Красота и празник в ежедневието ни: музика за 90 години от рождението на основателя на Софийския духов оркестър Сашо Михайлов

Красота и празник в ежедневието ни: музика за 90 години от рождението на основателя на Софийския духов оркестър Сашо Михайлов

Чували сме ги – на празнични прояви и на редовните им концерти. Те са част не просто от културния живот на София, а изобщо от живота на нашия град. С тяхната музика чуваме красотата и усещаме празника в непосредствената ни среда и в обичайния ход на нашето ежеднeвие. „Това е мисията на оркестъра – да раздава своето изкуство на всички.“ – казва художественият ръководител Юли Дамянов за Софийския духов оркестър, начело на който е от 2012 г. насам. „Сашо Михайлов създаде състава, за да обедини неграмотните млади роми, които работят в отдела „Чистота.“ – припомня музикантът проф. Емил Янев.

С концерт днес ще бъде чествана 90-ата годишнина на основателя на Софийския духов оркестър Сашо Михайлов. Събитието е от 18:30 ч. в Дом на културата „Искър“ в кв. „Дружба“. Входът е свободен. В програмата са включени творби на Петко Стайнов, Дико Илиев, Жул Леви, Йохан Щраус, Франц фон Супе и др. Диригенти ще бъдат Юли Дамянов и племенникът на Сашо Михайлов – полк. Александър Иванов, диригент на оркестъра на Академията на МВР. Събитието се организира от Дом на културата „Искър“ и сдружение „Вива ла музика“ на проф. Емил Янев и е под патронажа на кмета на София Йорданка Фандъкова. Софийският духов оркестър днес работи като един от съставите на Общински културен институт Дом на културата „Искър“.

Софийският духов оркестър под диригентството на Сашо МихайловСофийският духов оркестър под диригентството на Сашо Михайлов

Сашо Михайлов създава Софийския младежки духов оркестър, който прераства в професионалната формация Софийски духов оркестър. „Отначало, когато е пристигнал от Лясковец в София, той започва работа в Столичната община и създава с неграмотните млади роми, които работят в отдел „Чистота“, духов оркестър, за да може да ги обедини. Дълго време всичко се е свирило по слух. Постепенно започва да ги ограмотява нотно, а кметът Димитър Попов решава този оркестър да стане професионален и той започва да се попълва с квалифицирани музиканти. В един прекрасен момент духовият оркестър стана привлекателно място за работа за музикантите-духачи. Сашо беше направил пътека между Столичната община и Министерството на финансите и оркестърът достигна до 100 души. Освен духови инструменти, той сложи в състава и контрабасисти, което се отрази много благоприятно на звучността на оркестъра и му позволяваше вече да свири и изпълнява класически произведения за духов оркестър. Другата голяма заслуга е, че той успя да ангажира българските композитори да пишат произведения. Накара добрите аранжори да аранжират редица от най-популярните произведения на български композитори – от Панчо Владигеров през Петко Стайнов до Парашкев Хаджиев, и така тези творби добиха по-голяма гражданственост, защото се изпълняваха от много и най-различни духови оркестри. Идваха много гости от чужбина, те много свиреха в чужбина…“ – разказва за историята на Софийския духов оркестър и приноса на Сашо Михайлов проф. Емил Янев.

Софийският духов оркестър под диригентството на Сашо Михайлов на концерт в чужбинаСофийският духов оркестър под диригентството на Сашо Михайлов на концерт в чужбина

На Сашо Михайлов е също заслугата за изграждането на откритата концертна сцена в Борисовата градина, на която и днес Софийският духов оркестър поддържа жива традицията на летните празнични концерти в парка. „Точно там, като студент, разхождайки се съвсем случайно, чух този оркестър под диригентството на Сашо Михайлов. Изпълниха Увертюра „1812 г.“ на Чайковски и редица други творби – повечето – симфонични, в адапатация за духов оркестър. Бях поразен от това колко добре звучат тези оркестрации, понякога по-добре от самите оригинали. Тогава не знаех, че съдбата ще ме срещне с този оркестър. Но прекрасното впечатление остана. Виждах оркестъра на тържества в София и сега, години след това, през 2012 г., срещнах моята нова любов – Софийския духов оркестър, и съм много щастлив, че ще съм част от честването на неговия основател, което той напълно заслужава. Той е отдал живота си на състава.“ – казва Юли Дамянов, който сега ръководи формацията.

Под диригентството на Сашо Михайлов Софийският духов оркестър постига комплексен звук – и нежен, и величествен, доближавайки се до звучността на симфоничните оркестри. „Видно е, че този духов оркестър звучи като симфоничен оркестър.“ – посочва Юли Дамянов. Кметът Стефан Софиянски пенсионира Сашо Михайлов, а в условията на по-малки бюджети започва постепенното съкращаване на състава. Нов етап за оркестъра настъпва при сегашното общинско ръководство: „Със съдействието на Столичната община успяхме преди 2 – 3 години да увеличим състава на оркестъра. Искрено искам да благодаря за това разбиране! И сега можем да постигаме такава звучност, каквато е имал съставът навремето.“ – обяснява художественият ръководител Юли Дамянов. А проф. Емил Янев добавя: „На практика всички инвестиции в оркестъра са обществено оправдани.”

Софийският духов оркестър свири под диригентството на Юли Дамянов в центъра на София на честването на Деня на независимосттаСофийският духов оркестър свири под диригентството на Юли Дамянов в центъра на София на честването на Деня на независимостта

Музиката на Софийския духов оркестър днес съпътства нашето ежедневие в града, както е било още от създаването на формацията. Юли Дамянов споделя разказите на съвременници на основателя: „Много характерно за Сашо Михайлов е, че понякога, когато са настъпвали хубавите слънчеви дни, той е пренасял оркестъра на естрадата в Парка на свободата (както се е наричала тогава Борисовата градина) и там са репетирали. И дори и репетиците са били своего рода концерти.“

Софийският духов оркестър под ръководството на Сашо МихайловСофийският духов оркестър под ръководството на Сашо Михайлов. Проф. Емил Янев обръща внимание на това колко много дами свирят в оркестъра – всички баси са били жени.

От звука на Софийския духов оркестър под диригентството на Сашо Михайлов усещаме, че той е подхождал и към музиката, и към музикантите с огромно уважение, много любов и дълбока ерудиция. „Сашо произхожда от музикантско семейство и още от дете живее сред музиката. Известно е, че още като ученик започва да свири по ресторанти. Стига до Будапеща, където изкарва солидна диригентска школовка в консерваторията „Ференц Лист“. Той беше ученолюбив човек. Когато, разучавайки партитурата, се появяваше проблем, него не го беше срам да дойде при мен или при друг колега и да попита как мислим, че трябва да стане. И след това пробваше и по този начин обогятаваше и себе си, и оркестъра. Животът му можеше да бъде много по-лесен, ако се беше ограничил в десетина хора и марша, но той търсеше, молеше композиторите да пишат за духов оркестър, защото беше убеден, че изкуството на духовия оркестър е много сериозно и е възпитателно средство. Когато го пенсионираха, той даде всичките си сили да подпомага самодейните оркестри – ходеше из страната като отец Паисий. Беше много чест гост на Младежкия духов оркестър във Велинград. Успя да убеди Министерството на отбраната да дари на тези младежи бракуваните гвардейски униформи. Те ги облякоха и изведнъж станаха търсени и желани участници в национални събития. Когато се появиха на сцената на Световното първенство по художествена гимнастика във Варна, публиката скочи на крака.“ – спомня си проф. Емил Янев.

Софийският духов оркестър под диригентството на Юли Дамянов на сцената на изградената по идея на Сашо Михайлов Лятна естрада в Борисовата градинаСофийският духов оркестър под диригентството на Юли Дамянов на сцената на изградената по идея на Сашо Михайлов Лятна естрада в Борисовата градина

И днес Софийският духов оркестър озвучава концертните зали, Лятната естрада в Борисовата градина, сцената пред Народния театър в Градската градина, парка „Заимов“… „Много сме щастливи, че разнасяме искрата на изкуството. Когато хората се съберат, както си ходят по улицата – застават, могат да останат колкото си искат. Молят да изсвирим любими песни – затова и почти винаги завършваме с хората на Дико Илиев, защото всички искат да ги чуят.“ – вълнува се от въздействието на състава неговият ръководител Юли Дамянов. Той споделя, че любимото му хоро от Дико Илиев е „Александрийка“, което самоукият музикант пише в деня на погребението на дъщеря си. „Трябва на улицата хората да ги чуят тези неща и най-добрият начин е духовият оркестър.“ – казва Юли Дамянов. И добавя, че дори когато завали, слушателите молят музикантите да продължат да свирят. „Те са хора, на които артистизмът им е вроден. Непрекъснато предлагат какво да свирим. Те са хора с искрено желание и търсещ дух. Ето, това е Сашо Михайлов – в това отношение той е жив. Търсещият дух е останал. Той е основал нещо, което е жизнено, което продължава. Към този оркестър има големи обществени очаквания.“ – отнася се отговорно към мисията си Юли Дамянов.

До края на тази седмица Софийският духов оркестър ще има още една изява – за честването на 120 години от рождението на Петко Стайнов. Концертът ще се проведе в петък от 18:30 ч. в Дом на културата „Надежда“ и ще е с участието и на Симфониета „София“, работеща под крилото на този общински културен институт, под диригентството на Юли Дамянов. На концерта ще прозвучи рядко изпълняваната Симфонична поема „Тракия“, а финалът ще бъде съвместното представяне от двата състава на „Ръченица“ от „Тракийски танци“. Входът и за това събитие е свободен.

  • Интервюто на Светослав Николов с проф. Емил Янев и с Юли Дамянов, излъчено в предаването „За града“ по bTV Radio на 8 ноември можете да чуете чрез бутона „Аудио“. Там сме публикували и изпълнение на Софийския духов оркестър на New York, New York и My Way под диригентството на Юли Дамянов.
  • Благодарим на Общински културен институт Дом на културата „Искър“ за предоставените снимки.
  • Метрото осигурява лесен достъп до двете концертни зали – Дом на културата „Искър“ (бул. „Кръстю Пастухов“ №23, до езерото) е на станция „Искърско шосе“, а Дом на културата „Надежда“ (бул. „Ломско шосе“ №2) – на станция „Хан Кубрат“.