12-годишният пианист Джоуи Алекзандър в конкуренция за „Грами“ с някои от най-големите в джаза. Вижте пълния списък с номинираните в джазовите категории

12-годишният пианист Джоуи Алекзандър в конкуренция за „Грами“ с някои от най-големите в джаза. Вижте пълния списък с номинираните в джазовите категории

Вчера Звукозаписната академия анонсира номинациите за 58-ите годишни награди „Грами“. Победителите в отделните категории ще станат известни на 15 февруари следващата година, когато в Staples Center в Лос Анджелис ще се състои церемонията по награждаването.

През месец май 2015 г. 11-годишният по това време пианист Джоуи Алекзандър издаде дебютния си проект My Favorite Things, който в понеделник беше номиниран за награда „Грами“ в категорията „Най-добър инструментален джаз албум“. Младият музикант има и още една номинация - за своето соло в пиесата Giant Steps. Така Алекзандър влиза в конкуренция с утвърдени имена като Джошуа Редман, Крисчън Макбрайд, Джон Скофийлд, Робърт Гласпър и др.

Джоуи Алекзандър е роден е на 25 юни през 2003 г. в Индонезия и е смятан за дете-чудо. Научава се сам да свири джаз, когато е 6-годишен. Миналата година Уинтън Марсалис го покани да вземе участие в гала вечерта на Jazz at Lincoln Center и тази изява го превърна в истинска сензация. В края на ноември Джоуи Алекзандър публикува на страницата си във фейсбук снимка с великия Уейн Шортър и написа следното: „Благодарен съм за възможността да бъда до такива музиканти и да откривам концертите на Уейн Шортър, Джон Патитучи, Браян Блейд и Данило Перез на Международния джаз фестивал в Монреал. Уейн ни разказа толкова много невероятни истории за Чарли Мингъс, Лий Морган и др. – само да бъдеш до тази легенда е като обучение. Той ми каза: „Искам да бъдеш свободен, да не се страхуваш.“ Благословен съм да имам неговата подкрепа.“


Giant Steps - студийно изпълнение на Джоуи Алекзандър

Освен My Favorite Things на Джоуи Алекзандър останалите номинирани заглавия в категорията „Най-добър инструментален джаз албум“ са Breathless на Терънс Бланчард и The E-Collective, завръщането на пианиста Робърт Гласпър към акустичното звучене с Covered, Beautiful Life на саксофониста Джими Грийн и Past Present на китариста Джон Скофийлд.

За „Грами“ в категорията „Най-добър вокален джаз албум“ ще се борят Many A New Day на Карин Алисън, Find A Heart на Дениз Донатели, Flirting With Disaster на Лорейн Федър, For One To Love на Сесил Маклорин Салвант и Jamison на Джеймисън Рос. По-долу в публикацията обръщаме специално внимание на списъка с джазовите категории.

Още десетки от любимите ни музиканти, които ежедневно излъчваме по Джаз ФМ радио, също бяха номинирани. Миналата година Тони Бенет спечели „Грами“ за своя съвместен албум с Лейди Гага Cheek to Cheek, а сега отново е номиниран – този път за новия си проект The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern, който записа съвместно с пианиста Бил Шарлап. Техни конкуренти в категорията „Най-добър традиционен вокален поп албум“ са My Dream Duets на Бари Манилоу – с него вокалистът сбъдва мечтата си да осъществи виртуални дуети с някои от най-любимите си музиканти, и Shadows In The Night на Боб Дилън, в който той записа стандарти, станали популярни в изпълнение на Франк Синатра.

В категорията „Най-добър инструментален албум“ са номинирани новите заглавия на Бил Фризел Guitar In The Space Age!, Afrodeezia на Маркъс Милър, Sylva – съвместния проект на Snarky Puppy и Оркестъра „Метропол“ и The Gospel According To Jazz, Chapter IV на саксофониста Кърк Уейлъм. Сред номинираните за „Най-добра инструментална композиция“ са The Afro Latin Jazz Suite на Артуро О‘Фарил и Afro Latin Jazz Orchestra от албума Cuba: The Conversation Continues и Civil War на Боб Минцер от компактдиска на Bob Mintzer Big Band - Get Up!

Запис от първия концертен албум в дискографията на Лейла Хатуей – Live, също е с номинация за „Грами“. Песента Little Ghetto Boy е номинирана в категорията „Най-добро традиционно R&B изпълнение”. С тази композиция Лейла прави паралел с творчеството на баща си - Дони Хатауей я включва в своя концертен албум от 1972 г.

Музикалният ветеран Бъди Гай е с две номинации на 58-ите годишни награди „Грами“. Неговият нов компактдиск Born To Play Guitar е номиниран за „Най-добър блус албум“, а другата номинация е за песента Rounder в категорията „Най-добро американско традиционно изпълнение.“

Две от заглавията, които ще се борят за „Грами“ в категорията „Най-добър уърлд мюзик албум“, са Gilbertos Samba Ao Vivo на Жилберто Жил и Sings на Анджелик Киджо, която в началото на годината спечели „Грами“ за предишния си проект Eve.

През втората половина на септември пианистът Боб Джеймс и басистът Нейтън Ийст издадоха съвместния си проект The New Cool. Композицията от него Ghost Of A Chance е номинирана за „Най-добър аранжимент, инструментален или акапела“.

Сред номинираните за „Грами“ продуценти тази година е Лари Клайн, който даде своя принос за великолепни албуми като Currency Of Man на Мелъди Гардо, Freedom & Surrender на Лиз Райт, Speaking In Tongues на Лусиана Соуза и др.

В категорията „Най-добър музикален филм“ са номинирани някои от заглавията, за които подробно разказвахме тази година: Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown, What Happened, Miss Simone? за Нина Симон и „Ейми“, посветен на Ейми Уайнхаус.

Списък с номинираните артисти и албуми в джазовите категории:

Най-добро импровизационно джаз соло

Giant Steps
Джоей Алекзандър, солист
Запис от: My Favorite Things
Лейбъл: Motema Music

Cherokee
Крисчън Макбрайд, солист
Запис от: Live At The Village Vanguard (Крисчън Макбрайд трио)
Лейбъл: Mack Avenue Records

Arbiters Of Evolution
Дони Макезлин, солист
Запис от: The Thompson Fields (Maria Schneider Orchestra)
Лейбъл: ArtistShare

Friend Or Foe
Джошуа Редман, солист
Запис от: The Bad Plus Joshua Redman (The Bad Plus Joshua Redman)
Лейбъл: Nonesuch

Past Present
Джон Скофийлд, солист
Запис от: Past Present
Лейбъл: Impulse!

Най-добър вокален джаз албум

Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein
Карин Алисън
Лейбъл: Motema Music

Find A Heart
Дениз Донатели
Лейбъл: Savant Records

Flirting With Disaster
Лорейн Федър
Лейбъл: Jazzed Media

Jamison
Джеймисън Рос
Лейбъл: Concord Jazz

For One To Love
Сесил Маклорин Салвант
Лейбъл: Mack Avenue Records

Най-добър инструментален джаз албум

My Favorite Things
Джоей Алекзандър
Лейбъл: Motema Music

Breathless
Терънс Бланчард с участието на The E-Collective
Лейбъл: Blue Note Records

Covered: Recorded Live At Capitol Studios
Робърт Гласпър трио
Лейбъл: Blue Note Records

Beautiful Life
Джими Грийн
Лейбъл: Mack Avenue Records

Past Present
Джон Скофийлд
Лейбъл: Impulse!

Най-добър албум на голям джаз оркестър

Lines Of Color
Гил Евънс проект
Лейбъл: Blue Note/ArtistShare

Köln
Маршал Джилкс и WDR Big Band
Лейбъл: Alternate Side Records

Cuba: The Conversation Continues
Артуро О‘Фарил и The Afro Latin Jazz Orchestra
Лейбъл: Motema Music

The Thompson Fields
Оркестъра на Мария Шнайдер
Лейбъл: ArtistShare

Home Suite Home
Патрик Уилямс
Лейбъл: BFM Jazz

Най-добър латино джаз албум

Made In Brazil
Елиане Елиас
Лейбъл: Concord Jazz

Impromptu
The Rodriguez Brothers
Лейбъл: Criss Cross Jazz

Suite Caminos
Гонзало Рубалкаба
Лейбъл: 5Passion

Intercambio
Wayne Wallace Latin Jazz Quintet
Лейбъл: Patois Records

Identities Are Changeable
Мигел Зинон
Лейбъл: Miel Music

На снимката: Джоуи Алекзандър и Уейн Шортър, източник: фейсбук страницата на пианста