В пътя им към нови върхове Йълдъз Ибрахимова ще насърчи участниците в майсторския си клас по джаз пеене, който къща-музей „Панчо Владигеров“ в София организира от 11 до 16 септември. Интервюто с вокалистката в ефира на Джаз ФМ по този повод се превърна в майсторски клас – за музиката и за живота...
Умението в пеенето започва от осъзнаването на ценността на гласа, разказа Йълдъз Ибрахимова в студиото ни: „Когато започнах да взимам първите си уроци във вокалното изкуство, научих колко е важно създаването на вокална дисциплина и отношение към самия глас. Трябва така да живеем – и да мислим за това, че нямаме никаква резерва. Моят начин на живот е съсредоточен върху тези сантиметър и половина две гласни струни. И затова и толкова дълго пея. На първо място е отношението към това, че твоят глас е едно от най-ценните неща.“
Поставили тази основа, устремилите се към джаз пеенето трябва да се подготвят чрез по-широк поглед към музиката, не само към джаза: „Да слушат много и да слушат най-добрите. Да слушат една песен в най-различни варианти и от там да се обогатят – без да копират. Никога не препоръчвам да се имитира, никога! Да слушаш в подробности и анализирайки е едно, а да имитираш е съвсем друго. Дори чисто анатомично това е непосилно, после – като подготовка, опит и знания всеки е различен, а като емоция – воъбще да не говорим. Нека младите хора да тръгнат по трудния, но верен път – да намерят себе си с познания и слушайки най-добрите.“
Следва разширяване на музикалните хоризонти: „Желаещите да пеят джаз трябва добре да познават историята на музиката и на пеенето. Това обогатява един човек. Джазът е уникална музика: двете големи култури – африканската и европейската, срещайки се в Америка, в продължение на 100 години, влияейки се една от друга, създават този единствен нов жанр на XX век. Тази музика мисля, че винаги ще живее, защото е изключително емоционална, и с импровизацията, която е един от основните й белези, винаги поддържа изключително висока чувствителност, която хората много обичат.“
Йълдъз Ибрахимова преподава вече 23 години, като в момента обучава ученици в два университета в Анкара. Тя също се учи от тях – и в това намира огромно очарование: „Виждам колко различни хора идват, колко различни по даденост са гласовете и как всеки един е различен свят. Гласът е инструмент и подходът към един глас е много различен. Гласът е жив организъм. И най-малката грешка може да доведе до сериозни последици. Затова първо ги уча на това да обичат себе си и да поставят този инструмент на една много предна позиция в ежедневието си.“ Йълдъз Ибрахимова е научила това още на 14-годишна възраст от своята учителка Мария Стоянова: „Първо трябва да имаш отношение към гласа си като към нещо много ценно. Начинът ми на мислене е според това – как ще опазя своя глас.“
И така Йълдъз Ибрахимова ни радва със своено пеене вече 50 години. „Гласа си го пазя като най-ценно богатство. Ще дам един пример. Преди 7 – 8 години в Австрия се проведе много интересн фестивал – The Voices. Поканиха ме и приех да участвам. Помислих, че всички пеят солово. Подготвих си програма от час – час и 15 мин. само глас. Още на коктейла в началото започнаха да ме сочат и да си говорят нещо за мен, а аз не можех да разбера защо. От мениджъра после научих, че в цялата програма само аз пея солово. Като излязох на сцената, в първия момент се почувствах сама, но все повече се усещах страшно свободна и че мога да направя във времето, което имам, каквото си искам. Отпуснах се и полетях във въздуха! Това ми даде страхотна идея – да обогатя начина на пеене. Направих доста солови концерти – и на Варненския джаз фестивал, и в Европа, и в САЩ. Представете си един самотен глас на сцената – няма ритъм, няма хармония, няма нищо, което да те подкрепи. И тогава си принуден да ги създадеш!“
Кандидатите за майсторския клас на Йълдъз Ибрахимова трябва да са на възраст от 17 до 30 години. Регламентът е публикуван в секция „Новини и събития“ на сайта на къщата-музей „Панчо Владигеров“ в София. От там може да се изтегли заявката за участие, която се подава заедно с кратка творческа биография на електронен адрес [email protected] до 10 септември. На следващия ден в къщата-музей ще се проведе предварителното прослушване. Адресът е ул. „Якубица“ №10 в кв. „Лозенец“.
За прослушването кандидатите трябва да подготвят една пиеса джаз стандарт по избор (народните песни също са допустим вариант), която да посочат в раздел „Репертоар“ на заявката за участие. Селектираните участници ще работят върху усъвършенстване на вокалната си техника индивидуално и групово в различни ансамблови формации. Всеки участник ще получи диплом за завършен майсторски клас, издаден от къща-музей „Панчо Владигеров“ – София. Майсторският клас по джаз пеене с Йълдъз Ибрахимова ще приключи със заключителен концерт на Деня на София – 17 септември, от 18 ч. в залата на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
Йълдъз Ибрахимова се радва, че ще работи в приятната обстановка на къщата-музей на нашия най-известен композитор. За майсторския си клас разказа, че акцент ще бъде техниката на пеене, като началото ще е с упражнения за дишане: „Това е половината работа. След това заедно ще изберем програмата и се надявам да стане един добър концерт. Подготвила съм за тях хорова песен от известните стандарти. Винаги давам на моите студенти такива песни, защото да се реализираш като солист не е лесно, но е по-лесно от това да пееш джаз песни в ансамбъл – това не се среща много често.“
Майсторският клас и заключителният концерт се организират с финансовата подкрепа на Министерството на културата и програма „Култура“ на Столичната община в партньорство с Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и Българското национално радио.
И скоро очакваме новия албум на Йълдъз Ибрахимова. Без да разкрива много подробности в интервюто по Джаз ФМ, тя описа концепцията: „Това ще е албум, какъвто не съм правила – с класика и джаз. Разбира се, в моите албуми със смесена програма класическата музика е намирала място. Сега ще предложа на слушателите познати и не много познати мелодии, теми, арии и песни.“ Очакваме го с нетърпение!
Интервюто на Светослав Николов с Йълдъз Ибрахимова можете да чуете чрез бутона „Аудио“.