На 6 и 7 октомври международният музикален фестивал „Жълтите павета“ ни събира заедно за четвърта поредна година. В две фестивални вечери събитието ще предложи на публиката общо 4 концерта в Театър „Българска армия“, изложба и джем сешъни в клуб „Максим“. В интервю за Джаз ФМ радио създателят на „Жълтите павета“ Теодосий Спасов разказва: „Целта е този фестивал да поднесе поредната изненада и духовно обогатяване на нашата публика, да я запознаем с нещо, което на пръв поглед е незабележимо. То не е фокусирано в онзи образ на световната звезда. Понякога във фестивала може и да се прокрадне световна звезда, но тя не се афишира по начина, по който всички са свикнали да го правят, за да пълнят зали. Тук идеята е да срещнем публиката не със звезди, а с едни микрокосмоси. Всеки наш гост, който идва да покаже своето изкуство, държи много на него, обича го и е честен към музиката си.“
Теодосий споделя, че хората, които идват на концертите от „Жълтите павета“, са важни за оформянето на самата програма. „Публиката е голям фактор при конструирането на фестивала. Аз имам възможност да общувам с хората освен от сцената, и от самата зала, където съм слушател. От разговорите всъщност се оформя следващото издание на фестивала. То се появява в резултат на някое подхвърлено мнение, на чаша вино в пространството на клуб „Максим“ по време на джем сешъните. В края на фестивала вече съм готов с посоката на следващия.“ – казва големият български музикант и допълва: „По време на „Жълтите павета“ се събират съмишленици, хора с еднакъв вкус, идват, за да бъдат заедно. Някой беше споделил, че в публиката вижда хора, които си приличат, и хора, които са с много силен индивидуализъм. Идеята да е бутиков този фестивал продължава да съществува.“
Всяка година „Жълтите павета“ имат тема, която обединява концертите от програмата. Този път фестивалът е с нюанс на скандинавското влияние в музиката, а втора тема се явява саксофонът, тъй като ще чуем истински майстори на този инструмент.
Теодосий Спасов разказва, че среща норвежкия саксофонист Бендик Хофсет за първи път по време на един фестивал в Полша. „Първото въздействие, което на секундата ми оказа, е това, че аз наистина виждам, слушам и се докосвам до гений. Той е гениален музикант, който свири на саксофон, но в същото време е много оригинален композитор. Музиката му е типична за северния маниер на изпълнение и композиране. Той е също така и прекрасен певец и текстописец. Музиката му кръстосва от жанр в жанр, движи няколко усещания едновременно – джаз, поп, съвременна музика и текстът, който е много специален за неговите песни.“ – казва Теодосий.
Групата включва трима музиканти от Швеция. „Нилс Берг е мултиинструменталист. Освен на саксофон той свири на бас кларинет, флейти, използва електронни съвременни похвати в музиката си. На сцената с него свирят басист и барабанист, а четвъртият човек се грижи за това, което се прожектира на екрана.“ – споделя Теодосий Спасов. Той разказва, че групата пътува много по света и записва оригинални музиканти – инструменталисти или вокалисти, музицира с тях на момента, а след това гостите на триото се озовават на екрана и се включват в концертното изпълнение, като по този начин се преодоляват визови проблеми, проблемите с разстоянията и времето.
Животът е изкуство, а музиката е саундтракът на живота. Гостува ни Нилс Берг
Светослав НиколовРеални образи и истински гласове от цял свят попадат в кинематографичната – не само образно казано, музика на Нилс Берг. Героите на проекта си Cinemascope той открива в ютюб, а критерият, че е срещнал истинския е чувството на вълнение в корема. Какво е изкуството на живота според музиката на Нилс Берг? „Моята надежда е, че музиката ще ни помогне на нас и на нашите слушатели да осъзнаем, че всички хора по света сме едни и същи. Всички ние сме просто хора.“ – обясни музикантът в студиото на Джаз ФМ.
Толкова привидно далечни светове се събират в музиката на Cinemascope на Нилс Берг. Една от песните има много интересна история: „Преди няколко години открих в ютюб клип, озаглавен „Невероятен талант от Пенджаб“. В клипа се вижда облечен в бяло мъж, който стои край пътя. В песента чувате неговия глас от видеото в ютюб. Разбира се, не говоря неговия език и нямаше как да зная за какво пее той. Но почувствах онова усещане в корема, че пее за нещо, което му е много важно. Започнахме да правим аранжимент към видеото, а по време на обедната почивка отидохме да хапнем в индийски ресторант. Пуснах клипчето на персонала и те приблизително ми преведоха съдържанието на песента. Той пее за много неща, но акцентът е, че едно дърво не прави гора и един човек не е човечеството. Тази песен ни стана толкова важна, че почувствахме, че искаме да се срещнем с човека. Той няма мобилен телефон, няма компютър, той е далеч в Индия, а ние – в Швеция. Така че тръгнахме към Пенджаб да го потърсим. Пътувахме из щата цяла седмица със съвсем бегла представа за този човек – знаехме само името му – Лади. Срещнахме се с фантастични музиканти, а следващата седмица го и открихме и той изпя много фантастични песни, които заснехме.“ В песента Laddi Tells the Truth бащата на Берг свири на цигулка: „Това е много специален момент, защото за първи път с него записваме музика заедно.“
В песента Pashto Love, с която започва 30-минутен филм, публикуван в ютюб, звучи гласът на талант от Афганистан, на когото шведските музиканти дори не знаят името... „Изпълнявали сме тази песен на живо стотици пъти. Всеки път е толкова прекрасно, че можем да правим музика заедно, без дори да познаваме човека, на когото е гласът.“ – описва преживяването Нилс Берг.
За концерта в България Cinemascope са подготвили изненада за публиката, свързана с нашата музика.
- Интервюто на Светослав Николов с Нилс Берг можете да чуете чрез бутона „Аудио“.
„Много интересна личност. Някои го определят като „финландска гледна точка на Орнет Коулман“, но той се простира далеч отвъд това възприятие. Може да го видим в най-интересни съчетания, като например джаз с рап или с литератор, който чете текстове, а около него Сами Сипола свири джаз или съвременни посоки в музицирането си. Неговият състав включва контрабас и барабани. Сипола е много продуктивен, зад гърба си има около 50 албума и също така е радиоводещ.“ – така Теодосий Спасов представя следващия гост в програмата на фестивала.
Финалният концерт на тазгодишното издание на „Жълтите павета“ ще събере един от най-изявените полски джаз музиканти Гжех Пьотровски с Теодосий Спасов и норвежката певица Рут Майер. Гжех и Теодосий изнесоха великолепен концерт през пролетта на 2014 г. в зала „България“ като част от фестивала „София джаз пик“. Тогава публиката беше впечатлена от нивото на музикално общуване между спокойния български музикант и експлозивния полски саксофонист. Двамата се познават от дълги години. „Благодарение на нашето приятелство се срещаме често и правим музика.“ – споделя Теодосий, а за вокалистката Рут Майер разказва: „Тя е много близка приятелка на Ян Гарбарек. Учила е класическо пеене, изпълнява джаз, но през последните години е фокусирала вниманието си върху онези уникални, локални стилове в северните страни. Ако човек потърси нейни изпълнения в YouTube, може да я види да пее до някое езеро в гората. Участва в много международни проекти. Нейното пеене се простира в 5 октави, но понякога човек не може да разбере дали това, което чува, е човешко изпълнение или е на някое неземно създание или пък животинско присъствие. Освен слушането на Рут Майер и гледането й създава много дълбоко впечатление.“
Целия разговор на Таня Иванова с Теодосий Спасов може да чуете чрез бутона „Аудио“. Подробности за програмата на четвъртото издание на „Жълтите павета“ ще откриете на paveta.bg. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община. Джаз ФМ радио е медиен партньор.
На 7 октомври в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ ще се състоят майсторски класове на двама от участниците в последния концерт от фестивала - саксофониста Гжех Пьотровски и пианиста Марсин Василевски. Всяка от двете фестивални вечери ще има своето продължение в клуб „Максим“, където ще се проведат джем сешъни. В първата вечер домакини ще бъдат младите музиканти от групата „Четвърто издание“, чието име е намигване към четвъртото издание на фестивала. Във формацията участват: Георги Стойков (тромпет), Иван Йорданов (саксофон), Момчил Косев (китара, вокали), Светлин Стайков (контрабас) и Виктор Викторов (барабани). Втората вечер за джем сешъна ще се погрижи групата на Надя Тончева. Като съпътстващо събитие на „Жълтите павета“ е изложбата с фотографии на Тодор Динев, която ще бъде показана в „Максим“.
Билети за „Жълтите павета“ можете да закупите на касата на Театър „Българска армия“ или онлайн на Ticketpro.bg. Входът за пенсионери, студенти и ученици е безплатен. Джаз ФМ е медиен партньор.