Хор „Пим-Пам“ празнува 40-а годишнина с музиката на своя създател Борис Карадимчев и със солисти Весела Делчева и Влади Михайлов. Георги Мамалев е специален гост

Хор „Пим-Пам“ празнува 40-а годишнина с музиката на своя създател Борис Карадимчев и със солисти Весела Делчева и Влади Михайлов. Георги Мамалев е специален гост

С два концерта прочутият детски хор „Пим-Пам“ с ръководител Ирена Христова ще отбележи 40 години от основаването си. В столичната зала „България“ на 12 април от 19:30 ч. и в пловдивския Дом на културата „Борис Христов“ на 15 април от 18:30 ч. ще прозвучат детските и филмовите песни на неговия създател Борис Карадимчев в съпровода на Оркестъра на Класик ФМ под диригентството на Григор Паликаров. Солисти са звездите на мюзикъла Весела Делчева и Влади Михайлов (популярен и от неговите рок проекти със „Сафо“ и „Сленг“). Специални гости на концерта в София са актьорът Георги Мамалев и мимът проф. Александър Илиев – дългогодишен постановчик на хора, а в Пловдив събитието ще бъде в закачлив диалог с Хора на пловдивските момчета „Ст. Благоева“ с художествен ръководител Милка Толедова. Водещ в София ще е Гергана Стоянова, а в Пловдив – гласът на делничното сутрешно предаване на Класик ФМ Георги Митов.

В „Пим-Пам“ деца пеят за деца – те са посланици на музиката пред своите връстници. Така тя звучи близко и сродно и установява непосредствена връзка: „Децата пеят по естествен начин и това прави връзката органична – те слушат песни, изпълнени от техните връстници. Този чист начин на пеене с неподправен детски глас дава възможност на малчугани от всички възрасти и поколения да пеят песни от различни стилове по непосредствен начин.“ – отличава специалния момент в музиката на хора неговият ръководител Ирена Христова в интервю по Джаз ФМ.

Една от любимите детски песни на Влади Михайлов е „Има светлина“. Когато той я чува за първи път като малък, не знае, че се изпълнява от „Пим-Пам“: „Сега, когато я пея с тях, ми става много мило, защото това е една от най-емблематичните детски песни – прекрасна, много свежа. Така че за нас беше интересно да открием част от тези песни, които са ни много близки, но не знаехме, че се изпълняват от „Пим-Пам“ и покрай това да преоткрием наново музиката на Борис Карадимчев с неговите вечни класики. Всички знаем „Бяла тишина“, „Хора и улици“, „Оставаме“, но не всички знаем, че са от него. Те са невероятни и голяма част от тях ще изпълним на концертите. Това е културно наследство, което формира вкус, формира деца, дава стил и посока. За нас е чест да участваме в тези концерти.“ – казва вокалистът в студиото ни.

Весела Делчева се е докоснала до песните на Борис Карадимчев чрез филмите, които е гледала с родителите си, като „Оркестър без име“ например: „Това е останало в съзнанието ни, а ние сега ги преоткриваме. Досегът с дечицата – това е друг обмен на емоции. Щастливи сме, че можем да привнесем в този концерт нашата вътрешна енергия.“

С гласовете на Весела Делчева и Влади Михайлов ще оживеят филмовите хитове „Хора и улици“ (от „Момчето си отива“), „Оставаме“ (от „Оркестър без име“) и др. Точно от „Оркестър без име“ започва приятелството за цял живот между Борис Карадимчев и Георги Мамалев. „Борето е композиторът, с когото съм работил най-много.“ – споделя актьорът. Той и досега си спомня с топло чувство как Борис Карадимчев му е помогнал да се подготви за образа на барабаниста Гошо. През 2013 г. Георги Мамалев взе участие в юбилея за 80-ата годишнина на твореца, реализиран също с Оркестъра на Класик ФМ радио. Месеци след това Борис Карадимчев си отиде от нашия свят. Сега Георги Мамалев ще се включи в предстоящия концерт в София с емблематичните песни „Богатство“ и „Робинзон Крузо“. А с гласовете на Весела Делчева и Влади Михайлов ще оживеят и известните детски песни „Да бъдем различни“, „Думичка Пим-Пам“, „Песента на щуреца“. В програмата са още песни на Борис Карадимчев от първите години на хора, негови вокални аранжименти върху известни автори като Хачатурян, Шопен и Чайковски, фолклорна обработка на „Бучимиш“, още хитове от поп музиката като „Нашият град“ и „Бяла тишина“.

Вече 40 години „Пим-Пам“ е символ на непосредственото общуване с музиката, на красотата и на близостта. „Причината е самата музика на Борис Карадимчев.“ – посочва Ирена Христова. И добавя: „Децата припознават неговите песни като свои.“ Талантливите малчугани придружават изпълненията си с артистични роли и актьорски задачи, отбелязва Влади Михайлов: „И всъщност много се забавляват с тези хубави, грабващи песни, човешки, достъпни. Много приятно са се заиграли в поднасянето им, въвлечени са на 100 %. За тях е голямо забавление. Когато те се палят, всички се палят.“

Със своето присъствие Весела и Влади показват на младите хористи какво се случва няколко стъпки по-напред по пътя, по който самите те вървят – той е интересен, изпълнен с емоции, богат на преживявания, одухотворява. „Те са големи сърца и души, отговорността е огромна и дори ние се учим от тях. Редно е да им подадем ръка, те да поемат по нашия път и да се развиват.“ – казва Весела. Влади потвърждава: „За тях е важно да се срещат с хора като нас и да виждат, че не сме изгубили детското в себе си и продължаваме с удоволствие да подхождаме към всяка репетиция.“ Усмихнат разказва как лично ги учи от първа ръка, че да се греши е човешко – ако първоначално е неподготвен за дадена песен, на следващия път тя вече се получава. Така разбират, че изработването на едно изпълнение е процес, който изисква труд и подготовка: „Забавляваме се, намигаме си. За мен винаги е интересно да установя контакт с децата още от самото начало. В един момент те сами се отключват и започват да ти разказват каквото им е на душата, което е най-ценното за мен. Аз много се радвам на този контакт.“ – описва атмосферата на общуване Влади.

Как изглеждат Веси и Влади в очите на децата разкрива Ирена Христова: „Децата виждат в тяхно лице как се работи отговорно. Ние репетираме сами и чакаме другата част от песента, която ще направи взрив от емоции. Когато след няколко репетиции се появяват добри изпълнения, те остават изненадани, усеща се, че е неочаквано това, което преживяват. И им е приятно. Това ги вдъхновява да постигнат същото на сцената на концерта.“

Формацията „Пим-Пам“ се появява по време на конкурса „Златният Орфей“ през 1979 г., на който е отличена песента „Бразда в небето“ на Борис Карадимчев, изпълнена от Михаил Белчев и група деца. За церемонията по награждаването детският състав спонтанно е кръстен със звънкото и оригинално име, което носи и досега. В историята на хора има много записи, изяви по радиото и телевизията, грамофонни плочи, касети и дискове, два мюзикъла с режисьор Сашо Илиев, безброй турнета в чужбина.

Какво музикално възпитание получават децата от „Пим-Пам“, обяснява Ирена Христова: „Повече действаме върху емоциите, отколкото с думи. Музика се прави с очите, със сърцето. Ние искаме от тях не просто да изпеят песента, но да я почувстват и да я изиграят. Тя трябва да излиза през техните сетива, през израза на лицата им. Идеята е да я усетят и да я предадат на публиката.“

  • Интервюто на Светослав Николов с Ирена Христова, Весела Делчева и Влади Михайлов можете да чуете тук или чрез бутона „Аудио“.

Концертите на „Пим-Пам“ в София и Пловдив се организират от „Кантус Фирмус“. Събитието в столицата е от афиша на Европейския музикален фестивал, организиран съвместно с Министерството на културата, и е част от Културния календар на Столичната община, като се осъществява в партньорство със Софийската филхармония. Срещата в Пловдив е от програмата на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“.