Милчо Левиев с два нови албума: соловия пиано проект Quiet March и Nina, записан в дует с певицата Вики Алмазиду

Милчо Левиев с два нови албума: соловия пиано проект Quiet March и Nina, записан в дует с певицата Вики Алмазиду

Милчо Левиев ни представя два нови албума: с Quiet March големият български музикант ни разкрива изкуството на соло пианото, а Nina е дует на пианиста с вокалистката Вики Алмазиду. Преди ден двамата музиканти и изпълнителният продуцент Иван Минчев гостуваха в студиото на Джаз ФМ радио, за да представят проектите и да разкажат как бяха създадени те.

„Най-особеното в тези два албума е, че те бяха записани в студиото на „Пърфект рекърдс“ в присъствието на публика.“ – казва Милчо Левиев и обяснява: „Тук няма трикове, наслагвания, дублирания. Това беше предизвикателство, което малко хора поемат. Саксофонистът Кенънбол Едърли направи такова нещо за първи път преди доста години, свирейки пред малко публика, поканена в студиото. Защо? Защото винаги, когато има хора, е по-друго. Човек прави изкуство, за да комуникира.“ Вики Алмазиду от своя страна допълва: „Това е една стара моя идея – да направим нещо в студио, за да има качеството на студийния запис, но и да се избегне тази стерилност, която се получава, когато си насаме с тон режисьорите. На практика се оказа малко по-трудно, отколкото очаквах. Беше огромно предизвикателство. Мисля, че нещата станаха спонтанно. Споделихме едно временно наше музикално състояние и осъществихме една стара моя мечта да запиша джазови стандарти с Милчо.“ За да допълни представата за специалната атмосфера по време на звукозаписния процес, Иван Минчев уточнява: „Времето беше прекрасно. Това беше последната седмица на август – един лежерен период.“

Милчо Левиев има вече няколко албума в дискографията си, записани във формат соло пиано. За големия музикант това си остава едно от най-големите предизвикателства в джаза: „Това действително е едно от най-трудните неща, защото си сам. Когато се съберете няколко човека, тогава се появява спонтанното чувство и се нахвърлят идеи. Аз сам какви идеи да си подхвърля? С една дума не може да се изненадвате, а изненадата във всяко изкуство е изключително важно нещо. Затова за мен соло пианото е най-трудното нещо. Това ми е четвърти или пети такъв албум.“

Говорейки за изненади, в книжното тяло към албума Quiet March почитателите на българския пианист ще открият думи за Милчо, написани от неговия голям приятел – известния барабанист Питър Ърскин. Част от тях гласят следното:

„...неуморно следва музата си през града, през граници, океани и континенти, като никога не забравя своите дуалистични корени, а именно на български музикант, както и на джаз импровизатор от световна класа. Той е наистина уникален.“

Самият албум включва 13 композиции, половината от които са нови интерпретации на оригинална филмова музика на Милчо. Заслужава да се отбележи присъствието на музикалната тема от „Понеделник сутрин“, която с подчертано джазовото си звучене се превръща в своеобразен израз на бунта в „арестуваната” (както я определя Иван Минчев) в продължение на 22 години (от 1966 г. до 1988 г.) филмова творба. Малко след забраната на филма поради цензура - през 1970 г. маестро Левиев емигрира в САЩ и името му на композитор е... изтрито съзнателно от властите от надписите на над 10 филма.

„Винаги много внимателно съм подхождал към филмовата музика.“ – казва Милчо Левиев. Той споделя още: „Филмовата музика не е просто илюстрация на това, което става по време на филма. В комерсиалното кино не е така, но в истинското филмово изкуство музиката е актьор. Тя има отделна роля. И преди съм го казвал: джазът и киното са двете изкуства, с които XX век ще се запомни. А относно това дали има някаква носталгия от моя страна по отношение на тази музика? Не може да няма някаква носталгия.“

Вторият нов албум на Милчо Левиев е негов дует с певицата Вики Алмазиду. Nina е проект на двама музикални съмишленици, които вече над 10 години преосмислят световното музикално наследство на джаза – стандартите – посредством стотици уникални концерти. Сред добре познати теми като My Funny Valentine, Don’t Explain, Lover Man, Lush Life и др. се откроява една оригинална песен, дала името на целия албум. „Този проект е посветен и кръстен на едно прекрасно малко същество, което ме направи баба.“ – казва с огромно вълнение Вики Алмазиду и продължава: „Нина е моята внучка. Може би година след като тя се роди аз написах тази мелодия и половината от текста. Милчо я хармонизира, оркестрира и това е резултатът. Но идеята за името на албума е на нашия продуцент.“

„Nina стои прекрасно.“ – включва се Иван Минчев, който казва още: „Всички други песни в този албум са класически стандарти, които сигурно са шествали по много албуми на различни изпълнители по света. Докато заглавието Nina е оригинално, то е сложено точно на мястото си, освен това тази песен е в съзвучие с всички други включени стандарти и аз съм сигурен, че тя самата ще се превърне в стандарт.“

В края на самия разговор Иван Минчев коментира крайния резултат от работата върху двата албума така: „Направихме това, което искахме да направим. То изглежда прекрасно, звучи прекрасно и вълнува.“

Софийската концертна премиера на двата албума Quiet March и Nina е днес от 19 ч. в „Студио 5“, а публиката в Пловдив ще ги чуе на живо в четвъртък от 20 ч. в Bee Bop Cafe.

Цялото интервю на Таня Иванова с Милчо Левиев, Вики Алмазиду и Иван Минчев можете да чуете чрез бутона „Аудио“.

  • Иван Минчев гостува миналата година в студиото на Джаз ФМ на рождения ден на Милчо Левиев - на 19 декември, и разказа за подготовката на тези два и на още един албум на маестрото, които той записа през 2014 г. Повече подробности - в публикацията ни тук.