Людмил Ангелов очаква първия си концерт с Красимира Стоянова: „Ще стоплим сърцата на слушателите и те ще излязат от залата с повече доброта“

Людмил Ангелов очаква първия си концерт с Красимира Стоянова: „Ще стоплим сърцата на слушателите и те ще излязат от залата с повече доброта“

Публиката се възхищава на техния талант, те се радват да са заедно на сцената – оперната прима Красимира Стоянова и виртуозният пианист Людмил Ангелов ни канят на песенна вечер с творби от италиански и руски композитори. Изграден в контраст – нежен и драматичен, концертът с песни на Верди, Белини, Респиги, Мусоргски и Рахманинов на 18 ноември от 19:30 ч. в зала „България“ ще ознаменува финала на тазгодишното пето издание на фестивала „Пиано екстраваганца“, създаден от Людмил Ангелов... И ще отбележи началото на концертен и албумен проект!

В основата на това сътрудничество е взаимното уважение: „Със съпруга ми сме големи почитатели на Людмил Ангелов. Той има брилянтна техника, възхитени сме от неговото излъчване и от дълбочината, която има като музикант.“ – каза Красимира Стоянова в интервю на Радостина Узунова за предаването „Сутрешно кафе“ по Класик ФМ. В студиото на Джаз ФМ пианистът сподели същата привързаност: „Възхищаваме се много на Краси. Моята малка дъщеря, която има желание да пее, много често си пуска в ютюб нейни изпълнения и ги слуша с огромен интерес. Тя е невероятен артист, прекрасно владее красив глас, има толкова много изяви по световните сцени, които доказват какво явление е тя в българската музикална култура.“

Възхищението прераства в импулс за съвместно творчество, в основата на което е тяхното благородство – музикално и житейско. Първата искра идва от предложението на Красимира Стоянова, което тя отправя към Людмил Ангелов в кулоарите на фестивала „Аполония“. Реакцията си пианистът сподели в ефира на Джаз ФМ с думите: „Разбира се, че за мен беше много голяма чест това, че тя предложи да направим нещо заедно. Приех го и малко като предизвикателство, защото нивото на подобен артист като Красимира поставя много високи изисквания за хората, които ще бъдат до нея на сценатга. Мисля, че сме в началото на добро сътрудничество, което ще доведе до хубави концерти и ще е началото на дълга работа, за да намерим нашия общ език като камерна двойка. И се надявам всичко това да бъде с хубава и успешна реализация утре на сцената, на следващите ни концерти и в записите на албум.“

Срещата с публиката в зала „България“ утре вечер е първият съвместен концерт на Красимира Стоянова и Людмил Ангелов. Ще последва европейско турне, което ще ги отведе и в „Музикферайн“ във Виена, операта в Цюрих, Двореца на музиката във Валенсия и други престижни зали в Европа. „Много е ценно за мен, че нашата първа съвместна изява на сцена ще бъде тук, пред любимата българска публика в зала „България“. И очаквам с особено нетърпение утрешния концерт.“ – каза Людмил Ангелов по Джаз ФМ.

„Ще представим изцяло нова програма – с песни от Верди и Белини, които са рядко изпълнявани. Публиката най-вече ги познава като оперни композитори, но като песенни – те са гениални. Респиги е голям и ценен автор, който по неповторим начин композира песни – акварелно и импресионистично, истински и задушевно. Във втората част на концерта за първи път ще изпея цикъла на Мусоргски „Песни и танци на смъртта“. Песните в него не са толкова спонтанни, въпреки че звучат спонтанно. Всичко, което усещам в този цикъл е, че едва ли не от всяка нота капе кръв. Много силна музика, много вътрешна музика. Музика, почти изповед; музика, която е страх от смъртта, но и влюбване в смъртта. Смъртта е сила и явление, през което всеки човек преминава. Тези песни са като едно успокояване, проучване, разказ – по някакъв начин човек трябва да приеме смъртта, нали? И Мусоргски го е направил гениално в тези няколко песни, в които е разказал различни истории. Последната от тях е много впечатляваща. Тя се нарича „Пълководец” и е актуална за всички епохи на човечеството. Той представя смъртта като пълководец – след една много тежка битка, когато всички вече са ранени или починали… След битка, когато слънцето залезе, остават труповете на полето и към Бога се отнасят молитвите на всички, които очакват срещата с този Пълководец, който след малко се появява на бойното поле... Смъртта идва, за да раздаде правосъдието, което е нужно да бъде раздадено. Гениалното в песента е това, което казва Смъртта: „Хората ще ви забравят, но аз няма да ви забравя.“ Всичко е разтърсващо – от всяка една песен се носи дълбока философия, съчетана с изключителна музика и хармония, която е подкрепила всяка една сричка... Накрая ще изпълним три гениални песни на Рахманинов Той е другият велик песенник, който може в малката и крехка форма на песента да каже много.“
Красимира Стоянова в интервю на Радостина Узунова, „Сутрешно кафе“ по Класик ФМ радио

„В първата част са на пръв поглед съвсем просто звучащи песни от италиански композитори, но те изискват кристална яснота на концепцията. Именно защото са много простички, всяка нота в тях трябва да е изпълнена със съдържание. И има прекрасна музика, особено песните на Респиги, които за мен бяха откритие и вероятно голяма част от тях ще бъдат изпълнени за първи път в България. Втората част, с тези абсолютно гениални песни на Мусоргски и Рахманинов, прави много силен контраст с изчистената естетика на италианското пеене от първата. Тук краските са съвсем други – на моменти плашещи и трагични.“ – дава своето емоционално описание за програмата Людмил Ангелов.

Какво ще има като въздействие върху публиката този репертоар? Людмил Ангелов отговаря: „Програмата с нейния голям контраст между първата и втора част може да остави у всеки от нас дуалистичните въпроси за красивото и грозното, за оптимистичното и трагичното. Нашият живот протича именно под знака на противоречията – всеки знае, че не може целият живот да е оптимизъм, но и не бива да е трагизъм само. Така че тази двойнственост на всичко, което ни обкръжава – това е философският въпрос и това е над което публиката може би ще се замисли, когато излиза от залата. Надявам се, че тези емоции, макар и с различен оттенък, ще стоплят сърцата на нашата публика и ще я изведат от залата с повече доброта.“

Както и другите концерти от тазгодишното издание на „Пиано екстраваганца“, утрешният ще бъде представен на чисто нов инструмент. Роялът Yamaha CFX е от новото поколение модели на фирмата и е почти изцяло направен на ръка. Най-добрият за страната ни, той бе закупен и е на разположение за развитието на българската музикална сцена с помощта на съмишленици, подкрепили инициативата на фондациите „Пиано екстраваганца“ на Людмил Ангелов и „Културни перспективи“ на Ина Кънчева.

„Мисля за себе си като за един артист, който се изявява. Не си давам сметка дали съм постигнала успех и нещо значимо в културния мениджмънт, който се опитвам да проведа чрез фондацията и с който да помогна на други организации, така че със съмишленици да се съберем в общи цели. Сега, като се обърна назад, виждам, че сме поставили малки, но устойчиви успешни модели. По-скоро действаме на предприемачески принцип – и от позициите на нашите развиващи се кариери се опитваме да изградим свързваща мрежа с условия, които да повдигнат цялостно качеството на нашия музикален живот. В тази акция, която проведохме с много приятели и наши почитатели, се обърнахме с конкретна молба към тях и посяхме това зърно на меценатство. Дълги години сме свикнали да разчитаме на субсидиите от държавата, но не и на частни подкрепители, на участието на обществото в конкретни проекти. Това е наша отговорност, която искаме да заявим – че всеки един артист в тази глобална криза е длъжен да направи нещо, което е обърнато към образованието, към това да се помогне и да се запазят ценностите.“
Ина Кънчева пред Джаз ФМ по време на „Пловдив джаз фест“

Според Людмил Ангелов осъществяването на идеята за закупуване на уникалния инструмент е както предпоставка за културното развитие, така и символ на взаимната подкрепа, чрез която може да се реализира висока култура: „Да, наистина трябва да благодарим на всички тези хора, които направиха дарения, които подкрепиха тази наша идея, носител на желанието ни да обогатим културния живот, да върнем големите имена на пианото към българската сцена. Мислим, че един такъв нов инструмент, който има прекрасни качества, ще бъде важна предпоставка тези големи имена – пианисти от най-различни жанрове на музиката, да посетят отново България. В това виждаме проекцията на нашата мисия като артисти да бъдем част от едно общество, в което високата култура да получи своето място. Да получи подкрепа, която в момента не е особено голяма от институциите. Но затова доказахме, че има хора, които могат да бъдат меценати в България, хора, които разбират важността на подобни начинания и които са вече сдружени в едно общество около този роял.“

„Пиано екстраваганца“ е част от Културния календар на Столичната община за 2015 г. и се провежда с подкрепата на фондация „Америка за България“. Джаз ФМ е медиен партньор. Концертът на Красимира Стоянова и Людмил Ангелов е под патронажа на президента Росен Плевнелиев. Безплатно концерта ще могат да гледат обучаващите се с Националното музикално училище и Националната музикална академия в София само срещу представянето на лична карта. „Децата са всичко, децата трябва да мечтаят, да се вдъхновяват, да творят. Да се научат да бъдат целеустремени и да вярват в себе си. Това е нашият начин да дадем своя пример. Дано са щастливи и устремени по пътя към върха!“ – каза за този жест Красимира Стоянова.

Красимира Стоянова е пяла с най-големите диригенти: Рикардо Мути, Зубин Мета, Жорж Претр, сър Колин Дейвис, Фабио Луизи и др. в „Метрополитън опера“ и „Карнеги хол“ в Ню Йорк, Кралската опера „Ковънт гардън“ и „Роял Албърт хол“ в Лондон, Миланската скала и др. Тя е удостоена с почетната титла „Камерзенгерин“ на виенската „Щаатс опер“, носител е на орден „Златен век“ на Министерството на културата. През тази година тя бе удостоена със званието „Доктор хонорис кауза“ от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
 
Людмил Ангелов е популярен в целия свят със своите рецитали, концерти с камерна музика и изяви като солист на всички български и ред реномирани чуждестранни оркестри. Oтличен e с награди от международни конкурси, сред които „Фредерик Шопен“ (Полша, 1985 г.), Palm Beach International Competition (САЩ, 1990 г.), Piano Masters (Монте Карло, 1994 г.) и World Piano Masters Tour (Франция, 1997 г.). Компактдискът му с ронда и вариации на Шопен е награден от Националния шопенов институт във Варшава с Grand Prix du Disque Chopin. Людмил Ангелов е носител на наградата „Аполон Токсофорос“ на фондация „Аполония“ и е член-кореспондент на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо, Испания. През 2011 г. е награден от Министерството на културата на Република Полша с медал „Глория артис“ за особени заслуги към популяризирането на полската музика по света. Носител е на отличията „Златно перо“ (Класик ФМ радио и галерия „Макта“), „Музикант на годината“ (Българското национално радио), Голямата награда на град Варна. От 2013 г. преподава в Нов български университет, където е почетен професор.

Билети за концерта на Красимира Стоянова и Людмил Ангелов  се продават на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“ и онлайн на адрес Ticketsbg.com.

  • Интервюто на Светослав Николов с Людмил Ангелов можете да чуете чрез бутона „Аудио“.