Калин Жечев, Ясен Василев и Венко Поромански се събират в 3oto за „нещо наистина наше, наистина честно, оригинално и истинско“

Калин Жечев, Ясен Василев и Венко Поромански се събират в 3oto за „нещо наистина наше, наистина честно, оригинално и истинско“

3oto („Триото“) – Калин Жечев, Ясен Василев и Венко Поромански, свирят с усещане за размисъл чрез музиката. Те са творци с много и много интересни проекти, в които участват, но се събират с голямо желание и с усещане за сбъдната мечта в съвместен – 3oto. Техният дебют в „София лайв клуб“ през миналата година постави началото на поредица от срещи с публиката, в която и музиканти, и слушатели се вълнуват от момента и мечтаят. За втори път те излизат заедно на сцената на 21 януари от 20 ч. отново в „София лайв клуб“, за да представят своите оригинални композиции, които с голямо удоволствие създават заедно.

3oto свирят музика, която не сме свикнали често да слушаме тук. „Музиката отразява нашето вътрешно състояние и нашите възприятия. Имахме идея да направим нещо наистина наше, наистина честно и доколкото е възможно – оригинално и истинско. Има много влияния от музиката, която слушаме и сме слушали от деца. Аз например слушам с най-голямо удоволствие както Майлс Дейвис, така и „Ред хот чили пепърс“ и „Металика“. Така че сборът от тези влияния може да се чуе в музиката, която представяме.“ – обяснява в студиото на Джаз ФМ Венко Поромански.

Тази откритост към света и към света на музиката придава отвореност на техните изпълнения – не фиксиране в определена точка, а разговор за пътя, който изминават заедно, увличайки и публиката. За начина, по който работят, Ясен Василев разказва в ефира ни: „Нямаме рамки, в които да сме се разбрали, че ще свирим. Някой се сеща за идея, създава композиция, предлага я, ако я одобрим на Общото събрание – а досега не се е случвало да не одобрим, тя се разработва, аранжира се, всеки добавя по нещо, вкарва личното си усещане. Надявам се миксът да представя нас самите. Опитваме се да избягаме от това да приличаме на някого, на нещо... Да сме ние, да е откровено.“

Когато чуем музиканти, създаващи хубава музика заедно, се чувстваме благословени, че те са се събрали. Историята на техния състав разказва Ясен: „Идеята за триото ни дойде от работата ни заедно в Джаз формация „София“. Това наведе Венко на мисълта да се съберем трио, и то нарочно без бас – не стандартната конфигурация бас, полихармоничен инструмент и ударни, което е класическото трио. Да го направим по-разнообразно, да отворим пространство откъм ниските честоти, да заместим баса с друга бленда и да експериментираме... Ние му повярвахме, защото се познаваме отдавна с Венко, много сме работили заедно. Повярвахме му, че може да стане интересно и хубаво, нещо ново. Мисля, че в нашето звуково обкръжение има нужда от нови по-семпли и откровени неща, да не търсим само комерса.“ Венко добавя за звученето на състава: „При тази конфигурация се получава много интересно пространство между звуците и тоновете, между това, което изсвирваме, и това, което не изсвирваме. На моменти е важно това, което човек казва с тишината, с пространството, с тънките, деликатни изрази. Мисля, че тази конфигурация от инструменти позволява да се експериментира в по-прозрачния звук, в повечето пространство. Дава ни възможност да си чуем мислите.“

Този начин на музициране приканва публиката да мечтае. С някои от пиесите можем да се почувстваме на брега на морето, с други – в динамичния град. За какво мечтаят музикантите, когато създават своята толкова жива и образна музика? Венко държи на усещането за преживяване на момента: „Човек не трябва да спира да мечтае и да се стреми към пространства извън реалния живот. Иначе, докато свирим, поне се стремим да бъдем изцяло отдадени на момента, защото това е най-откровената позиция за един джазов музикант. Действително имаме рамки, в които се движим, имаме структура на аранжиментите, но се оставяме на вълната на музиката и на това какво ни е приготвил моментът. Този проект е резултат на една моя мечта да се съберем тези хора и да се опитаме да направим нещо провокативно за нас самите.“

Точно в необичайните ситуации можем да открием повече за себе си, за това, което досега е останало непознато за нас. Провокацията за Ясен е в структурата на състава: „Това да няма бас е най-голямата провокация, защото те кара да търсиш решения, когато си поставен в леко нестандартна формация. И тъй като представяме оригинална музика, предизвикателство е да намериш публика, пред която да представиш себе си, нещо собствено, и въпреки всичко да не звучиш като човек извън света.“

3oto са музиканти, познати от много други проекти. Когато обаче са заедно, се чувстват по-различно от който и да е друг път, обяснява Ясен Василев: „Залагаме повече на това всеки концерт да е събитие, поне за нас. Ние самите го възприемаме през себе си не като обикновено участие. И това ни настройва всеки път, когато свирим заедно, дори на репетиция, да имаме усещане за по-специално музициране, по-специален концерт, който предстои. За мен това е най-уникалното в това трио.“

Музикантите от 3oto вече гледат в посока на студиен проект и очакват момента да осъществят желанието си. Венко Поромански мечтае: „Сега сме в процес на записване на албум и чакаме специалния момент, когато нашите настроения ще съвпаднат и обстоятелствата ще ни предложат добро място и време да запишем този материал и тези идеи. Надявам се до началото на лятото да се радваме на един студиен запис.“

  • Интервюто на Светослав Николов с Ясен Василев и Венко Поромански от 3oto можете да чуете чрез бутона „Аудио“.