „Веселите градски музиканти“. Софийската филхармония ще бъде водена от Любомир Денев – син, а солисти са Рашко Младенов (Маестро Магаре), Борислав Веженов (Маестро Куче), Денко Проданов – двукратен носител на „Кристална лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци и Класик ФМ (Маестро Петел), Прея (Маестра Котка). Koнцертът е благотворителен в помощ на пострадалите в село Хитрино. Братя Владигерови ще ни разкажат повече при гостуването си в студиото ни на 16 януари в 10:40 ч.
На снимката: Errol Rackipov Group, източник: фейсбук страницата на Ерол Ракипов
По-късно тази година очакваме новия албум на Ерол Ракипов. Българският музикант, който свири на вибрафон и маримба , живее в САЩ. Проектът на Errol Rackipov Group се нарича Attitude Problem и е записан в секстет с участието на саксофонистите Любомир Господинов и Дейвид Лион, Мартин Бехерано (пиано), Петър Славов (контрабас) и Лудуиг Афонсо (барабани). И в този албум на Ерол Ракипов звучи така характерният за него мелодичен, модерен фюжън, елегантна комбинация от джаз и фолклорни елементи.
Ерол Ракипов, който преподава в училището по музика „Фрост“ на Университета в Маями, представи с колегата си Светослав Стоянов и джаз оркестъра на училището своята пиеса Jumble. Тя бе изпълнена на концерта с българска музика. Светослав Стоянов е ръководител на програмата по перкусии във „Фрост“, а тук свири на тъпан
Миналата година излязоха няколко великолепни заглавия с участието на басиста Петър Славов, а през 2017 г. освен в албума на Errol Rackipov Group ще го слушаме още в предстоящия диск на израелския саксофонист Ури Гурвич (записан заедно с пианиста Лео Дженовезе и барабаниста Франсиско Мела) и в албума Into The Blue на 15-годишната пианистка Емили Беър, чийто ментор е Куинси Джоунс. В проекта, който ще бъде на пазара на 27 януари, участва и барабанистът Марк Маклейн.
След успехите, които Христо Вичев постигна през 2016 г. с двойния си албум In Search Оf Wonders, сега българският музикант подготвя нов проект в резултат на вдъхновението от случилото се. Засега не знаем повече подробности за новата музика, но утре на нашия сайт ще ви разкажем за поредното признание, което получи In Search Оf Wonders на Христо Вичев квартет.
През 2017 г. очакваме и нов албум от друг български музикант, живеещ в САЩ – пианиста Асен Дойкин. Той работи заедно с тромбониста Ник Вайенас, който свири в Биг бенда на Майкъл Бубле. Дискът ще бъде записан в квинтет и ще включва оригинални композиции на Дойкин и Вайенас. „С Ник се срещнахме още навремето, когато бях в Музикалния колеж „Бъркли“ в Бостън. Това беше в края на 90-те г. Оттогава поддържаме контакт и свирим заедно в различни формации.“ – разказа Асен в интервю за Джаз ФМ от месец октомври.
Източник: фейсбук профила на Джейкъб Колиър
„Миналата седмица прекарах три дни с Хърби в студиото му – записвахме и създавахме концепциите на пиеси за новия му албум. Каква чест, и такава радост! Нямам търпение да го чуете!!!“ – написа на Бъдни вечер във фейсбук младият британец Джейкъб Колиър. 22-годишният лондончанин стана много популярен в социалните мрежи с хармонизирането на много партии – вокални и инструментални, изпълнени само от него в импровизираното студио в дома му. После Куинси Джоунс го взе под своята опека, а дебютният му албум In My Room му донесе две номинации за наградата „Грами“ – за най-добър аранжимент – инструментален или акапела – за You and I, и за най-добър аранжимент – инструменти или вокали – за Flintstones. Хърби Хенкок от 6 години се опитва да подготви нов албум, продължение на своя прочут The Imagine Project от 2010 г., но в интервюта обяснява, че просто не му остава време да влезе в студиото и да поработи сериозно. Миналото лято пред Националното обществено радио на Съединените щати той заяви срок за премиерата – пролетта на 2017 г.
Източник: фейсбук страницата на Куинси Джоунс
„Нямам търпение светът да чуе онова, което подготвяш в студиото. Ти си музика, братко, и с майка като Барбра Страйсенд талантът ти не е изненада.“ – с тези думи се обърна във фейсбук към Джейсън Гулд на рождения му ден на 28 декември Куинси Джоунс. До момента синът на Барбра Страйсенд се изявява много скромно, но впечатляващо на сцената, редом до майка си. Той участва в нейния концерт в Бруклин, запечатан в албума от 2013 г. Back to Brooklyn, както и в първата й дуетна продукция Partners. И в двата случая той изпя в дует с нея песента How Deep Is the Ocean за невероятната емоционална дълбочина, към която любовта ни отвежда. От това, което Джейсън Гулд пусна в инстаграм като първи музикален откъс от своето студио, можем да определим соловата му музика като съвременен поп, не с аренби елементи, а в добрите традиции на 90-те.
Иначе за новата година първият разпространил новината за соловия дебют на Джейсън Гулд Куинси Джоунс ни пожела: „Продължавайте напред! Научете се да виждате красотата в живота. Събуждането сутрин е чудо само по себе си! И независимо дали го чувствате или не, светът силно се нуждае от това, което само вие можете са предложите. Защото, както и да го погледнете – вие сте единствени сами по себе си. Така че вдигам наздравица за положителния принос на всеки един от нас поотделно и на всички нас заедно.“ И още: „Понякога толкова засядаме в миналото, че спираме движението напред. Зная, че всички ние имаме нещо, което ни спира, но също така вярвам, че 2017 е годината, в която можем да го преодолеем. Напред и нагоре, всички!“
На основната снимка: Хосе Джеймс посреща 2017 г. Източник: фейсбук страницата на музиканта