Съвременният прочит на българския фолклор минава през вникването в неговата дълбочина, изучаването на цялостния му контекст и пресъздаването му на основата на това разбиране чрез езика на класиката и джаза, на акустичната и електронната музика, в проекта Live на Нина Николина. След премиерното му представяне на 8 февруари, на 29 март в „София лайв клуб“ отново ще бъдем с изкуството, която ще сътворят за нас вокалистката и нейните съмишленици – инструменталистите Калин Вельов, Мартин Ташев и Ясен Велчев и певицата Таня Първанова. Специални гости в този концерт ще са Свилен Ноев и Любо Киров.
Често споменаваме в едно словосъчетание „извора на българския фолклор“. Нина Николина посочва естествената и символичната връзка между процесите в природата и човешкия живот: „Както от извора тече вода, така и народната ни музика преминава през различните поколения, за да достигне до нашите деца. Ако ние не го обичаме, не го ценим и не се занимаваме с него, със сигурност ще пресъхне.“
Със своето предупреждение тя въвежда темата за отношението ни към традицията не като отглас от миналото, а като път към бъдещето, който извървяваме чрез синтезираното колективно знание. В него втъкаваме своя жизнен опит: „Ние обогатяваме традицията. Народната песен е минавала през много поколения, много сърца и гърла – и всеки е доснадил нещо. Ако и ние продължим, тя ще живее. Убедена съм, че това е пътят на фолклора. Винаги се радвам на млади хора, които се занимават с народна музика. Различни стилове музика черпят от него. Има неща, които не са изпети и чути, има огромен архив, има интересни истории, които могат да се приложат към съвремието ни. Често отварям сборник с народни умотворения, в който има толкова смешни неща, с които и днес можеш да се забавляваш. Трябва да обърнем внимание на тези неща, да се посещават библиотеки, да се отварят старите книги, да се слушат старите изпълнители – и се откриват много ценни неща.“ – съветва Нина Николина.
Самата тя е с народната традиция от дете, не спира да я изследва и да я изявява в музиката си. Освен като основа на жизнеността на народа ни, Нина Николина определя фолклора като дефиниращ нашата идентичност: „Той съществува само по тези земи. От малка обикалям по фестивали и съм се срещала с фолклор от различни краища на земята, а нашият е най-хубав, прави най-силно впечатление и вълнува хората, които дори не разбират текста. Това означава, че самата мелодия и изпълнението са така кодирани, че вълнуват.“
Нина Николина обръща специално внимание на текстовете – за да направи песните по-достъпни за слушателите, тя предварително разказва на публиката за какво се пее в тях, като например „Излел е Делю хайдутин“ или песента за майстор Манол, в която е заложено знанието за здравата основа. Качествата на младата невеста са крепителният елемент на общността – любов, грижа, съпричастност. Когато сянката й е вградена в основата на моста, тя губи живота си като отделен индивид и придава своята сила на цялата общност.
Смесването на жанрове, традиции и култури показва, че идентичността не е в отстояване на „българското“ във въображаем конфликт с други „враждебни“ култури, а в приноса към общото развитие: „С музиката падат границите, които си сглагаме, така си помагаме да си общуваме.“ – припомня Нина Николина.
На концерта довечера в „София лайв клуб“ Нина Николина ще бъде с музиканти, с които заедно ще съберат джаз и етно звученето: „Калин Вельов е на барабаните. Той е завършил латино музика в Ротердамската консерватория и свири на много инструменти от различни краища на света, които представя на концерта. Мартин Ташев е чудесен импровизатор като тромпетист и певец със страхотен глас. Таня Първанова е солист на ансамбъл „Филип Кутев“ – тя е много нисък алт, много рядък глас и много интересен тембър. Ясен Велчев от група „Те“ също е човек с класическо образование като нас, което помага да погледнеш на фолклора като на нещо различно и толкова ценно. В Музикалното училище и Музикалната академия всеки е изучавал и другия вид фолклор, вдъхновявал големи музиканти-класици, и всеки със своя опит допринася този проект да бъде на високо музикантско ниво.“ – разказва за приноса на съмишлениците си Нина Николина.
Двама нейни много добри приятели ще са специални участници във вечерта: „Със Свилен Ноев от „Остава“ сме смесили един от неговите хитове „Мъничко човече“ с „Руфинка е болна легнала“. А към Любо Киров съм отправила провокацията да изпее автентичната народна песен „Море пиле“.“