„Което е направено от любов, е отвъд добро и зло.“ – Фридрих Ницше
Художничката Велика Прахова и музикантът Росен Захариев – Роко си сътрудничат за създаването на 10-минутно видео, обединяващо скулптурите на Велика и музиката на Роко. Проектът, който е подкрепен финансово от Национален фонд „Култура“, е реализиран в с. Дрен и е вдъхновен от децата и природата.
„Този проект идейно се случи в един разговор между мен и една приятелка - Даниела Райчева. Говорихме си за доброто, злото, как те съществуват в едно и също пространство. Оттам тя направи препратка към Ян Бибиян и дяволчето Фют и аз размишлявах върху тази тема известно време, впуснах се в нея и това, което излезе от мен, са две идентични или много сходни фигурки в тяхната невинност и естественост, без да ги определям като плюс-минус, а просто като две неща от цялото.“ – разказва в ефира на Джаз ФМ Велика Прахова. А Роко допълва: „Интересното беше, че миналото лято се появи идеята за този проект, а точно в този момент основното нещо, което слушахме и четяхме със сина ми, беше книгата за Ян Бибиян. За мен беше някак естествено, че това се случва. Постоянен факт е, че нещата се привличат и дори не се учудих.“
Първоначално Велика Прахова е имала намерение да създаде скулптурите от слама, но впоследствие взима друго решение за фигурите на Фют и Ян: „Моделирах ги в негатив и направих гипсови отливки, които след това монтирах на метална конструкция и отгоре в по-голямата им част са покрити с глина.“ Този процес проследяваме от документалните кадри в самото начало на видеото. По-нататък във филма готовите скулптури „поемат“ по своя път из околностите на Дрен – озовават се в гората, сред полето, отправили поглед към слънцето...
През цялото време, докато гледаме тези кадри, звучи музиката на Росен Захариев – Роко, която е важен герой в проекта. „За музиката се чудих дълго време, защото може да предположи всякакви подходи. Аз съм пианист преди да бъда тромпетист и просто седнах и импровизирах без да влагам някакви концепции и каквото и да било. Това, което излезе по самата тема, много ми хареса, защото вътре има непредсказуемост от всички страни.“ – казва музикантът. Той е доволен от завръщането си към пианото, защото споделя, че не му се случва често да свири на този инструмент.
В изпълнението на Росен Захариев е използвана пиесата Tierkreis на германския композитор Кархайнц Щокхаузен. „В музиката е вплетено част от произведение на Щокхаузен, което е от стар запис на Биляна Вучкова (цигулка) и Агниешка Дзюбак (виолончело). Това е единственото нещо, което не е напълно импровизирано, всичко друго идва от нищото. Всичко друго е спонтанна инвенция.“ – обяснява Роко.
Двамата с Велика Прахова са единодушни, че са се оставили на творческия поток да ги поведе. Взаимността, доверието и близостта в сътрудничеството им се усеща във всеки един момент. „Аз имам такъв респект, изпитвам такова възхищение към работата на Роко и нямам никакво съмнение, че това, което ме провокира от негова страна, може само да ме развива. Така че аз посрещнах звуците с абсолютното си възхищение, защото той няма как да направи нещо, което да не ми пасне.“ Роко разказва, че са предприели сериозна стъпка с решението си да се преместят на село и е категоричен, че двамата ще продължат да работят заедно: „Това е вторият ни съвместен проект, но мисля, че само малко сме почегъртали отгоре повърхността на възможностите, които имаме, така че големите неща предстоят.“
Видеото е заснето в Дрен и е провокирано и вдъхновено по някакъв начин от самото село. „Там е моето скулптурно ателие, което пък се намира в един стар овчарник, а там е ателието на големия скулптор Емил Попов. Аз имам щастието рамо до рамо да създавам произведения с него, както и с няколко други мои приятели и колеги. Отскоро Росен Захариев може да се похвали, че си има музикално студио пред овчарника.“ – казва художничката. А Роко споделя за своето „Тотем студио“: „Това е като някаква мечта, фантазия, сън, вече осъществени, но от много години висящи в пространството.“
Двамата артисти получават много топла обратна връзка за своя проект „Фют и Ян – отвъд доброто и злото“. „Разбрах, че се е получило по чувствата, които са изпитали хората.“ – казва Велика. „Чух много хубави отзиви и не се изненадвам. Аз лично съм приятно изненадан от резултата, защото нямах очаквания.“ – допълва Роко. А един от коментарите в социалните медии, направен от журналистката Краси Генова, като че ли най-добре описва въздействието на съвместния проект на Велика Прахова и Росен Захариев – Роко: „Много поздрави и шапки долу за артистите, които споделят невидимото за нас. Имаше един китайски художник, който беше отговорил на въпроса какво е изкуство, така: „Ако един човек има да каже нещо важно и не намира думи да го сподели, го прави с изкуството си. А когато това споделяне излезе извън очертанията на ателието му, е проява на истинска щедрост.“