Артистът на ЮНЕСКО за мир Теодосий Спасов: „В музиката няма таван – тя се прави за възпитание, послания, духовно усъвършенстване, споделяне на талант, провокиране на останалите, обогатяване.“

Артистът на ЮНЕСКО за мир Теодосий Спасов: „В музиката няма таван – тя се прави за възпитание, послания, духовно усъвършенстване, споделяне на талант, провокиране на останалите, обогатяване.“

На 16 септември големият български музикант Теодосий Спасов беше обявен за Артист на ЮНЕСКО за мир. В сайта на Министерство на външните работи се посочва, че „Теодосий Спасов получава отличието в знак на признание за неговата всеотдайност и ангажимент към целите и идеалите на ЮНЕСКО. Той е първият българин, който става част от семейството на Артистите на ЮНЕСКО за мир. Спасов се нарежда до имена като американските творци Хърби Хенкок и Маркъс Милър, руският пианист Сергей Маркаров, камерунският джаз музикант Ману Дибанго, Жилберто Жил и др.“

В интервю за Джаз ФМ радио Теодосий Спасов коментира признанието на ЮНЕСКО така: „За мен е чест да получа такова звание, то е много престижно и ангажиращо, разбира се, и ми доставя удоволствие, че го получавам приживе и мога по някакъв начин да свържа таланта си с позицията и каузата на международната организация ЮНЕСКО, която поддържа духовните ценности на човечеството и се бори за мир, нейните цели са мирни цели. Музиката се вписва много добре в тази посока и се чувствам комфортно, че съм заел тази позиция на любовта, приятелството и мира.“

В разговора си с Таня Иванова Теодосий Спасов обобщава ценностите, които го водят в това, с което се занимава: „От деца нашите прекрасни преподаватели и родители ни възпитаваха в ценности на търпение, труд, обич към околните, скромност и най-вече в едно вглеждане, вътрешно самонаблюдение и оформяне в годините – понеже това е много полезно, за да могат да се хармонизират духът и тялото, между които стоят инструментът или гласът, или пък композицията и диригентството, всички тези направления в музиката. Това е адекватно на позицията да се занимаваш с мирни намерения, да не бъркаш изкуството със спорта, което е най-важно. Има една такава тенденция, но тя произлиза най-вече от неграмотността на публиката и на онези, които имат шанса да управляват процеси в музиката. Когато се диференцират двете полета на човешкия талант, се вижда, че спортът се прави за определени постижения и понякога има таван, докато в музиката няма таван – тя се прави за възпитание, послания, духовно усъвършенстване, споделяне на талант, провокиране на останалите, обогатяване. Няма таван в изкуството. Особено в музиката ние сме привилегировани да използваме музикален език, който е международен.“

Коментирайки какво означава за него да бъде в мир със себе си, Теодосий Спасов разсъждава: „По принцип ние бъркаме понятието мир с хармония. Човек трябва да е в хармония със себе си, да е оседлал амбицията си достатъчно добре, да е подострил оръжието на възможностите си, което се нарича талант, винаги да е чувствителен към влияния отвън, впечатления, провокации, да поддържа душата си, която е домът на всичко това и да е искрен и честен към себе си и другите, към изпълнителя в себе си и публиката срещу него.“

В следващите дни и седмици програмата на Теодосий Спасов е пълна с ангажименти. Днес той ще свири в Будапеща, след което ще изнесе концерт в Пловдив. В края на месеца му предстои изява в Швейцария с проекта Balkansky. Майсторът на кавала композира музиката за новия филм на режисьора Цветодар Марков „Докато Ая спеше“ и също така подготвя второто издание на фестивала „Жълтите павета“, който ще се проведе на 9 и 10 октомври в Театър „Българска армия“. Повече за събитието, което тази година е посветено на влиянието на испанската музика, ще ви разкажем скоро в ефира на Джаз ФМ.

Целия телефонен разговор на Таня Иванова с Теодосий Спасов може да чуете чрез бутона „Аудио“.

Фотография: от фейсбук профила на Теодосий Спасов